Targul apicol Bucuresti. 2016

Creat de Vyktor, Martie 30, 2016, 02:48:13 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Pai eu asta iti spuneam - noi ne sunam si stabilim adhoc unde ne vedem. Mia dam o tura - mai bem un suc sau o tuica; iar mai dam o tura; Ne mai spune @pharaonu75 care din ce tabara face parte  :bzz:  %%-
Apropos: Pharaonu il pazeste pe Razvan sa nu fuga de la olimpiada? :)) sau vine si el?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Vyktor

In targ trei baietasi furasera o centrifuga Minelli :D

Vyktor

#19
Pentru Cristi si nu numai
Cineva mai dibaci, sa intoarca pozele,  va rog :hi:
Mi e frica sa nu le vina rau celor trei indivizi,  Xvader, Cipik si Motanul(proprietarul utilajului)

cipik

Citat din: Vyktor din Aprilie 02, 2016, 07:26:14 PM
In targ trei baietasi furasera o centrifuga Minelli :D

V-am spus eu ca ne vede careva.
Sa o stapanesti sănătos si iti scoti investitia de la primele trei caturi de salcâm.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

Multumesc pentru ajutor. Ma gândesc ca totusi ar fi util si sa-i pun motor in viitor.
Erau multe modele (cred ca erau 10 locuri diferite in care aveau centrifuga de 3 si 4 rame. De unde am luat (Apis Blaj) vânduseră toate centrifugile cu 3 rame. Asta ca am luat de 4 - aratau un pic mai bine facute comparativ cu ce am gasit in jur(erau si cu 800-900 lei in alte parti dar cu mecanism de plastic - sau cuva din inox subtire, etc). Asta a fost o idee mai scumpa - dar la prima vedere pare mai solida.

Fata de toamna preturile o idee mai mari, dar parca s-a insistat mai mult pe calitate (nu mai erau cutii crapate si reparate grosolan cu kit/aracet si vai de ele). Cativa producatori chiar aveau cutii de calitate foarte buna (peste ce am vazut in toamna).
Peste iarna or fi avut timp mai mult sa bibileasca la ele.

Am gasit si puieti de evodia si de paulownia si flori si izgonitoare si dăltița (fiecare a găsit ce căuta si ceva pe lângă).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader

multam ptr poze vyctore
mi-a parut superbine sa ne revedem...pacat ca nu am stat mai mult la o vorba mica

ciucur

Citat din: MOTANUL din Aprilie 03, 2016, 11:08:08 AM
Multumesc pentru ajutor. Ma gândesc ca totusi ar fi util si sa-i pun motor in viitor.
Erau multe modele (cred ca erau 10 locuri diferite in care aveau centrifuga de 3 si 4 rame. De unde am luat (Apis Blaj) vânduseră toate centrifugile cu 3 rame. Asta ca am luat de 4 - aratau un pic mai bine facute comparativ cu ce am gasit in jur(erau si cu 800-900 lei in alte parti dar cu mecanism de plastic - sau cuva din inox subtire, etc). Asta a fost o idee mai scumpa - dar la prima vedere pare mai solida.

Fata de toamna preturile o idee mai mari, dar parca s-a insistat mai mult pe calitate (nu mai erau cutii crapate si reparate grosolan cu kit/aracet si vai de ele). Cativa producatori chiar aveau cutii de calitate foarte buna (peste ce am vazut in toamna).
Peste iarna or fi avut timp mai mult sa bibileasca la ele.

Am gasit si puieti de evodia si de paulownia si flori si izgonitoare si dăltița (fiecare a găsit ce căuta si ceva pe lângă).

O sa iti para rau ca nu ai luat direct cu actionare mixta - manual/electric. La cati stupi ai tu, merita electrica.
Te costa mai mult modificarea decat daca o luai gata dotata...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cipik

Si asa ca nu ne vede nimeni, dau din casa, vroia una pe 3 rame dar nu a scapat de noi pana nu a luat pe 4.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Vyktor

Noroc ca nu a mai gasit pe 3 ca altfel...
O sa ne multumeasca mai tarziu :hi:

vulpea

MOTANULe:in zilele II + III,mai multa agitatie,mai multi expozanti,totusi mi s-a parut ca mai putini fabricanti,mai mult pe produse din stupi.ciucur,ai venit cu marfa stupi ?as fi fost curios daca-l 'bateai' pe Basil I.F. unde au fost UVE,ACTIV,BUNKA,ROMIKELE,OST 64,BATRANUL,IOAN ARDELEAN,MAREK,AKMM ,s.a.m.d ?
fara sa fac reclama,cred ca APIS BLAJ e o 'firma' care se respecta.
Motanule,n-a fost sa fie sa va intalnesc...inca,dar multumesc lui Vyktor ca acum va 'cunosc'.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Aprilie 04, 2016, 08:34:27 AM
O sa iti para rau ca nu ai luat direct cu actionare mixta - manual/electric. La cati stupi ai tu, merita electrica.
Te costa mai mult modificarea decat daca o luai gata dotata...

Anul trecut am scos circa 70 kg miere (le-am lasat miere multa in stup si am si multe rame cu miere capacita in depozit).
Adica a mers usor fara sa fie nevoie de actionare electrica la centrifuga. Situatia e un pic diferita acum, intrucat anul asta nu mai vreau inmultire (vreau in toamna tot cu 50 de stupi sa intru). Adica e foarte posibil sa iasa mai multa miere in conditiile date.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Vyktor


vulpea

daca nu s-a scris pe 'placuta' ca anul trecut de unde sa-l stiu ?