ce stupi sa aleg

Creat de dragos2006, Octombrie 05, 2007, 07:23:25 PM

« precedentul - următorul »

D006

Domnilor am spre 200 familii albine adapostite in stupi orizontali,si verticali-model;; corp rame normale iar la magazine o parte sunt cu rama normala si o parte cu rama 3/4...eu sunt mai multumit de cei care au atit in magazin cit si corpul cu rama normala ...dar as dorii sa incerc rama normala jos cu magazii de 1/2  ...ce ma sfatuiti ?...n-as vrea sa pierd 2-3 ani sa experimentez si normala cu jumatati deasupra....merci mult.

filip

Frate depinde ce merge in zona ta,eu am Dadant rame jos in cuib1/1 iar magazii 3/4.Iar pentru stupi foarte buni lada Dadant 16 rame 1/1 si magazie de 16 cu ram 3/4.Pentru a avea provizii pun citeva magazii 1/1 care dupa capacire imi asigura rezerva de rame pline pentru impachetare
:hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover

eu ii am cu magazii de 1/1 ca si cuibul.Mi se pare foarte usor lucrul cu ei.Iar toamna cand vrei sa stimulezi cu rame descapacite numa le dai sus si ziua la 12 si ei o vor trage linistiti jos fara nici un fel de furtisag.Bineninteles ca le lasi doar un mic spatiu pe unde sa urce si crede-ma ca o vor cara toata mierea jos.Numa sa aiba ce. :hi:

D006

eu am trei tipuri...orizontali-cu astia am inceput
      -dadant cu 12 rame si magazii 3/4
      -multietajat 12 rame 3/4
evident ca am sa ma axez doar pe un singur tip...multietajatul
  personal mi se pare mult mai ushor de  lucrat cu ei...am 35 de familii si doar 5 stupi multietajat...are sa'mi ia vreo doi ani sa'i modific pe totzi...da' asta e :zzz:

D006

Citat din: filipFrate depinde ce merge in zona ta,eu am Dadant rame jos in cuib1/1 iar magazii 3/4.Iar pentru stupi foarte buni lada Dadant 16 rame 1/1 si magazie de 16 cu ram 3/4.Pentru a avea provizii pun citeva magazii 1/1 care dupa capacire imi asigura rezerva de rame pline pentru impachetare
:hi:
nu cred ca un tip de stup se alege functie de zona melifera sau zona geografica. parerile sunt foarte diverse in ce priveste alegerea unui anumit tip de stup.  in orce caz vertical sa fie. daca cineva face apicultura din placere poate sa fie si orizontal.
      (mentionez ca raspunsul este pe un ton amical)

D006

Dle fcvaslui,
"parerile sunt foarte diverse in ce priveste alegerea unui anumit tip de stup."
Cred ca in alegerea primilor stupi din viitoarea ta stupina un rol mare il joaca mentorul care iti indruma primii pasi.Dupa ce incepi sa faci primi pasi si sa intelegi cum merg lucrurile cred ca are loc adevarata alegere ptr dezvoltarea stupinei tale.
Cu stima
Ps. fcvaslui unde e Leul tau cu care crede-ma ca m-am obisnuit?

balasbebe

Eu zic ca orice stup este bun, daca are matca buna, miere, spatiu, fara boli, si fundul cu sita antivarroa.

Cristian IONITA

Citat din: bioDomnilor am spre 200 familii albine adapostite in stupi orizontali,si verticali-model;; corp rame normale iar la magazine o parte sunt cu rama normala si o parte cu rama 3/4...eu sunt mai multumit de cei care au atit in magazin cit si corpul cu rama normala ...dar as dorii sa incerc rama normala jos cu magazii de 1/2  ...ce ma sfatuiti ?...n-as vrea sa pierd 2-3 ani sa experimentez si normala cu jumatati deasupra....merci mult.
singurul dezavantaj al sistemului cu cuib de 1/1 si magazine de 1/2 este costul un pic mai ridicat .... in rest .... numai avantaje
asa ca daca sunteti dispus sa cheltuiti mai mult .... "go for it"

pngflorin

Eu ii am orizontali, pe 18 si 22 rame.
Doresc ca in primavara, ( la sfatul d. Balas.bebe), sa le pun fund antivarooa.
Momentan nu fac pastoral, dar daca as face sunt ff grei, sunt confectionati din dulap de 4 cm grosime( model obisnuit in zona mea).
Nu refuz ideia de ME, chiar as dori sa i-mi iau unul in primavara pt experiata.
Tinta meu sunt in jur de 20 de stupi.
Si avea dreptate colegul, conteza cine te influenteza in practicarea acestei pasiuni.Cei de la care invat toti au orizontali.
:hi:

D006

..din statistica de mai jos cred ca ii incerc si pe cei cu corp de rama normala jos si magazii de 1/2...Am o centrifuga de 24 rame 1/2 radiala sunt curios sa vad cum merge ..si-mi trebuie rame pt ea..

D006

..merg pe rama normala pt cuib si 1/2 pt magazin..dar de cite rame este mai indicat sa fac cuibul...10 rame ?...12 rame?...sau 11 rame?...Ce ma sfatuiti?...Va rog...

balasbebe

Am facut intr-o toamna 26 de lazi, pe 11 rame cu cat de 1/2. Intre timp, am absolvit cursul de apicultura. Dupa ce am mai studiat si invatat cate ceva, am zis, ca lazile noastre sunt depasite.
  Un lucru este sigur. Lazile indiferent cum le faci, au nevoie de grosimea scandurii de 25 mm., pentru a putea face scobitura pentru rame, acel falt.
   Trebuie calculata latimea ramei, dupa ce se mai propolizeaza, sa poata sa incapa numarul de rame dorit, si diafragma sa ramana in acel corp.
  Privind inaltimea cuibului, acesta trebuie facut cu 5 mm, mai inalt, ca in decurs de 2-3 ani se mai aseaza, si scade. Distanta este importanta sa nu strivesti albinele la transport. La inceput, este greu ca albinele vor face scarite, din fagurasi.

bee_lover

este foarte important sa se faca mai mare cutia decat numarul de rame plus diafragma.Am patit-o si eu anul asta...ramele din familiile care le-am cumparat,unele erau de 4 cm,si cand am ajuns la 10 abia intra cu greu a 10-a rama la unele deloc,a trebuit sa-o las pe 9 si diafragma.Iar la un stup pe 10 cand sa scot rama am ramas cu leatul superior in mana,urata treaba,a trebuit sa sacrific rama...mierea am dat-o la lins,si era una construita anul asta,pacat de rama...dar asa e.Acum incerc sa scap de ramele de 4 cm,le trag spre margini si toamna afara cu ele...

balasbebe

Daca ai rame de 4 cm., cu atat mai bine, ca albinele lucreaza mai putin la capacit. Este mai rau iarna, spre primavara, ca este nevoie de mai multa albina pe interval

D006

Citat din: balasbebeDaca ai rame de 4 cm., cu atat mai bine, ca albinele lucreaza mai putin la capacit. Este mai rau iarna, spre primavara, ca este nevoie de mai multa albina pe interval
M-a sfatuiti sa fac ramele de cuib de 4 cm?...nu merg pe STAS-ul de 37 mm--parca ,