Proiect Ordin pentru modificarea OM 119/2011

Creat de romikele, Septembrie 30, 2015, 01:35:46 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 10:36:03 AM
Citat din: viorel55 din Ianuarie 31, 2016, 09:56:19 AM


       http://www.stiriagricole.ro/apicultorii-cer-modificarea-sistemului-de-inregistrare-a-stupilor-presedintele-romapis-identificarea-trebuie-sa-se-faca-la-nivel-de-stupina-33463.html
Nu este oare ROMAPISUL printre initiatorii acestei metode de identificare inepte? Nu propunea onor dl. Dobrescu ciparea stupilor? Acum doi ani cand i-am reprosat d-lui Sonea la Targul de la Campina acest sistem nu a sarit dl. Puisoru, cei de la ROMAPIS si altii in apararea d-lui Sonea. Sigur, nu am fost singura voce impotriva actualului sistem.
Concluzia mea este ca actualul sistem a fost numai bun pentru tinerea in viata a cestor asociatii de paie si pentru jaful (nu generalizat, dar prezent) din PNA!!

Sub protectia anonimatului ...multi viteji se arata....

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Ianuarie 31, 2016, 11:10:01 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 10:36:03 AM
Citat din: viorel55 din Ianuarie 31, 2016, 09:56:19 AM


       http://www.stiriagricole.ro/apicultorii-cer-modificarea-sistemului-de-inregistrare-a-stupilor-presedintele-romapis-identificarea-trebuie-sa-se-faca-la-nivel-de-stupina-33463.html
Nu este oare ROMAPISUL printre initiatorii acestei metode de identificare inepte? Nu propunea onor dl. Dobrescu ciparea stupilor? Acum doi ani cand i-am reprosat d-lui Sonea la Targul de la Campina acest sistem nu a sarit dl. Puisoru, cei de la ROMAPIS si altii in apararea d-lui Sonea. Sigur, nu am fost singura voce impotriva actualului sistem.
Concluzia mea este ca actualul sistem a fost numai bun pentru tinerea in viata a cestor asociatii de paie si pentru jaful (nu generalizat, dar prezent) din PNA!!

Sub protectia anonimatului ...multi viteji se arata....
Postarile mele sunt semnate: Tinu Maftei.
Viorel 55: raspunde la obiect nu la deruta!


cornelioandanciu

Pai cum, acuma o dau la intors ?Nu au fost capabili sa gandeasca un lucru bun de la bun inceput ? Deci UE este cu nastrusnicia asta cu crotaliile ! Deci cand fac roiuri, trebuie sa megr la judet (200 km) sa declar . Cand desfintez o familie bezmetica , trebuie sa merg la judet (200 km ) sa declar. Cand unific toamna familiile , trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar. Cand moare iarna o familie, trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar. Sa va spun ceva : Nu merg nicaieri. Stau acasa.    :qp:
Va salut.

viorel55

De regula functionarii romani(sau politicienii) dau vina pe U.E.
Dar uitati ce ne cere UE = O METODA FIABILA.....iar noi inventam placutele cu numerele atribuite de ANZ,metoda care nu este in nici o tara din U.E.

Citat:
Regulamentul nr. 1366/2015 de completare a R (U E ) nr. 1308/2013 al Parlamentului European si al Consiliului în ceea ce privește ajutoarele din sectorul apicol,prevede la art. 2-Metode de determinare a numărului de stupi : "Statele membre care prezinta programe nationale pentru sectorul apicol in conformitate cu art. 55 din Regulamentul ( U E ) nr 1308/2013( "programe apicole") trebuie să aplice o metoda fiabila pentru a stabili,in fiecare an,in perioada 1 septembrie – 31 decembrie, numărul de stupi pregatiți pentru iernat, prezenți pe teritoriul lor".

romikele

Citat din: cornelioandanciu din Februarie 10, 2016, 04:55:11 PM
Pai cum, acuma o dau la intors ?Nu au fost capabili sa gandeasca un lucru bun de la bun inceput ? Deci UE este cu nastrusnicia asta cu crotaliile ! Deci cand fac roiuri, trebuie sa megr la judet (200 km) sa declar . Cand desfintez o familie bezmetica , trebuie sa merg la judet (200 km ) sa declar. Cand unific toamna familiile , trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar. Cand moare iarna o familie, trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar. Sa va spun ceva : Nu merg nicaieri. Stau acasa.    :qp:
Citeste mai intai cu atentie proiectul, apoi debiteaza... poate nu mai repeti toate ineptiile de mai sus.

