Aplicatie Excel pentru analiza profitabilitatii stupinelor.......si nu numai

Creat de agalofteanu, Ianuarie 29, 2012, 04:58:25 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Asa ca o paranteza , anul trecut o doamna din MADR la o intalnire cu apicultorii intreba cum o albina chiar daca se numeste regina sa coste 50 lei ...

Kov iulian

Citat din: agalofteanu din Ianuarie 29, 2012, 07:51:32 PM
Citat din: fane din Ianuarie 29, 2012, 06:54:48 PM
ce pacat ca nu-mi merge si mie aplicatia

pai de ce?

Cred ca gasesti pe Gogu sa-ti intalezi un excel free


Citat din: fane din Ianuarie 29, 2012, 06:54:48 PM
ce pacat ca nu-mi merge si mie aplicatia
Prima data mia facut figuri, nu puteam modifica nimic in document,  problema era ca nu aveam permisiuni de scriere asupra documentului dar am rezolvato si acum mia mers .
Folosesc open ofice, iar ca sistem de operare am Linux Mint ( Ubuntu 10.10 )

(Dragi colegi nu mai folositi toate prostiile Microsoft piratate, folositi programe  legale open source care au avantajul ca mare parte  sunt free si legale iar cele care sunt pe bani costa mult mai putin ca programele cu licente de sute de euro )

http://www.openoffice.org/download/index.html

http://www.libreoffice.org/download/

http://www.softmakeroffice.com/
http://softmaker-office.ro.malavida.com/d7074-descarcare-gratuita-windows

gore

Sa nu neglijam faptul ca are o masa unde vinde miere in piata din Bacau
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

agalofteanu


pharaonu75

Nu am vazut in documentul excel nicio rubrica pentru productia de polen!
Se poate adauga?
M-as fi bagat eu sa modific documentul, insa nu este creatia mea si nu ar fi fair-play!
Asadar, d-le Agalofteanu, sarcina va revine in totalitate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 29, 2012, 09:42:23 PM
Nu am vazut in documentul excel nicio rubrica pentru productia de polen!
...

Nici pentru venin, laptisor, apilanril sau matci!
Adaugati rubrici pentru toate produsele apicole, iar cine obtine acele produse va completa si rubricile respective.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

agalofteanu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 29, 2012, 09:42:23 PM
Nu am vazut in documentul excel nicio rubrica pentru polen!
Se poate adauga?
M-as fi bagat eu sa modific documentul, insa nu este creatia mea si nu ar fi fair-play!
Asadar, d-le Agalofteanu, sarcina va revine in totalitate!

Da, nu am introdus. Este o scapare dar mai poate fi vorba si de matci, laptisor, venin, etc.

Aplicatia odata descarcata este instrumentul de "joaca". Numai asa putem sa il imbunatatim!

Asa ca putem imparti "sarcinile" :)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2012, 06:58:24 PM
  ....
  Cred ca noi romanii suntem foarte in urma cu mentalitatea fata de cei din vest , suntem foarte reticienti in a ne schimba modul de gandire si refractari la nou.

nou?
refractari?
sa inteleg ca o sa-ti cumperi macar de test 2-3 poliuretani?

oricum e interesant subiectul eficientei apicole...
e de urmarit
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Culmea coincidentei ! acum cautam pe net oferte de poliuretan . As vrea sa-mi construiesc eu cateva cutii.

bucursorinelionel

Pentru Adrian Galofteanu:  :bravo..descarcat, verificat sumar..ok...doar o mica mentiune...acele activitati detaliate ca si grafic tip Gantt pe 12 luni..fie calendaristic, fie ca an apicol...asa se poate umple cu activitati de pregatire si perioadele "moarte " din an..dec., ian, feb, martie..daca sezonul de productie incepe din aprilie..pana prin septembrie...nu pot afirma ca celelate luni sunt chiar inactive...reparatii, inventar apicol in regie proprie, rame...etc..etc....oricum, una peste alta...imi place..la nebunie...si cel mai important e ca ai spart gheata..si polarizezi....!!bun asa..tot inainte..!!!
Pentru Dragos 2006..inca o data..mii de scuze..!!..recunosc..eu am gresit..!!..sper sa ma ierti...!!...nu am uitat ideea cu cooperativa de credit ca si institutie/ agent de finantare.. desi nu mai am asa mult timp liber...cred ca ma voi concentra mai mult pe acest forum...e mai profi...si cu mai mult staif..!!...mai vb...!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

gore

Revin si fac precizarea ca afirmatia mea era pentru ce postase Gragos mai sus despre veniturile Prof. Ursu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

agalofteanu

Citat din: gore din Ianuarie 30, 2012, 09:28:19 PM
Revin si fac precizarea ca afirmatia mea era pentru ce postase Gragos mai sus despre veniturile Prof. Ursu.

A gresi e omeneste................. =))

D006


agalofteanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 30, 2012, 11:44:55 PM
  Mai trebuie o rubrica : venituri din subventii .

Ok! Am introdus si subventiile si cheltuiala cu transportul in pastoral, in km(ideea lui @Jenica).

Lucrez cand mai am timp si sper sa ajung la o formula cat mai apropae de adevar.

Toate cele bune!

agalofteanu

Am pus varianta modificata(completata) cu sugestiile voastre. In plus am facut si un grafic care se modifica automat pentru a fi ecranul mai sugestiv.........

La produsele mai "speciale" - polen, laptisor de matca, apilarnil, venin, matci, nu am introdus calculul automat al pretului de productie, o sa explic mai jos de ce!

Sunt niste limitari ale aplicatiei, de aceea va recomand:

- cei care produc polen, daca este cineva interesat, putem colabora sa adaptam aplicatia pentru ca eu nu am experienta in aceasta zona si cred ca trebuie introduse niste corectii. La fel pentru producatorii de matci, laptisor de matca, apilarnil, venin.

Astept sugestii!!