roi pe 3 rame

Creat de bta, August 20, 2011, 10:17:33 PM

« precedentul - următorul »

bta

am doua roiuri pe 3 rame , si vreau sa le intaresc cu cate o rama cu puiet si albina care acopera puietul....crede-ti ca procedez bine??? daca nu, ..    va rog sfaturi l!!!   cum sa procedez ????

ANITEI

Si eu sunt la inceput dar iti spun cum am unificat recent doi nuclei pe cate doau rame cu stupi pe 8 10 rame cu succes.
Un ziar perforat ici si colo intre nucleul cu matca si celelalte rame si ceapa maruntita fin imprastiata peste rame.
  Cred ca ideea este sa unifici mirosul intr/un fel si sa eviti sa se incaiere intre ele si mai ales sa nu omoare matca. Succes!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

apiservis

hranestei ,fale tratament de paduchi ,ramele sa  aiba coroana bogata si daca vine o vreme rece cu ger de crapa pietrele
bagai intr-o magazie sa fie intunric dar la adapost si maxim 7-8 grade .Am spus in intuneric pentru ca in incaperi albina nu se
poate orienta sa intre in lada si cind vermea e mai spre incalzire inapoi pe vechiul loc ATENTIE albina care a intrat in iarna
traieste pina in primavara asa ca va recunoaste locul vechi .SUCCES.s

popa georgian

bagi decat rama cu puiet fara albina de acoperire , dar nu ultima si le dai sirop. Asta daca vrei sa ai 2 regine bagate in iarna! Daca nu vrei ii unifici, poti si sa-i iernezi pe amandoi intr-o singura cutie cu diafragma fixa. ramane la aprecierea ta ce vrei sa faci in continuare, bafta!

bucovineanu

Daca acum sunt numi pe 3 rame, la intrarea in iarna vor ocupa numai o rama. Cam greu sa supravietuiasca peste iarna. Si chiar daca trec iarna vor fi numai 2 regine. Mai bine unificarea si roiul obtinut are mai multe sanse de a ajunge in primavara.

bta

multzumesc pt raspunsuri si sfaturi!!!

Donbazil

Sal'tare!
Daca ai de unde, da-le  saptamanal cate o rama cu puiet capacit gata de ecloziune, fara albina, pentru ca ei au albina lor si mai iese cea din ramele date -  si zilnic sirop cate o cana seara tarziu si ai sa vezi ca pana la 15 sept. o sa ai roi-de-roi, pe care poti sa-i iernezi linistit....( Cand ai numa' doi e floare la ureche....Da' sa ai vreo 50?.......
Dar atentie: papa in primul rand si intarire periodica cu puiet la ecloziune de la alti stupi.
Daca n-ai de unde da puiet mai bine unifica-i.
Oricum anul asta exista un cules de intretinere bun in aceasta perioada, asa ca roii se dezvolta bine si ajutati putin vor trece iarna fara probleme.
Inca nu-i scadenta......
Prin 25-30 septembrie iei hotararea definitiva......
Atunci trebuie sa fii hotarat.....Reduci la maximum numarul de roi si in primul rand cei ce nu au raspuns la ce li s-a oferit....
Fii optimist!....
Hai bafta si astept sa-mi comunici rezultatul.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

badguy_goodguy

Fiecare rama cu puiet capacit = 3 rame de albine cand vor eclozitiona.

Multa bafta! pune cate o rama aproape de eclozitionare , si mai apoi inca una. Rezolvi problema.

Stimuleaza acuma familia primitoare atata cu polen cat si cu zahar.Mai incolo inca de cateva ori neaparat roii.