cornelioandanciu

#36
Trebuia sa-mi strici tu seara !   ))/  Deci apicultorul nu mai este obligat sa-si radieze familiile de albine in situatiile pe care le-am enumerat eu ???   Daca este asa, recunosc ca am scris ineptii. Dar nu am gasit nicaieri scrisa aceasta inlesnire. Este a nu stiu cata oara cand ma jignesti in mod cu totul de neinteles.
Va salut.

romikele

Domnu inginer, s-o luam metodic:
1. Nu a fost jignire, ci constatarea unui fapt
2. Zici:
CitatNu au fost capabili sa gandeasca un lucru bun de la bun inceput ?
Nu, de aceea se asteapta de ex. de la dumneata, dar si de la ceilalti apicultori pareri pertinente, despre cum ar dori sa arate punctual acest ordin.
Unde sunt aceste pareri, ca eu nu le vad ?!
3. Zici:
CitatDeci cand fac roiuri, trebuie sa megr la judet (200 km) sa declar
Unde scrie asta? - articol-litera...
Declari doar daca vrei sa faci inmultire, si nu mergi dupa fiecare roi daca faci cate unul in fiecare zi.
Daca esti membru intr-o asociatie, merge asociatia in locul dumitale...
4 Zici:
CitatCand desfintez o familie bezmetica , trebuie sa merg la judet (200 km ) sa declar. Cand unific toamna familiile , trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar. Cand moare iarna o familie, trebuie sa merg la judet (200 de km ) sa declar.

CitatArt. 8.(1) În cazul mortalității familiei de albine, apicultorul poate transfera o altă familie de
albine în stupul gol dar identificat şi păstrează acelaşi cod unic de identificare al stupului.
Valabil si daca unifici, daca pana la solicitarea programului refaci numarul familiilor din stupina.
În schimb
CitatArt.8 (3) În cazul vânzării stupilor identificați cu familii de albine apicultorul este obligat să depună o cerere în termen de maximum 5 zile lucrătoare la reprezentantul OJZ pentru a transfera codurile unice de identificare ale stupilor din stupina proprie ce aparțin stupilor vânduţi, al cărei model este prevăzut în anexa nr.6.
Așadar aștept propuneri concrete, cum ar trebuie să arate articolele incriminate, nu vomitive sau căpățâni de pereți!  :wink2: :P

cornelioandanciu

Am spus de nenumarate ori pe forumuri ca sa nu ne lasam inselati de aceste crotalieri, si alte chestii administrative, care fac din apicultor un biet hartogar. Asta am avut de spus tot timpul pana acuma. Dar degeaba am strigat eu in pustiu, fiindca lacomia apicultorilor a fost enorma, s-au lasat prostiti ( a se citi fiscalizati ) pentru a lua niste bani. Nu si-au pus problema ca la sfarsit ei vor fi cei care vor pierde.
  Vad din ce in ce mai multi care renunta la pfa .De ce, daca a fost asa de bine pana acuma ? Ei au plecat, au luat banii, dar constrangerile pe care Statul Roman le-a pus pe umerii nostri au ramas. Constrangeri pe care Statul Roman le gaseste juste, ca doar a ajutat apicultorii, dupa parerea sa.Acum se vine cu acest proiect de hotarare, aceeasi Marie cu alta palarie ! Nu se va schimba nimic. Nu imi mai racesc gura de pomana, nu mai are rost.
Va salut.

romikele

Ati vrut ca fiecare apicultor, chiar daca nu este membru in vre-o forma asociativa, sa poata accesa PNA - s-a facut!
Ati vrut identificarea directa, fara implicarea formelor asociative - s-a acceptat!
Ati vrut renuntarea la placute care implica investitii in plus? - s-a acceptat; poti pirograva sau vopsi numarul pe cutie.
Codul de identificare a stupinei va fi personal, al exploatatiei, nu al asociatiei.
TOATE tarile au un cod de identificare al stupinei, nu putem fi noi mai cu moț!
Ne deranjeaza ca identificare se face prin ANZ? Cu ce ne-ar incalzi daca s-ar face prin ANSVSA, Registrul Agricol, APIA sau Patriarhie?
Proiectul e imperfect? Propuneti o varianta perfecta, voi avea grija sa fie discutata punctual de cine trebuie!

Chiar trebuie sa ne facem mereu de ras, ca nu suntem in stare sa ne cerem drepturile, sau sa ne exprimam coerent si decent parerile?

