Aglomerare urdinis

Creat de creiveancristi, August 20, 2011, 10:04:25 PM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

In aceasta seara trecand din intamplare pe langa stupi,vad o mare aglomerare de albine la urdinisul uneia dintre lazi.Am incremenit,zic ii gata roieste,ce sa fac.Ma duc repede ma echipez si deschid cuibul,o asa aglomerare de albina in interior n-am vazut in viata mea,erau pline si marginile stupului,nemaifiind loc pe rame(stupul este de 12 rame,dar in el erau doar 7).M-am mai linistit,am introdus doua rame crescute si acum stau si ma gandesc ca ar fi doua cauze de la care s-a ajuns la acest lucru:
-acum vreo trei zile am dat jos magazia acestui stup,pe ramele de 1/2 a acesteia era multa albina pe care am scuturat-o in interiorul cuibului,nemai introducand alte rame in stup fapt care a dus la aceasta aglomeratie?
-sa fi ecluzionat mult puiet in trei zile si nu au m-ai avut loc pe cele 7 rame din cuib?
O parere va rog?

apiservis

albinele cind stau pe peretele stupului cer rame spatiu de locuit

bucovineanu

Probabil s-au scos cam devreme ramele in plus si temperatura exterioara fiind mai ridicata albinele stau si pe peretele stupului. Dar nu e nimic grav.

bta

Citat din: bucovineanu din August 21, 2011, 05:28:53 PM
Probabil s-au scos cam devreme ramele in plus si temperatura exterioara fiind mai ridicata albinele stau si pe peretele stupului. Dar nu e nimic grav.
intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu cu cateva roiuri., la mine au rame suficiente unde sa stea dar ele stau pe marginea interioara a lazii....ultimele doua rame sunt fara albina si goale... este normal????

bucovineanu

 Probabil si urdinisele sunt reduse. Stau pe pereti din cauza caldurii. Cand se va raci vremea se vor grupa rapid pe rame.

bta

aveti dreptate!;.. urdinisele sunt reduse.... va multzumesc pt raspuns....!

zbye

ceva asemanator am si eu la un stup, albina e pe 9 rame dar mai e si pe peretii stupului + pe tava de sub plasa antivarroa, taa e full de albina. Acelasi motiv sa fie si la mine, prea multa albina si putine rame, s-o introduc si pe a10a rama ?  :hi: