cine face stupi?

Creat de dragos2006, Iulie 16, 2008, 01:33:40 AM

« precedentul - următorul »

Cristian IONITA

Citat din: kioIata detaliile:
- flora specifica zonei de deal: pomi fructiferi, salcam, faneata, tei, paducel - din toate cate putin;
- singurele culesuri care ar putea fi delimitate clar ar fi pomii fructiferi si salcamul. Faneata si teiul se suprapun;
- nu voi face pastoral;
- nu intentionez sa fac roiuri in mod special;
- in prezent am 2 stupi + 4 ai tatalui meu si vreau sa ajung la 10 familii, in timp -asta daca nu ma vor "forta" albinele!
- 5-10 kg de miere de familie ar fi suficient pentru mine;
- chiar daca nu obtin venituri din apicultura, vreau sa lucrez corect si eficient.
oki ..... am inteles mai bine acum
daca-ti reuseste cules la pomi fructiferi esti tare ....
:) vreau si eu miere de la tine
in cazul tau merge foarte bine orizontalul .... si da .... cred ca R12 e mai pretabil decat R10
Citat din: cristi x"In afara de interschimbabilitate, ce alte motive ar trebui sa ma determine sa merg pe 10 rame (STAS)?"
daca vei dorii sa vinzi, vei avea alte sanse cu un stup standard. orice abateri de la un standard creaza probleme in timp. orice acesoriu pt stup il vei gasi in varanta de stup standard.
exista standard si de 12 rame ... asa ca nu e bai mare cu accesoriile .... poate babalacii de la aca sa nu aiba in oferta asa ceva .... dar la adelika, eurohoning, etc gasesti cam tot ce vrei ptr 12 rame
oricum atat timp cat o sa faca stationar ... 12 R imi pare mai oki decat 10

bee_lover

nu trebuie sa ne facem griji pentru matca ca o sa depuna puiet in cat daca avem caturi de 1/2. asa am si eu dar cu latimea de 4.5 cm. Nici urma de matca sus! si am avut in cat si rame negre.

D006

:hi:
"Ca sa ma limitez la cele 7-8 rame cu puiet nu pot decat sa scot cate o rama cu puiet capacit si sa o dau familiilor care au nevoie, cel putin atat ma pricep eu in acest moment."
Trebuie sa recunosc, sunt cam cusurgiu, ca sa nu zic altfel. Incep sa ma impac cu ideea de 10 R. Voi cum rezolvati problema blocarii cuibului sau a lipsei de spatiu pentru ouat, care cred ca apare la 10R? Cu urcatul matcii in cat e clar ca se rezolva si fara gratie, dar ce facem cu roirea? Dati-mi, va rog, o sugestie, 10R imi face insistent cu ochiul si nu stiu cat ii mai pot rezista! :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

bee_lover

cand toate ramele care nu sunt cu miere si pastura sunt pline cu puiet scoateti 2 rame si puneti 2 faguri artificiali si catul! Cu ramele scoase ori ajutati familiile slabe ori faceti roi artificiali cu matci gata cumparate!

bucovineanu

Eu am atat stupi cu 10 rame cat si stupi cu 12 rame.Folosesc un singur tip de rama, ceva intre 3/4 si 1/1.Letisoarele laterale au lungimea de 26 cm.Am adoptat acest lucru deoarece un corp de 10 rame 3/4 este pra mic pentru iernare, iar rama 1/1 este prea inalta pentru a putea fi folosita si in corpul de sus. Folosesc gratia Haneman cu care limitez spatiul in care regina ponteaza.
Gratia se monteaza numai dupa ce albinele ocupa 2 corpuri.Faptul ca folosesc un singur tip de rama are si avantajul ca in cuib am tot timpul rame de cel mult 3 ani cu celule putine de trantori.Dezavantajul este ca nu pot obtin miere pe sortimente. Fac numai stationar iar salcam nu am in zona.
Cat priveste roitul trebuie facuta selectie permanent, crescand regine numai de la familiile care nu roiesc.Imi cer scuze pentru ca am reluat unele lucruri despre care am vorbit in alte postari.

razvanconstantin

Citat din: bucovineanu din Iulie 18, 2008, 01:27:09 AM
Eu am atat stupi cu 10 rame cat si stupi cu 12 rame.Folosesc un singur tip de rama, ceva intre 3/4 si 1/1.Letisoarele laterale au lungimea de 26 cm.Am adoptat acest lucru deoarece un corp de 10 rame 3/4 este pra mic pentru iernare, iar rama 1/1 este prea inalta pentru a putea fi folosita si in corpul de sus.
Dar folosind o rama nestandard nu peteti sa va vindeti familiile :))

ioanardelean55


Mai pe romaneste spus ,,trebuie gasit fraieru '' :hi: :hi: :hi: :hi:




Adrian Roman

D-le coleg KIO, conditiile mele de stationar sunt asemanatoare, si fiindca am trei feluri de lazi, respectiv 16 R in pat cald (orizontal), 14 R 1/1 in cuib si cat inclus de 1/2 (combinatie de orizontal cu vertical), si verticali de 12 R cu caturi de 1/2. Am si doua buc. de 10 R cu cat de 1/2. Parerile sunt foarte impartite si argumentate conform interesului fiecaruia. Cel mai bun este cel cu care obtin rezultate maxime, cu efort rezonabil ! Parerea mea, din practica, este ca lada de 12 R este cea mai maleabila in exploatare, mai ales in stationar, dar  la fel de buna si in pastoral, acceptand o greutate mai mare la amplasament. Diafragma , oricum delimiteaza cuibul la 11, 10, 9 ... cate rame vrei. Sanatate si succes ! :hi: