Ce fel de podisor folositi pentru stupii vostri ?

Creat de standdupp, August 11, 2013, 02:40:27 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

am lasat eu fanta sus la ME la un stup de proba cu folie in cap si fanta in folie.
vreau sa spun ca efectiv ploua pe rame. am gasit jos pe fund balta de condens.
daca ar sta asa toata iarna ar fi pierzanie fara drept de apel.
asa nu
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

xvader

folia se foloseste la iernarea stil clopot ( adica fara aerisire sus, dar cu fundul "gol"), eu personal nu sunt de accord cu folie pe stupi...cu atat mai putin iarna...dar este doar parerea mea.
stiu ca sunt multi care ierneaza cu folie...dar mi se pare cam departe de lemn...de natura.

stupAS

www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

Aurelian A.

cam acest tip de podisor il am eu la lazile mele...
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Aurelian A.

... este umplut cu un fel de rumegus..
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Aurelian A.

nu fac pastoral,nu il recomand pt pastoral...dar pentru stationar eu zic ca nu e rau :)
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

BEKA

Citat din: danusor din Octombrie 02, 2013, 11:39:01 PM
Am ales varianta de podisor 3 in unu mai ales ca nu trebuie sa deranjez familia de albine doar  ridic capacul si le  pun sirop in hranitorul antiinec si asta o fac oricum destul de rar pt ca las miere multa in stup pt ierrnat
PS!!!!!!
Nu sunt adeptul folosirii la albine a zaharului de aceea evit sa il folosesc atat cat se poate
Numa bine si sanatate.............am sa revin cu pozele promise cu podisorul 3 in 1.
Sa nu-mi spuneti ca le cumparati miere sa le faceti stimulari/completari.

PS : Ce mai util model de hranitor este cel din filmul lui Davcosti , usor de folosit , ca dimensiuni este perfect , nu inalta stupul cum o fac alte modele de hranitoare.

marius_vfp

BK hranitorul in cauza este foarte util nu deranjezi familia insa are si el hibele lui . eu folosesc borcanu rasturnat cu capac gaurit 1mm mai multe gauri pus pe fundul stupului pe 2 bete , merge excelent .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

kamy

Ei, uite daca urmarim moda ,vedem cat de mult a evoluat doar la bikini,in ani 70 era moda celor cu manecuta,a urmat tetra,mini si ,,fara,,
Io de prin 2000 folosesc ultima moda in materie de podisor adica fara,doar folie si eventual izolatie peste in timpul iernii sa nu fie folia rece sa faca condens sau si mai rau gheata care la topire are prostu obicei sa cutga peste albine!
Gratia haneman asezata peste folie poate tine cu succese loc de podisor care mai tine si folia aplecata peste diafragma la iernarea a 4 sau chiar 5 nuclee in aceeasi lada!

attycm

Mai nou am vazut la cațiva apicultori că folosesc  o pânză mai tare în loc de podișor (gen  material de blugi)
Respiră bine, nu se crează curenți de aer și albina nu este deranjată de zgomot la deschiderea stupului.
Ce părere aveți?

vranceanul

Uneori este roasa, si albinele se agata in scame.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marius_vfp

salut anul acesta am incercat ceva : am pus direct peste rame material textil bumbac dintr-o camasa mai mare taiata frumos data pe dupa diafragma ,  apoi podisorul din osb , si o pereche de blugi vechi peste podisor si capacul , si nimic mai mult , pana la ora actuala totul e foarte bine condens deloc sau foarte putin la unii .

sarbatori fericite
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Foarte buna este mocheta necauciucata . Se taie bucati de marimea podisorului si si aseaza peste sita.

vranceanul

Peste sita e f. buna. Anul acesta am pus direct pe rame panza de bumbac (intai 3 sipci 1/1 dupa aceia panza  prinsa la colturi + pasla din textile), capacul si gata. Pana acum 0 (zero) umiditate. Mentionez ca am stupi cu fund plin, dar unii si cu plasa cu subarul inchis total.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!