Capac stup cu sau fara tabla zincata

Creat de silvius, Aprilie 07, 2014, 02:58:08 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Ce parere aveti daca nu folosesc tabla zincata la capacele de stupi, imbin scandura si o vopsesc cu vopsea pe baza de apa ar merge?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

romikele

Oricum tabla zincata nu e buna... recomandata e tabla aluminizata, usor de modelat si care nu reflecta lumina ca cea galvanizata.
Nu stiu cat de bine rezista vopseaua in timp...

xvader

depinde cat vrei sa te tina un capac.oricum cu tabla stai mult mai linistit cand ploua

Hermannstadt

Am si eu o nelamurire in acest sens si anume: daca am tabla de acoperis (adica vopsita maro-roscat) se poate folosi oare ? mentionez ca aceste capace au ventilatie pe laterale.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

bionut

Dar tabla aluminizata se gaseste la fel de usor ca cea zincata? Ar fi mult mai rezistenta ca cea zincata...

fiug1970

ce conteaza cu ce/i acoperit capacul??????daca e material ce nu putrezeste,ca lemnul...e bun.mi/ati adus aminte de o intamplare patita de bunica inaintea stabilizarii monetare:au venit doi jidani sa cumpere o vaca.era de rasa,doua galeti de lapte la muls..mare buna,ce mai!dar avea un defect...:un corn rupt!jidanii au spus ca nu pot plati suma ceruta de bunica datorita cornului rupt!!Atunci bunica i/a invitat afara din grajd sa caute vaca cu doua coarne daca din corn se mulge laptele de vaca!!!!!
tabla galvanizata ,dupa cateva luni,nu mai reflecta lumina solara,se innegreste galvanul,dar nu este asa de maleabila ca tabla de aluminiu...rezista 20/30 de ani,lemnul nu rezista atat cu 6 luni de umezeala pe el!!

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Aprilie 07, 2014, 04:32:08 PM
Oricum tabla zincata nu e buna... recomandata e tabla aluminizata, usor de modelat si care nu reflecta lumina ca cea galvanizata.
Nu stiu cat de bine rezista vopseaua in timp...

Maestre, hai să gândim inginereşte.
Mă apuc să construiesc un stup. Mă urmăriţi în logică? Dacă da, e bine. Vreau să reziste mai mult decât cei pe care îi am eu din '77.  Să presupunem că trec peste toate problemele care au legătură cu lemnul – deşi aici e ingineria – şi ajung la acoperiş. Aici pot pune orice, numai sistemul de acoperiri de protecţie să fie bun, pot pune tablă din OL kaka, dacă e sablată grad 2 şi ½, adica la alb, grunduită imediat, de două ori, ieftin, cu 2 straturi de grund alchidic de 35 microni, urmate de două straturi de email alchidic, cu aceeaşi grosime, pot muri liniştit, acoperişul meu de stup nu are cum să fie corodat până când se naşte stră-strănepotul meu.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

romikele

Inginereste inseamna sa folosesti materialele cele mai bune, usor de modelat, rezistente in timp si cu manopera cea mai mica la pregatit si montat.
Poti pune si carton asfaltat, apa nu patrunde... dar nu-i totuna...

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Aprilie 08, 2014, 12:13:28 AM
Inginereste inseamna sa folosesti materialele cele mai bune, usor de modelat, rezistente in timp si cu manopera cea mai mica la pregatit si montat.
Poti pune si carton asfaltat, apa nu patrunde... dar nu-i totuna...

Domnul meu, nu vă trimit la Mittal Steel să cumpăraţi tabla, puteţi să o cumpăraţi de  la Mairon sau de la Baduc, dar dacă aveţi bani de cheltuit, ce să zic, puteţi cumpăra şi carton asfaltat, scuzele mele!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

romikele

Diferenta de pret, raportata la calitate nu e exagerata, iar tabla se gaseste la cateva sute de metri de mine, la depozitul Electroprima  :wink2:

Daca o recomand, nu inseamna ca am si folosit. Nici popa nu face ce zice...  =))

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Aprilie 08, 2014, 12:48:28 AM
Diferenta de pret, raportata la calitate nu e exagerata, iar tabla se gaseste la cateva sute de metri de mine, la depozitul Electroprima  :wink2:

Daca o recomand, nu inseamna ca am si folosit. Nici popa nu face ce zice...  =))

Domnul meu,
anul acesta nu pot merge la Largu, la salcâm.
Dar anul viitor, vă promit, tot vă prind pe undeva. :)
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

silvius

SA inteleg ca merge si cu vopsea numai fara tabla  :D
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bionut

Probabil ca merge, dar de ce sa risti sa iti intre apa in stup cand tabla nu e chiar foarte scumpa. Poata ca o foaie intreaba e scumputa, dar iti trebuie doar o bucata mica pentru un capac.

albinasebes

Numai cu scandura vopsita nu tine, dupa prima iarna te convingi.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

TDI

Capacele mele sunt cu tablă, toate. Dacă reuşeşti să faci un capac fără găuri şi ulterior îmbibi suprafaţa exterioară în ceara sau parafină, s-ar putea să-ţi iasă - dacă repeţi operaţiunea cel puţin odată pe an. Sănătate!