Gadgeturi in materie de apicultura

Creat de oroles, Iulie 06, 2013, 04:53:35 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Va prezint ultimul gadget in materie de stupi. E vorba de stupul incalzit electric. :D Doamne la ce s-au mai gandit si nemtii astia...
http://www.ebay.de/itm/Warmemeister-100-W-digital-Honigauftauschrank-Segeberger-/151075474183?pt=Spezial_Landwirtschaft&hash=item232ccccb07

O fi bun? Se merita incercat cu un roi mai slab care nu are sanse sa traiasca peste iarna. :D

Am vazut pe ebay.de un produs antivarroa numit in germana "Oxalsaure". E vorba cred de acid oxalic. Cat de eficient e in tratarea varroa si cum se administreaza tratamentul? Am vazut ca la nemti e ieftin (sau cel putin asa mi se pare mie!).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_6777

Posibil ca la noi, sa coste mai mult curentul consumat intr-o iarna decat roiul. Se poate modifica un modul de incubator, pentru a cobora domeniul de lucru pe la vreo3*- 5*. La temperaturi mai mari,  se va desface ghemul de iernare, si risti sa pacalesti albina facand-o sa iasa la zbor de curatire cand afara ai -5* poate. Ca idee cred ca merge. Diferenta mai mica de temperatura de compensat de catre albina, duce la uzura mai redusa a acesteia, si la un consum mai redus de hrana. O sansa in plus pentru albina  :yes:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Obombo

Oroles, nu te uita numai pe site-urile nemtesti, mai cauta si prin forum. Argumentele respective au fost discutate cu lux de amanunte :wink2: