cine face stupi?

Creat de dragos2006, Iulie 16, 2008, 01:33:40 AM

« precedentul - următorul »

D006

Vreau sa trec de pe orizontali pe verticali si pentru asta am nevoie in prima faza de 2 buc. , ulterior de inca 4 stupi cu urmatoarea configuratie:
- fund antivarooa;
- corp Dadant 12 rame;
- 2 caturi 1/2;
- podisor cu hranitor;
- capac.
Am incercat in Targoviste, la Apicola si in Bucuresti, la Apinatura, dar nu am rezolvat nimic, toti merg pe STAS. Am gasit un tamplar, dar nici scandura uscata de 3 - 3,5 cm nu gasesc. Are cineva vreo solutie?

D006

mergi pe stup standard

bee_lover

ajunge 2 cm , 3 e prea gros so greoi! Plus stupii de ce nu-i faceti pe 10 stas si stiti o treaba.

D006

:hi:
Grosimea peretelui va fi de max. 2.5 cm (intre 2 si 2.5 inclin spre 2.5). Oricum, daca gasesc doar blana de 2.5 cm (brut), il voi face de 2 cm, daca gasesc de 3 cm, il fac de 2.5. Nu va fi vorba de pastoral.
Merg pe 12 rame din urmatoarele motive:
- loc mai mult pentru puiet;
- un stup cu 12 R intra mai greu in frigurile roitului ca unul cu 10 R, iar eu nu cred ca sunt suficient de pregatit pentru divizari, unificari, etc. pentru diminuarea acestui fenomen;
- va depozita ceva mai multa miere in cuib;
In afara de interschimbabilitate, ce alte motive ar trebui sa ma determine sa merg pe 10 rame (STAS)?

bee_lover

Daca mergeti pe 12 rame sigur trebuie sa scoateti miere din cuib ca urca mai greu in cat 2 rame 1/1 pline rezulta 6 kg deci miere nu tocmai "frumoasa" doar dak bagati cate un artificial pe margini, plus ca acei faguri probabil vor sta in cuib si cand faceti tratamente cu varachet.  :hi:

D006

Citat din: bee_loverDaca mergeti pe 12 rame sigur trebuie sa scoateti miere din cuib ca urca mai greu in cat 2 rame 1/1 pline rezulta 6 kg deci miere nu tocmai "frumoasa" doar dak bagati cate un artificial pe margini, plus ca acei faguri probabil vor sta in cuib si cand faceti tratamente cu varachet.  :hi:
:hi:
Imi cer scuze dar de ce sa scot miere din cuib? Sa inteleg ca albinele vor ezita sa puna miere in cat? V-as fi recunoscator daca a-ti detalia, n-as vrea sa iau o decizie gresita, sau, ma rog, nefundamentata.
Cu multumiri, kio.

bee_lover

sa nu credeti ca daca aveti 12 rame ati scapat de roit!ati spus ca faceti stationar. la stationar 10 rame din care vreo 7-8 puiet ajung, ca nu e bine sa ai populatie mare pe stationar. iar in legatura cu mierea din cuib la 12 rame albinele urca mai greu mierea in cat dar o urca. primavara pana la salcam mai prindeti ceva cules catul nu-l puteti pune ca nu e destula musca matca nu tine inca pasul si una doua deja va treziti cu cuibul blocat si atunci trebuie sa extrageti si de acolo.asta e parerea mea de incepator :smile: sa vedem ce spun cei cu mai multa experienta!

Cristian IONITA

Citat din: kio
Citat din: bee_loverDaca mergeti pe 12 rame sigur trebuie sa scoateti miere din cuib ca urca mai greu in cat 2 rame 1/1 pline rezulta 6 kg deci miere nu tocmai "frumoasa" doar dak bagati cate un artificial pe margini, plus ca acei faguri probabil vor sta in cuib si cand faceti tratamente cu varachet.  :hi:
:hi:
Imi cer scuze dar de ce sa scot miere din cuib? Sa inteleg ca albinele vor ezita sa puna miere in cat? V-as fi recunoscator daca a-ti detalia, n-as vrea sa iau o decizie gresita, sau, ma rog, nefundamentata.
Cu multumiri, kio.
nu vor ezita ci doar o vor pune mai tarziu .... dupa ce nu mai e loc in cuib
la un cules care dureaza mai putin => ca daca vrei miere trebuie extras din cuib
adevarul este ca ptr o decizie corecta si functionala ar trebui sa stim mai multe despre cum intentionati sa stupariti
care e baza melifera?
cate culesuri?
ce "putere" au culesurile?
doriti sau nu sa faceti roiuri?
etc
eu ma gandeam ca la anu sa experimentez un sistem de 8 rame M/E ptr ca p[ur si simplu anul acesta 10 rame ME mi s-au parut cam mult .... e drept ca anul aceasta este cam dubios cu:
1. rapita foarte bine ... dar familile slabe
2. salcam slab sau deloc
3. tei ... binisor
4. floarea soarelui - dubios ... da putin necatr, numai la anumite momente ale zilei

