Cateva sfaturi pentru a repara lazile SH . Crapaturile in lemn in special .

Creat de Lt_Lucky28, Aprilie 15, 2014, 01:01:37 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970


cristian bh

Citat din: fiug1970 din Aprilie 19, 2014, 10:33:42 PM
Citat din: romikele din Aprilie 19, 2014, 08:56:56 PM
Citat din: sorinma din Aprilie 19, 2014, 08:03:18 PM
...
Cum face ardeleanu?
Ardeleanul când se uitâ în oglindă zice: Mândru mi-s, fu*em-aș!  :D
eu stiam de :Fain mi/s...........
Ardeleanul aude bancul si rade duminica la slujba, in biserica. =)) =))

trantore

Citat din: duma din Aprilie 19, 2014, 12:52:18 AM
Salutare!
Mmmda... Asta când ai lazile de 5-6-7 ani ....am sa încerc și eu varianta cu praf de slaif sau rumegus fin cu aracet.....dar când lada noua si pui albinele in ea si după o săptămână crapă,  să nu mergi la omul care mai ieri Îți flutura factura de la uscător in nas si sa ii spui ca alaltăieri cântă cucu in copac si astăzi ai lada crăpat  ))/ , nu îți pare rău să dai cu aracet si rumegus?  Scuze dar a doua oara pățesc acest lucru , am sa încerc să i le pun in brațe sa le schimbe.
Cum pot verifica umiditatea s-au evitarea crapaturilor premature?

sunt aparate cu care poti verifica umiditatea lemnului incepand cu 59 lei.... poate gasesti si mai ieftin... eu am zis ca il iau cu mine cand cumpar rame, am patit-o

TDI

Lemnul uscat la uscător crapă. Oricât ar fi de uscat lemnul iniţial, acesta lucrează inclusiv cel uscat natural şi după perioade mari de timp. Doar lemnul uscat natural(2-3 ani) nu crapă.

State


romikele


State

Va ziceam ca am mai cumparat niste lazi vechi.
Una dintre ele cred ca are mai bine de 20 de ani. Scandura e de 40 mm, imbinare in coada de randunica. Cum era normal, au aparut crapaturi. Fostul proprietar le-a chituit intr-un mare fel. Arata de parca ar fi fost un stup bandajat.  :lol:
Am pus peria de la flex pe el pana am ajuns la lemn.
In crapaturi am bagat niste fasii din lazile de struguri(cele de lemn). Tot din lazile alea se fac si hranitoare.
Am pus aracet in crapatura, am bagat fasia de lemn si am batut-o cu ciocanul.
L-am lasat la uscat pana a doua zi, am taiat fasia de lemn la fata cu un cutit si i-am dat chit.
Cred ca mai tine inca 20 de ani, lemnul e tun.


cristian bh

Sper ca nu te apuci si il dai inapoi cu vopsea,,,,,,ar fi pacat sa faci din el ,,un alt stup,,

bucovineanu


State

Greseala de tipar , scuze ! 

@cristian bh: L-am vopsit deja. Urmeaza sa-i bag locatarele. Am o criza de cutii de nu stiu unde dorm la noapte.

TDI

Am şi eu vreo 10. + 50 ani, 40-50 mm. Mare pacoste la casa omului.

State

Mie imi plac. Pe unde-i gasesc , ii adun.  :nebun:

Uite un hodorog de exemplu:

Cand i-o veni vremea, il bag la geriatrie.

TDI

Pe-ai mei i-am trecut prin flex, chituire şi vopsire - dacă nu-i scot în ploaie mai trăiesc 50 de ani, am găsit scris pe funduri cu creta, 1948, 1962 şi alte notaţii. Dacă n-ar fi aşa grei, dac-ar avea caturi de aceeaşi dimensiune, dacă le-aş face capace.

thomas

Ciocanitorile mi.au atacat un stup si in unele locuri aproape l.au patruns in interior.. Vreau sa.l repar tot asa, cu praf de rumegus si aracet. Mai exista si varianta chitului de lemn. Problema ar fi daca afecteaza chimic albinele din interior? Mai ales ca e destul de frig si nu fac zboruri.

cristian bh

Ca sa faca priza si sa se intareasca e nevoie de minim 10 grade temp.