Apilarnil - obtinere, conservare consum

Creat de oroles, Noiembrie 12, 2014, 03:15:42 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Deschid acest topic in speranta ca voi gasi exemple de cum se produce, cum se conserva si cum se consuma Apilarnilul.
Impreuna cu nevasta mea am avut probleme in ceea ce priveste obtinerea unei sarcini viabile si deci a unui copil. Am facut o spermograma acum vreo saptamana si a iesit extrem de proasta. Conform datelor din ea nevasta-mea nici nu trebuia sa ramana insarcinata, cand de fapt a ramas de doua ori si sunt sigur ca a ramas cu mine.  :D Ambele sarcini au fost pierdute.

Medicul ginecolog mi-a recomandat Apilarnil. Daca stiam ca imi recomanda bagam ceva apilarnil la borcan, insa nu am facut-o si deci va trebui sa cumpar sau sa astept primavara.

Stie cineva cum se fabrica, cum se consuma, ce gust are si cum se pastreaza?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Apilarnilul
Se obine din larvele de trântori în vârst de 7 zile i din coninutul celulelor de trântor i se
folosete la realizarea de preparate cu rol terapeutic.
Recoltarea apilarnilului se face cu o spatul de lemn sau, mai bine, cu aparate specializate.
40
Stupii din care se dorete recoltarea apilarnilului trebuie s se bucure de îngrijire special:
· ridicarea temperaturii în stup prin restrângerea cuibului, reducerea urdiniului i închiderea
ventilaiei (activitatea se începe cu sf. lunii martie);
· administrarea de hran energo-proteic începând cu luna aprilie pân la începutul culesului
de producie.
Apilarnilul trebuie pstrat la temperaturi de -5°C.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Salut!

Pentru imbunatatirea functionarii organismului barbatului s-ar parea ca, dupa unele studii facute in spatiul ex-sovietic, rezultate mai bune are concentratul din larve de trantor denumit "Gomogenat". Este mult mai simplu de obtinut decat apilarnilul. Eu am incercat anul asta si nu a iesit rau. S-a consumat tot si efectele sint bune.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

TDI

Oroles, când pui catul o rama in cuib o pui oarba-goala. Periodic, la 7-10 zile recoltezi trantorii necapaciti - sau cat e nevoie pana când rama e construită, si trantorii ajung de varsta potrivita. Eu tin ramele oarbe in cat. Efectiv storci ramele. Amesteci zeama astfel rezultata cu 90% miere sau o congelezi in recipiente mici.
Napraznic, sculatoare, catina. Elimina stresul, tigarile si alcoolul, mâncarea toxica, greutatea excedentara.
Laptisor de matca si polen.

oroles

Citat din: TDI din Noiembrie 12, 2014, 05:08:03 PM
Oroles, când pui catul o rama in cuib o pui oarba-goala. Periodic, la 7-10 zile recoltezi trantorii necapaciti - sau cat e nevoie pana când rama e construită, si trantorii ajung de varsta potrivita. Eu tin ramele oarbe in cat. Efectiv storci ramele. Amesteci zeama astfel rezultata cu 90% miere sau o congelezi in recipiente mici.

Asa voi face cand voi avea trantori!

Citat
Napraznic, sculatoare, catina. Elimina stresul, tigarile si alcoolul, mâncarea toxica, greutatea excedentara.
Laptisor de matca si polen.
Catina am consumat si am vazut beneficiile. De napraznic am auzit. Despre "sculatoare" nu stiu nimic.
De stres e greu sa scapam amandoi. Chiar daca suntem profesori nu inseamna ca nu avem niciun stres cum zic unii.
Nu sunt fumator. Un pic supraponderal sunt (cca 90 de kg la 1.80). De mancat mananc cat de cat sanatos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Noiembrie 12, 2014, 03:15:42 PM
Salutare!
Deschid acest topic in speranta ca voi gasi exemple de cum se produce, cum se conserva si cum se consuma Apilarnilul.
Impreuna cu nevasta mea am avut probleme in ceea ce priveste obtinerea unei sarcini viabile si deci a unui copil. Am facut o spermograma acum vreo saptamana si a iesit extrem de proasta. Conform datelor din ea nevasta-mea nici nu trebuia sa ramana insarcinata, cand de fapt a ramas de doua ori si sunt sigur ca a ramas cu mine.  :D Ambele sarcini au fost pierdute.

Medicul ginecolog mi-a recomandat Apilarnil. Daca stiam ca imi recomanda bagam ceva apilarnil la borcan, insa nu am facut-o si deci va trebui sa cumpar sau sa astept primavara.

Stie cineva cum se fabrica, cum se consuma, ce gust are si cum se pastreaza?

Are gust placut apilarnilul.
Cum il recoltezi, bagat cit mai repede in lada congelator la minus 20 si de grade si congelat . Ce am mai auzit se mai poate pastra amestecat cu miere  7% apilarnil in miere.
Nu stiu daca mai am ceva in vreo lada congelator ca te ajut eu macar cu 1/2 litru de apilarnil congelat.

Efecte :..o sa ti fuga nevasta de acasa in mijlocul noptii ca nu te mai saturi . Vezi sa nu ti se intimple ca la mine..:)).. a sarit nevasta-mea pe geam,cu giurgiuvele in cap, ... =))... ca eu pazeam usa sa nu fuga in incercarea ei sa scape de mine... =))

bucovineanu

Si s-a mai intors nevasta, sau dusa a fost?  :smile:

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 12, 2014, 10:17:23 PM
Si s-a mai intors nevasta, sau dusa a fost?  :smile:

S-a intors, dar până atunci Bio a rărit cateva vecine... e plin cartierul acum de bărbaţi fără neveste...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

La ultima consultatie i-a spus sotiei sa imi dea si mie un medicament Profertil, care costa cca 200 de ron  pe care sa il iau 2 pastile pe zi timp de maxim 3 luni. I-a zis: "Aveti grija ca daca ia mai mult de 3 luni scoate cartofi de la vecine!"   =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM


dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cipi

Daca recoltarea larvelor are loc mai devreme, la 5-6 zile spre exemplu, calitatea apilarnilului este mai scazuta?

Muntoiu Radu

Citat din: TDI din Noiembrie 12, 2014, 05:08:03 PM
Oroles, când pui catul o rama in cuib o pui oarba-goala. Periodic, la 7-10 zile recoltezi trantorii necapaciti - sau cat e nevoie pana când rama e construită, si trantorii ajung de varsta potrivita. Eu tin ramele oarbe in cat. Efectiv storci ramele. Amesteci zeama astfel rezultata cu 90% miere sau o congelezi in recipiente mici.
Napraznic, sculatoare, catina. Elimina stresul, tigarile si alcoolul, mâncarea toxica, greutatea excedentara.
Laptisor de matca si polen.

Larvele si nimfele se pot scoate foarte usor cu jet de apa.

Muntoiu Radu

Stie cineva de ce larvele de trantor sunt mai bune ca cele de lucratoare ? Contin ceva in plus ?