Apicultori Din Ardeal 14.10.2017

Creat de BlackBee, Noiembrie 02, 2017, 12:11:26 PM

« precedentul - următorul »

BlackBee

:new: :welcome: :blah: https://www.youtube.com/watch?v=vJhhMuOUvpM
Cresterea matcilor - invitat Eduard Rotaru​
Contact Facebook - Fb. Grup '''Apicultori Din Ardeal''

tinumaftei

Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.

bucovineanu

Daca inteleg eu bine prezentatorul e "prietenul" si colaboratorul profului on line Ursu.  :smile:

BlackBee

#3
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2017, 03:29:46 PM
Daca inteleg eu bine prezentatorul e "prietenul" si colaboratorul profului on line Ursu.  :smile:

Eduard Rotaru a avut binevointa in urma invitatiei sa vina sa vorbeasca despre matci! ce au avut ei(ursu si el) de inpartit in trecut este treba lor!
eu sper sa participe si alti apicultori cu experienta e in beneficiul tuturor!
haideti sa luam ce e bun din discutii ok?
moderatorii de acolo nu au nimic nici cu ursu nici cu eduard

bucovineanu

Pai eu m-am straduit sa gasesc in prezentare ceva demn de a fi retinut, dar din pacate m-am straduit degeaba.

BlackBee

poate pe viitor o sa fie altii cu mai multe de spus sa speram!

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2017, 04:01:44 PM
Pai eu m-am straduit sa gasesc in prezentare ceva demn de a fi retinut, dar din pacate m-am straduit degeaba.
Fac abstracție de moralitatea lui ER, fiindcă pur și simplu nu cunosc speța.
Nivelul prezentării este sub începător in ceea de îl privește pe invitat. Ma aștept ca intr-una din ocaziile viitoare sa fie invitat paznicul meu, are și activitate mai mare in apicultura decât dl ER care nu cred ca a avut tangenta cu apicultura mai mult de 4-5 ani și stăpânește mai bine tehnologia Apicola, măcar ca singura lui unealta este Bâta.
E jenant sa pui pe net un material de calitatea asta!

BlackBee

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 08:33:44 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2017, 04:01:44 PM
Pai eu m-am straduit sa gasesc in prezentare ceva demn de a fi retinut, dar din pacate m-am straduit degeaba.
Fac abstracție de moralitatea lui ER, fiindcă pur și simplu nu cunosc speța.
Nivelul prezentării este sub începător in ceea de îl privește pe invitat. Ma aștept ca intr-una din ocaziile viitoare sa fie invitat paznicul meu, are și activitate mai mare in apicultura decât dl ER care nu cred ca a avut tangenta cu apicultura mai mult de 4-5 ani și stăpânește mai bine tehnologia Apicola, măcar ca singura lui unealta este Bâta.
E jenant sa pui pe net un material de calitatea asta!
Da nu va obliga nimeni domle' sa urmariti!...aveti posibilitatea sa nu urmariti nu e nimeni invitat obligatoriu sa vizioneze  , care doresc sa vada se uita sunt si incepatori care nu stiu nici cum arata o botca pentru ei pot fi informatii utile

MirceaCalin

Citat din: BlackBee din Noiembrie 02, 2017, 11:53:04 PM
Da nu va obliga nimeni domle' sa urmariti!...aveti posibilitatea sa nu urmariti nu e nimeni invitat obligatoriu sa vizioneze  , care doresc sa vada se uita sunt si incepatori care nu stiu nici cum arata o botca pentru ei pot fi informatii utile

Evident !
Însă pentru că postarea a fost făcută pe un forum de discuţii mă gândesc că oricine poate să-şi spună părerea !
:lol:

romikele

Citat din: BlackBee din Noiembrie 02, 2017, 03:42:16 PM
... moderatorii de acolo nu au nimic nici cu ursu nici cu eduard
Nici aici, chiar dacă părerile personale nu le sunt favorabile...

bucovineanu

Citat din: BlackBee din Noiembrie 02, 2017, 11:53:04 PM
....... sunt si incepatori care nu stiu nici cum arata o botca pentru ei pot fi informatii utile[/b]
Tocmai aici e problema, la incepatorii care nu stiu sa aleaga ce e adevarat si care sunt aberatiile si iau tot ce se spune ca adevaruri.

BlackBee

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 03, 2017, 10:34:37 AM
Citat din: BlackBee din Noiembrie 02, 2017, 11:53:04 PM
....... sunt si incepatori care nu stiu nici cum arata o botca pentru ei pot fi informatii utile[/b]
Tocmai aici e problema, la incepatorii care nu stiu sa aleaga ce e adevarat si care sunt aberatiile si iau tot ce se spune ca adevaruri.
Bucovineanu esti invitat sa participi si tu saptamana ce vine contacteaza-ma pe fb la nicname-ul ''Apicultorul Din Ardeal''!
Asa o sa aiba incepatorii cum sa faca diferenta si ce sa aleaga!Asa mi se pare corect si civilizat vi si spui varianta ta de crestere a matcilor

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!

tinumaftei

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 01:44:13 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!
Nu trebuie ca cineva sa fie o autoritate ca sa isi dea seama de valoarea expunerii.
Am o curiozitate. Aveti stupi?

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 09:00:45 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 01:44:13 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!
Nu trebuie ca cineva sa fie o autoritate ca sa isi dea seama de valoarea expunerii.
Am o curiozitate. Aveti stupi?
:)...cu aceeasi curiozitate va intorc intrebarea. Si totusi ca sa raspund, evident ca am si nu doar de forma sau lazi aruncate prin ocol ci iernez cu brio de ceva ani minim 200colonii. Anul trecut spre exemplu am iernat vreo 400. Una peste alta mai detin si un laborator in care imi desfasor una din pasiunile pe care le-am descoperit de vreo 3 ani incoace si anume inseminarea instrumentala. Mai mult de atat mi-am pus la dispozitie toata tehnica di dotare pentru a sustine un curs practic intensiv de 2 zile pe tema inseminarilor. Ar fi multe de spus legat dede realizatile mele pe plan apicol dar ma opresc aici pt ca timpul chiar nu imi permite acest lucru. Cine a avut ochi sa vada si urechi sa auda a avut numai de castigat. Numai bine!