Ce parere aveti de acest lucru....e bine sau rau?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 14, 2011, 10:55:25 AM

« precedentul - următorul »

soadi

Citat din: cristian87 din Ianuarie 19, 2011, 10:13:12 PM

asa ca veni vorba de albine ia intrebati-l pe domnul care va face "rusinică" dansulb cate albine mai are?

Dupa cum am promis la "cativa = 2" nu am sa pun nici poze nici filmulete cu stupina mea.
Dar tie pentru ati satisface curiozitatea, iti spun.
Tin in mana dreapta 5 albine si alea gasite pe jos.....
Multumit ?

Calin Bondaru

lasand cicalelile voastre deoparte...pot sa spun ca am ceva experienta in inmultirea familiilor exagerat!
nu vreau sa va spun cate familii am pierdut deja...dar d-le laurentiu.tirca fiti cu bagare de seama pt ca apar o multime de factori care la prima vedere nu par interesanti!
Domnul dragos are dreptate...vei avea nevoie de ceva material genetic!
BAFTA! :stop_the_war:

laurentiu.tirca

ma gandesc ca as putea face eu matcile la floarea de pom daca imi facmun plan in privinta asta
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

CRISTIAN71

Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 20, 2011, 04:52:29 PM
lasand cicalelile voastre deoparte...pot sa spun ca am ceva experienta in inmultirea familiilor exagerat!
nu vreau sa va spun cate familii am pierdut deja...dar d-le laurentiu.tirca fiti cu bagare de seama pt ca apar o multime de factori care la prima vedere nu par interesanti!
Domnul dragos are dreptate...vei avea nevoie de ceva material genetic!
BAFTA! :stop_the_war:
Daca ai vrea ai putea descrie cite ceva despre imultirea exagerata a familiilor de albine ? Nu de alta dar sunt si eu interesat . Hai , sunt numai ,, ochi pentru citit " .

Calin Bondaru

inca e racoare noaptea atunci cand infloresc pomii...de multe ori a inghetat sau a nins in acea perioada!
ai putea incepe cresterea matcilor cu doua saptamani inainte de a inflori rapita!
pana atunci stimulezi cat poti de mult familiile mama cu "miere"(sa ma injure d-ul dragos inca o data)
cand au eclozat matcile bagi in fiecare nucleu in ordinea urmatoare |1 rama pastura>2-3 rame puiet capacit >1 rama cu miere capacita si hranitorul daca este cazu|+o matca virgina sau imperechiata
la aceste familii vom interveni doar prin adaugarea de faguri artificiali...pana la floare
in cazul unei matci de o calitate medie la floare vei avea nevoie de cat. dar nu vei scoate mare branza. :wink2:
sa nu uitam ca productia de miere si polen va fi 0...sau daca vor aduna ceva la floare trebuie pastrata pentru iarna si primavara!
in concluzie aceasta inmultire exagerata depinde de multi factori: familii mama puternice;matci de calitate;vreme;cules;inv. apicol si nu in ultimul rand Maretul Apicultor
Bafta! :i_love_you:

laurentiu.tirca

multumes calin. Revin cu urmatoarea intrebare:ce se poate intampla rau daca eu orfanizez un stup pe 10 rame, adica ii iau matca si 2 rame si le pun intr-o cutie. Din cele 8 rame ramase iau pe rand cate 2 le bag intr-o cutie alaturi de hranitor, o rama cu fagure artificial si apoi introduc o botca aproape de ecluzionare si stupii au cules la rapitza? Trebuie sa tinem cont ca fiecare rama din alea 2 mai are si puiet pe ea si miere si poate si ceva pastura. Nu vreau sa intelegeti ca imi doresc sa extragerea miere anul acesta.
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

Calin Bondaru

nu vei avea niciodata puiet alaturi de pastura!
nu trebuie sa lasi puiet larvar fara matca!
nu trebuie sa faci nucleiele inainte de a avea matcile!
nu intraduci matcile fara cusca si hrana in cusca!

soadi

Citat din: laurentiu.tirca din Ianuarie 21, 2011, 01:10:30 PM
multumes calin. Revin cu urmatoarea intrebare:ce se poate intampla rau daca eu orfanizez un stup pe 10 rame, adica ii iau matca si 2 rame si le pun intr-o cutie. Din cele 8 rame ramase iau pe rand cate 2 le bag intr-o cutie alaturi de hranitor, o rama cu fagure artificial si apoi introduc o botca aproape de ecluzionare si stupii au cules la rapitza? Trebuie sa tinem cont ca fiecare rama din alea 2 mai are si puiet pe ea si miere si poate si ceva pastura. Nu vreau sa intelegeti ca imi doresc sa extragerea miere anul acesta.

http://stuparitul.3xforum.ro/post/7283/1/Cat_de_mult_se_poate_multiplica_un_stup_intr-un_an_/
Play On...
Dau si eu din astea, ca nu ma arde la buzunare... :yellowcard:

CRISTIAN71

 gica
Online
Moderator
Mesaj Privat

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: 22-12-2007
Postari: 3253
   

frantescu a scris:

Am si eu o intrebare : Daca o familie medie are 14-18 rame de puiet full  atunci una foarte buna de productie cat are?Multumesc!

Domnule,
O matca buna are o ponta de cca 2000 oua/zi.Una recordista 2300-2400 oua/zi.Asta in perioada pontei maxime.
Daca inmultim cu 21 vom avea un numar de celule ocupate.Adica un numar intre 42 000 si 50 000 de celule ocupate cu oua si puiet de toate varstele.
Un dm. patrat de fagure are max.800 celule pe ambele fete.
O rama D.B. are o suprafata interioara de 11,45 dm patrati si aprox.9000 celule pe ambele fete.
O rama M.E. are 8,50 dm patrati si aprox 6600 celule pe ambele fete..............




Eu in cartea pe care o am din "88 am citit ca o matca poate produce pe zi intre 1500 - 2000 oua . Nu se specifica ca este ,,recordista" . Cred ca 2000 oua/zi este maxim . Aceasta carte este scrisa de Francezi si tradusa .