Care este rolul diafragmei?

Creat de un_escu, Ianuarie 13, 2011, 07:59:41 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

La aceasta data nu intra in frigurile roitului, acum iese primul rind de trintori cuibul nu este blocat cu miere si nici vremea de afara nu e de roit + ca temperatura nu permite imperecherea matcilor.Am mai spus si mai sus ,lucrul cu diafragma este tehnica cine nu foloseste si nu o intelege pe deplin,nu intelege nici dezvoltarea familiei de albina si pierde si la productie,asa ca nu e de mirare cind auzi ca uni care fac pastoral scot mai putina miere decit alti pe stationar.Ii aud pe uni apicultori toamna "Mierea e imprastiata pe rame in stup dar nu am rame pline in cuib"pai daca foloseau diafragma aveau.Dl Balasbebe vorbeste din experienta si are dreptate folosirea diafragmei da rezultate bune.

orbanstefan64

sint stupari care nu folosesc diafragma ex nea gica romanescu

bucovineanu

Daca avem stupi pe 10 rame nu e nevoie de diafragma. Se poate folosi cu succes la stupii pe 12 rame sau orizontali.

sas angelica

Citat din: marian sima din Aprilie 24, 2011, 11:16:06 AM
In aceasta iarna am iernat familia de albina intr-e 2 diafragme mobile ,amplasind familia la jumatatea lazi (lazi orizontale de 20 rame) rezultatul o iernare uscata,un consum redus de miere si albine sanatoase in primavara,acum folosesc o singura diafragma,stimulatul dupa diafragma ajuta la dezvoltarea familiei de albina .La stupul orizontal diafragma creste productia de miere,singura problema este sa stii cum sa o folosesti si cind sa o folosesti.

spuneti-ne si noua cand si cum sa folosim diafragma.  :hi:
Carpe diem!

marian sima

#19
Eu unul formez cuibul de iernare mai tirziu ,atunci i-l aranjez intre diafragme,stupi mei sint in pat cald asa ca la urdinis bag 5-6 rame pe urma diafragma cuibul si a 2-a diafragma peste cuib si cele doua diafragme vin cu mocheta dar mocheta coboara pina la marginea de jos a diafragmei,dupa cuib am alte rame,aerul circula pe sub ambele diafragme dar si prin mocheta ,deasupra am podisor de lemn ,primavara cind timpul permite mut cuibul la loc las o diafragma si peste cuib vin cu folie si pe deasupra foliei este mocheta,in timpul culesurilor mut cuibul in spate las diafragma la mijloc si ramele goale la urdinis,in acest mod un orizontal are o productie mai mare decit un vertical,am uitat sa spun ca intre culesuri scot diafragma de tot pentru ca matca sa ponteze cit mai mult.Acum largesc cuibul cu 1 rama cea ce conteaza foarte mult,una este sa bagi o rama si alta este sa pui un cat mai ale ca timpul este rece.(stiu chestia cu cuibul acoperit si lasat decit o deschizatura pe o latura ,totusi caldura se duce sus si puietul este jos,verticalul are si el dezavantajele lui ca si orizontalul,dar fiecare apicultor i-si aduce modelul lui de lucru cu ,cutia fie ca e verticala sau orizontala.Gresesc cei care lucreaza pe stereotipuri ,ca e la moda o cutie sau ca a auzit ca e mai buna,cistiga cei care stiu de ce folosesc anumit model ii inteleg propietatile si scoate maximul din acel model de stup .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Aprilie 24, 2011, 04:54:18 PM
Daca avem stupi pe 10 rame nu e nevoie de diafragma. Se poate folosi cu succes la stupii pe 12 rame sau orizontali.

cum se poate strange cuibul fara diafragma?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

balasbebe

Se poate lucra cu diafragma, cu lapte praf, cu soia, cu polen sau cu corpul. Toate sunt bune. Eu am zis ca este ceea mai buna stimulare diafragma.

Obombo

Citat din: balasbebe din Aprilie 25, 2011, 10:21:39 PMEu am zis ca este ceea mai buna stimulare diafragma.
In parte sunt de acord, e mai importanta strangerea si izolarea cuibuli la iesirea din iarna decat la intrarea in iarna.