D006

"In afara de interschimbabilitate, ce alte motive ar trebui sa ma determine sa merg pe 10 rame (STAS)?"
daca vei dorii sa vinzi, vei avea alte sanse cu un stup standard. orice abateri de la un standard creaza probleme in timp. orice acesoriu pt stup il vei gasi in varanta de stup standard.

D006

:hi:
Iata detaliile:
- flora specifica zonei de deal: pomi fructiferi, salcam, faneata, tei, paducel - din toate cate putin;
- singurele culesuri care ar putea fi delimitate clar ar fi pomii fructiferi si salcamul. Faneata si teiul se suprapun;
- nu voi face pastoral;
- nu intentionez sa fac roiuri in mod special;
- in prezent am 2 stupi + 4 ai tatalui meu si vreau sa ajung la 10 familii, in timp -asta daca nu ma vor "forta" albinele!
- 5-10 kg de miere de familie ar fi suficient pentru mine;
- chiar daca nu obtin venituri din apicultura, vreau sa lucrez corect si eficient.

D006

iti recomand altceva:corp 1\1 cat 3\4 ,10 rame.se preteaza si pentru stationar si pentru pastoral.poti lua scandura de 2,5 si un tamplar bun o scoate de 2,2.este mai mult decat suficient,falturile au grosimea de 1,1cm.detin astfel de stupi de 10 ani...niciun inconvenient.de fapt...in cazul unui cules abundent extragi mai des.nu folosi scandura groasa,iarna cea subtire{2,2cm}transfera mai bine caldura in zilele insorite.

D006

:hi:
Vad ca toata lumea ma impinge la 10 R. Temerea mea este ca tendinta de roire va fi mai mare, la fel ca si tendinta matcii de a urca in cat. Vad eu cum rezolv asta.
Legat de cat, nu ar fi mai bine (si elegant) sa folosesc 2 de 1/2? Culesurile in zona nu sunt foarte constante si s-ar putea ca un cat de 3/4 sa fie prea mult sau prea putin. Nu se pune problema costurilor, e vorba de un hobby.
Dezbatem in continuare.

D006

"la fel ca si tendinta matcii de a urca in cat."
gratie hanneman - 25 ron

D006

:hi:
daca matca vrea sa urce in cat inseamna ca nu are loc de ouat -> roire. De ce sa limitez spatiul cand pot sa-i ofer unul mai mare (de ex. 12R)? In plus, gratia va creste uzura albinelor. Eu consider ca un stup bun are in cuib 8-10 rame cu puiet si 2-4 rame cu miere si pastura, de aici rezulta 12 R. Spune-mi ce gresesc?

D006

Citat din: bee_loversa nu credeti ca daca aveti 12 rame ati scapat de roit!ati spus ca faceti stationar. la stationar 10 rame din care vreo 7-8 puiet ajung, ca nu e bine sa ai populatie mare pe stationar. iar in legatura cu mierea din cuib la 12 rame albinele urca mai greu mierea in cat dar o urca. primavara pana la salcam mai prindeti ceva cules catul nu-l puteti pune ca nu e destula musca matca nu tine inca pasul si una doua deja va treziti cu cuibul blocat si atunci trebuie sa extrageti si de acolo.asta e parerea mea de incepator :smile: sa vedem ce spun cei cu mai multa experienta!
Ca sa ma limitez la cele 7-8 rame cu puiet nu pot decat sa scot cate o rama cu puiet capacit si sa o dau familiilor care au nevoie, cel putin atat ma pricep eu in acest moment. A limita spatiul de ouat mi se pare o eroare.
P.S. Partea extraordinara a acestui forum este invatarea prin filtrarea continua a ideilor si sugestiilor care apar din toate partile. Propun sa discutam la pers. II sg. e mai cinstit si eficient! Valabil pentru toti colegii de forum.