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Februarie 10, 2016, 04:35:51 PM


         http://agrointel.ro/48550/cum-au-ajuns-albinele-sa-fie-identificate-pe-acelasi-sistem-ca-vacile/
Am citit articolul si ce sa vezi?!! Iarasi domnul Dobrescu?!! VICEPRESEDINTE ROMAPIS!!! uau!!! Are omul acesta albine? Afaceri conexe apiculturii are stiu sigur! Dar de ce vorbeste in numele apicultorilor?
Ce vorbeste vorbeste bine insa de data asta. Insa as vrea sa reamintesc ca dl. Dobrescu este unul din artizanii sistemului actual, total inept. Chiar dumnealui propunea inainte de oficializarea actualului sistem "ciparea stupilor" (textual).
Sa ne mai lase acesti binefacatori ai apiculturii!!

bucovineanu

Daca domnul Dobrescu e vicepresedinte la Romapis, devine foarte clar de ce aceasta organizatie sustine cel de-al doilea targ de la Iasi.  :smile:

nicomico

Am citit putin din acest proiect.Pentru ca tot vrem sa ne aliniem dupa legile altor tari vreau sa va informez de unele legi din Spania.Pe stupi este inscris cu cifre nr de identificare al stupinei,nimic altceva.O sa iasa niste combinatii tampite daca combinam nr.de identificare al stupinei cu nr stupului.
Imaginativa o situatie vi se fura stupi va intraba politistul pai ce insciptie aveati pe stupi.Tu raspunzi stati sa consult lista cu stupi sa vad care lipsesc(o adevarata complicatie).
Nu am vazut placa de identificare al stupinei (cred pentru protectia datelor).Este obligatoriu instalarea panouri de atentionare de prezenta albinelor in zona respectiva.
Mi se intampla de doi ani .In camp unde am  stupi vine un apicultor cu stupi ,imi dau seama dupa numarul albinelor in zona.Trebuie sa cauti printre ierburi sa-i gasesti,nici un panou.Acest panou al stupinei mi se pare un indicator bun pentru hoti de stupi.

romikele

Fiecare stupar are trecut pe cutie un număr începând de la 1 până la N, adică ultimul nr. de stup deținut
Ce e greu sa adaui acest număr codului unic de exploatație?

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 11, 2016, 08:16:58 PM
Fiecare stupar are trecut pe cutie un număr începând de la 1 până la N, adică ultimul nr. de stup deținut
Ce e greu sa adaui acest număr codului unic de exploatație?
Sa luam un caz concret.
Stuparu Ion, are initial 154 de stupi. Prin urmare are alocate numerele de la 1 la 154. Toate bune si frumoase. Insa lui SI ii mor in iarna stupii 3, 18 si 46. Se duce si face cerere de scadere a numerelor de mai sus. Dupa 3 zile se duce sa ia tzidula noua. Peste 3 saptamani ii mai mor inca 2 stupi. Iaras dus- intors de 2 ori. Apoi in primavara mai unifica 5 stupi. Iar o tura la OJARZ cu cererea si una dupa document. Apoi mai unifica inca odata 2 stupi. Iarasi doua drumuri . Asta cu scaderea.
Dar s-a facut si primavara. Acum incepe roitul. Si roii nu pleaca dupa calendar. Tot la 15 zile trebuie cate 2 drumuri la OJARZ. Poate si vinde niste stupi. Alte drumuri.
Pentru mine este limpede ca acest ordin este facut de cineva care nu are stupi .... Nu spun mai mult.
Daca vrei sa respecti 100% ordinul va trebui ca la max 15 zile dupa orice modificare sa faci doua drumuri la imparatie.
Si de ce toata aceasta ineptie?????? Pentru ca vor sa stie numarul de stupi. Dar conform ordinului totul se bazeaza numai pe declaratii, la primarie, la anarz. Controlul se face doar prin SONDAJ. Atata timp cat nimeni nu va face un recensamant strict al familiilor de albine, intr-un spatiu temporal foarte redus (1-2 zile) si asta la nivelul intregii RO nu se va cunoaste niciodata numarul real de familii de albine. Pentru asta trebui sa ii chinuim pe apicultorii cinstiti din RO, in favoarea smecherilor care oricum vor plimba nestingheriti stupi de colo colo.
Daca va uitati pe listele cu beneficiari de la APIA veti vedea o multime de beneficiari care nu au avut stupi decat un singur an, an in care au si beneficiat de PNA, pe cand in tara mii de apicultori onesti nu au beneficiat ne nici un leu!!