Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

eu am construit 5 stupi anul asta cam asa , pe 12 rame cu sita pe fund ,urdinisul e fix , se introduce un reductor pt a inchide stupul,

pharaonu75

Citat din: milu56 din Aprilie 19, 2011, 05:45:52 PM
romikele,cine a construit stupii din poze?Imi place stupul cu coltar pt.transport se fixeaza bine in camion unul langa altul fara sa afecteze capacul.....

Stupii sunt facuti la Fabrica de stupi Targu Secuiesc. Adica la Batranul.
Nu sunt Stupii Batranului, ci stupi pe care Batranul i-a denumit "Stupi Romikele".
Sunt pe 12 rame Dadant.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Aprilie 19, 2011, 06:04:08 PM
eu am construit 5 stupi anul asta cam asa

Astia sunt Stupii Batranului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#168
da poza cred ii apartine am aratat-o doar ca idee inca nu le-am facut poze la ai mei ,o voi face in curind ca am cu ce ma lauda pe aici, stiti cumva  am voie sa inspir de la alti pt a-mi construi stupi? eu iau de la unu ceva de la altu altceva , am venit si eu cu ceva gindit de mine,Jumate din fundul stupului e inclinat spre urdinis astfel mizeria din stup o ia la vale, doar scot reductorul si curat cu un betigas nu mai stau sa ma chinui sa umblu in cuib. catul de jos am rama intreaga 12 rame , sus am cat 3/4 tot cu 12 rame (imi place mult cum capacesc ramele 3/4 , si felul cum depoziteaza mierea in ele , ordonat fara aglomerari sus si jos fagurele subtire si necapacit )

milu56

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 19, 2011, 06:05:56 PM
Citat din: milu56 din Aprilie 19, 2011, 05:45:52 PM
romikele,cine a construit stupii din poze?Imi place stupul cu coltar pt.transport se fixeaza bine in camion unul langa altul fara sa afecteze capacul.....

Stupii sunt facuti la Fabrica de stupi Targu Secuiesc. Adica la Batranul.
Nu sunt Stupii Batranului, ci stupi pe care Batranul i-a denumit "Stupi Romikele".
Sunt pe 12 rame Dadant.
Fabrica de stupi?Poate ar fi bine sa aiba cine sa le faca un proect si schite pentru modernizarea fabricarii stupilor,nu mai este nevoie de fante in capac.polita de zbor este important sa fie la latimea stupului si urdinisul la fel,capacul sa intre peste corp si altele.....

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Aprilie 19, 2011, 06:11:22 PM
stiti cumva am voie sa inspir de la alti pt a-mi construi stupi?

Ai voie sa te inspiri de unde vrei pentru a-ti face stupii, ca doar nu sunt brevetati ca al prof. Ursu!
Si chiar si al prof. Ursu poti sa ti-l faci, dar pentru tine!
Daca oferi spre vanzare un stup aparat de un brevet de inventie, fara acordul celui care detine brevetul, apar problemele!
Dar daca nu ii vinzi ci ii folosesti tu, totul este OK!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Va doresc succes!!!! In rest ma aptin deocamdata.

orbanstefan64

astept sa bizie ceva in nucleele lui skypi :razz: :razz:

orbanstefan64


cosmin30

de anul acesta am si eu cateva familii in cutii cu fund antivaroa. am impresia ca in a 5-a poza folia nu acopera complet stupul. imi puteti spune va rog, in ce conditii se poate lasa o mica aerisire si in podisor?

orbanstefan64

sistem clopot:fund antivaroa capac fara fanta de aerisire, etans inchisa cu folie ,indiferent vara iarna
:hi: :hi: :hi:

cosmin30

multumesc pentru raspunsuri. as mai avea o intrebare. spuneti-mi va rog de ce unii din ei fac condens sub folie, iar altii nu?

cosmin30

la cei cu plasa. la 2 roi am gasit putin condens. probabil datorita faptului ca sunt destul de slabuti...

flavius

Citat din: orbanstefan64 din Mai 22, 2011, 09:36:07 PM
sistem clopot:fund antivaroa capac fara fanta de aerisire, etans inchisa cu folie ,indiferent vara iarna
:hi: :hi: :hi:

pot sa dau marturie ca sistemul functioneaza de minune, vara-iarna...eu asa ii am pe toti, sus sunt inchisi super-etans, jos am sita pe toata suprafata fundului...2 dintre ei au iernat cu fanta deschisa 1/3 jos, ceilalti au avut-o inchisa cam 80-90%...la niciunul nu a aparut mucegai...dpmdv e un sistem simplu, fiabil si super-ok...scapi de multa bataie de cap, atat la confectionare, cat si in utilizare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Marek

Care dintre albine se ocupa cu ventilarea? Cele mai tinere ori culegatoarele...? Ce spune-ti de activitatea din interior? adica ventilarea se face mai puternic in stupi cu fund fara aerisire? Asta duce la uzura albinelor si la un consum mai mare de hrana. Ati observat diferente la cantitatile de miere recoltata de la stupi cu sau fara aierisire in fund?