Ajutor

Creat de Catalin, Aprilie 03, 2013, 07:37:45 PM

« precedentul - următorul »

Catalin

Vreau sa mut stupii in cutii noi. Cand ar fi cel mai bine sa fac asta , ma refer si ca data dar si ca ora. Multumesc  :D
Albinuta bZzzz

bucovineanu

Mutarea e bine sa fie facuta dupa stabilizarea vremii, deoarece chiar si atunci ponta reginelor se intrerupe 2-3 zile pana se creaza climatul propice in stupii noi. Mutarea e bine sa se faca inspre seara pentru ca a doua zi albinele sa plece din casa noua.

Catalin

Multumesc. Deci ar trebuii sa mai astept 1-2 saptamanii sa nu mai scada temeratura sub 8-10 grade ?:D
Albinuta bZzzz

bucovineanu

Dupa Sf. Gheorghe e perfect.

ioanardelean55


Nu e bine sa muti stupii in lazi noi nici primavara devreme nici toamna tirziu  :bzz:

vranceanul

Cand afirmati acest lucru explicati de ce??  Eu am mutat 5 familii  in lazi noi si se pare ca merg mult mai bine decat ceilalti.


Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

relutu

Si eu am mutat si merg bine,acum ce sa zic seniorii stiu mai bine.

Nelly88

Asta cu "matca nu mai oua" e o prostie! (parerea mea). Daca e o matca buna oua si cand stai cu rama in mana...
Muta-i cand iti permite vremea...

edy_mh

Daca e musai nevoie sa le muti, muta-le cand ai o temperatura de peste 12 grade. Eu le-am mutat in martie cand am prins o zi cu maxima de 17 grade si merg bine de atunci, nu am observat sa intrerupa ouatul sau alte neplaceri.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

xvader

muta-i ca este un pic mai cald afara (macar 17 - 20 grade), Daca este un pic de cules, ca sa nu se faca furtisag, indiferent de perioada din zi cand faci lucrarea, albinele se vor intoarce la familia lor (daca noua cutie o pui exact pe locul celei vechi). In ceea ce priveste ouatul matcii...cum a zis si un coleg mai devreme, matca oua si cand ai rama in mana.
Spor la treaba!