AM NEVOIE DE SFATURI - OFER MULTUMIRI LA SCHIMB :))

Creat de 111ionut111, Noiembrie 17, 2014, 08:35:23 PM

« precedentul - următorul »

un OM

Trecerea pe ME este usoara sau grea, depinde de disponibilitatea de care dai dovada.
Poti sa faci un inel de 7 cm si sa te folosesti si de ramele Dadant si de rame 3/4 intercalate, cu timpul renuntand la primele. Vei avea ceva necazuri cand vei ridica familia in doua corpuir, vei avea fagurasi sub ramele de ME, numai bine faci ceva macel in trantori.
Poti sa tai din rama Dadant cu miere sau puiet si sa o incadrezi in rama ME cu vreo doua, trei sarme peste leaturi.
Poti scutura toata albina intr-un corp Me cu rame toate de FA si scapi de roit, iar cu ramele Dadant faci roi din alti stupi. De  la stupul scuturat nu mai ai pretentii de furat mierea.
Spor.

dan sebastian

Ii lasi asa cum ii ai si ii vinzi ca atare. Sa fi sigur in ce investesti pt ca se recupereaza greu investitiile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Muntoiu Radu

Citat din: 111ionut111 din Noiembrie 17, 2014, 09:35:53 PM
Ma gandesc sa  cumpar niste stupi verticali cu 12 rame , desi am inteles ca mai bine se dezvolta in cei cu 10 rame.
Daca nr de rame e singurul lucru care te intereseaza, poti sa cumperi stupi pe 12 rame si sa pui in laterale "diafragme" din polistiren extrudat (si sa ai astfel stupi pe 10 rame) pe care le poti da jos daca vrei sa experimentezi, si sa ai stupi pe 10,11 si 12 rame. Daca te hotarasti sa ramai la cel de 10 poti sa lasi polistirenul permanent in stup. Daca nu, le scoti cand e nevoie. EU asa am de gand sa fac incepand cu primavara viitoare (sunt incepator si nu voi face pastoral ceva vreme).