a aparut ceva nou in domeniul fumului?

Creat de dragutul_ionel, Iunie 27, 2009, 11:40:14 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: albinasebesprobabil ca s-or fi schimbat albinele cu criza asta si au intrat si ele in secolul XXI, s-au emancipat. nu mai merge cu fum ca pana acum ca tre sa le preparam parfumuri sau poate sa le cantam sa stea linistite. cica la vaci merge cu muzica clasica, ar trebui sa incercam si la albine poate se incoloneaza si stau cuminti in banca lor. :rotfl:  :rotfl:
Buna gluma colegului ardelean. Se stie ca din cele mai vechi timpuri omul a descoperit ca se poate apropia de albine cu ajutorul fumului. Chiar daca in ultima vreme s-au inventat diferite sprayuri pentru a linisti albinele, consider ca e mai bine sa ramanem la fum. Nu costa nimic si nu contine nici un fel de chimicale.Bagam destule chimicale in stup cu ocazia tratamentelor. Este bine ca atunci cand ne apucam sa umblam la stupi mai intai sa aprindem afumatorul, chiar daca uneori nu este necesar. Pe de alta parte afumarea trebuie facuta cu precautie, se dau cateva rafale dupa ce deschidem stupul, pe deasupra ramelor. Daca vom da cu fum mult printre rame albinele vor iesi pe peretii exteriori ai stupului. In ce priveste materialul folosit pentru fum, cel mai bun este putregaiul de fag uscat. Se aprinde usor si se mentine aprins destul de mult. Dar stiu ca nu toata lumea poate face rost de acest material.

eusebiu

Citat din: albinasebesau un stup puternic f violent. daca intri la el si scapi usor cu pulverizatorul cu apa brevetam descoperirea asta.
Am si eu 2 care sunt foarte rai.  Am fost la un pas de a ajunge la spital.
Sunt singurii la care pun manusi. am schimbat reginele si sunt tot asa.
Fumul induce ostare de panica.
Am facut multe experiente pe ei, cand au fost nelamuriri am intrebat colegii de forum si am primit raspunsuri. Am 4 ani de experiente pana s-a saturat nevasta de bagat bani in ei si am luat ultimatum: ori cu stupi ori fara.
Eu am facut o experienta si constatarea. Stupi am de 8ani.Timp pentruei nu am destul cat as vrea eu.
Nu folosesc decat apa simpla.

albinasebes

sincer voi incerca si eu cu pulverizatorul si apa, sa ma conving. imi place moto-ul dumitale don eusebiu
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: cristi x
Citat din: apis09
Citat din: eusebiu
...Fumul scoate prea multe albine din lucru. La fum umple gusa cu miere si dureaza pina intra in normal.
... si cateva zile pana matca depune oua.
totusi sa nu exageram!!!!!!!!!!!
concret si la subiect!!!!!!!! ca nu suntem in parlament =D

Porfy66

Citat din: eusebiuDle Cristi ce am observat eu cu un prieten:
1. doua familii puse pe cantar cu diferenta de 0,5 kg intre ele.
Am dat cu fum la cea puternica pana seara era in urma cu 1kg la cantar[3 pufuri de afumator]. La a doua am dat cu pulverizatorul cu apasi amers foarte bine. Experienta a fost facuta la ora 9 si s-a terminat la ora 19 .
2 Cauze? Eu am doua explicatii: -familia doi a gasit o sursa de nectar mai bogata.
                                              - familia doi nu afost afumata.
Experienta este facuta la salcam.
Eu sunt mai incepator si astept explicatii de la cei cu experienta.
Pai este normal ca cel stropit cu apa sa fie mai greu! Daca le stropesti cu un litru de apa, la cantar va fi cu un kg in plus...
Cum tu le-ai stropit de la 9 la 19 ...   :zzz:  :zzz:

D006

Astai  cea  mai  buna poanta si  cu putina  dreptate. :rotfl:  :rotfl:

eusebiu

Orfirel. poti stropi stupul si 3zile greutatea o gasesti la kantar.
Cand lucrezi la ei apesi pompa de 3-4 ori care este = maxim 30g apa.
socoteste restul de apa pana la 1 kg.

Porfy66


D006

Citat din: eusebiuDle Cristi ce am observat eu cu un prieten:
1. doua familii puse pe cantar cu diferenta de 0,5 kg intre ele.
Am dat cu fum la cea puternica pana seara era in urma cu 1kg la cantar[3 pufuri de afumator]. La a doua am dat cu pulverizatorul cu apasi amers foarte bine. Experienta a fost facuta la ora 9 si s-a terminat la ora 19 .
2 Cauze? Eu am doua explicatii: -familia doi a gasit o sursa de nectar mai bogata.
                                              - familia doi nu afost afumata.
Experienta este facuta la salcam.
Eu sunt mai incepator si astept explicatii de la cei cu experienta.
diferenta la cantar de 0,5 kg nu reprezinta musai diferenta dintre populatia stupului. putea sa fie un stup mai slab cu o rezerva de miere mai mare, si un stup f puternic cu rezerva mai mica de miere. intr-o asemenea situatie rezultatul nu mai este edificator.
daca vrei sa faci o observatie corecta, o poti face pe 2 roi la pachet, intr-o perioada rezonabila.
eu nu am negat ca fumul nu ar perturba activitatea albinelor (de aceea eu umblu in cuib de max 3 ori pe an), comentariul meu era legat de
"... si cateva zile pana matca depune oua."

D006

Aseara am dat la un stup cu apa si otet si au reactionat ff frumos.
Doar a trebuit sa-l mut.

sas angelica

Citat din: albinasebesprobabil ca s-or fi schimbat albinele cu criza asta si au intrat si ele in secolul XXI, s-au emancipat. nu mai merge cu fum ca pana acum ca tre sa le preparam parfumuri sau poate sa le cantam sa stea linistite. cica la vaci merge cu muzica clasica, ar trebui sa incercam si la albine poate se incoloneaza si stau cuminti in banca lor. :rotfl:  :rotfl:
acuma glumesc: pune-le rock simfonic vecine! poate-or incepe sa dea din cap si-or aduna mai multa miere :nebun:  :zzz:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Carpe diem!

mezenguz

tot depe forum am luat reteta de rumegus cu faina alba 2 parti rumegus 1 parte faina se ameteca cu putina apa pina se pot face niste gomboti de marimea unui ou se pune la uscat la umbra , se aprinde usor si are un fum alb ce tine mult si nu este toxic . de milioane de ani albinele nu s-au schimbat ,nu le vom shimba nici noi cu spraiuri , miinile se pot proteja si cu o tinctura din mac in lapte , din 10 caciulii de mac verde se scot semintele care se pun in alcool etilic 250 ml se lasa la macerat 21 zile timp in care se agita din cand in cand dupa care se strecoara , cu solutia obtinuta se ung miinile albina es va asaeza tot asa pe miini , dar nu inteapa merita incercat.

stefan1

Interesante retetele lui Mezenguz.
La a doua reteta: cat de concentrat e alcoolul si cat de matur sa fie macul. Altfel, macul cred ca e o planta interzisa la noi. Cine are?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Mac ? E plin pe marginea lanurilor !

crombra

Pai e logic ca nu inteapa dupa ce se asaza pe mana. Cu tinctura de Papaver Somniferum(mac) in nas, asa le apuca un chef de soooomn..... :nod:  :rotfl:  :rotfl:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/