Târg apicol Râmnicu Sărat, 04-06 martie 2016

Creat de romikele, Ianuarie 28, 2016, 12:41:05 PM

« precedentul - următorul »

PACO

Dar de banii din pna alocati pt. laboratorul de sanatate publica ce parere aveti ?

PACO

#106
Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 08:09:17 PM
Ba da, de promovarea ladoacei ex-profului de matematica.

  De ce vrei sa-l bagi pe Romikele in foc incrucisat ?!  Deja are pe constiinta promovarea unui targ organizat de Romapis  la Rm. Sarat ! Felicitari organizatorilor !

bucovineanu

Am urmarit materialele prezentate de Puisoru. Doar doua intrebari: Acel medicament prezentat se cheama Anti varoa nosema daca am inteles bine. In ce mod actioneaza produsul impotriva Varroa? Va fi subventionat prin PNA?

romikele

Citat din: PACO din Martie 09, 2016, 10:50:07 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 08:09:17 PM
Ba da, de promovarea ladoacei ex-profului de matematica.

  De ce vrei sa-l bagi pe Romikele in foc incrucisat ?!  Deja are pe constiinta promovarea unui targ organizat de Romapis  la Rm. Sarat !

Eu promovez orice eveniment legat de apicultura, indiferent de organizator.

Legat de constiinta, voi sunteti cei cu probleme....

romikele

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2016, 10:53:04 PM
Am urmarit materialele prezentate de Puisoru. Doar doua intrebari: Acel medicament prezentat se cheama Anti varoa nosema daca am inteles bine. In ce mod actioneaza produsul impotriva Varroa? Va fi subventionat prin PNA?
Eu n-am avut timp sa urmaresc tot ce a filmat camera, nu cunosc amanunte despre acel medicament, care nu e produs la noi in tara din cate am inteles, fiind se pare import din Polonia, dar ma voi interesa si voi veni cu precizari... daca nu e totul la secret!  :wink2:

bucovineanu

Nu despre medicamentul din Polonia am intrebat, ci despre cel produs de ducofruct, din care a baut si prezentatorul.

pharaonu75

Citat din: viorel55 din Martie 09, 2016, 08:26:55 PM

Dar de proiectul de modificare a Ord. 119/2011, expus mai sus, ce parere aveti ??
Aceeasi parere pe care o am despre majoritatea ordinelor de acest gen... birocratie multa, cereri peste cereri, imputerniciri, adeverinte... orice este necesar pentru a tine in functii caldute niste oameni, pe spinarea celor care muncesc.
Cand oare va intelege "cine trebuie" ca albina nu-i vaca sau oaie, ca sa-i aplici acelasi sistem de crotaliere. Acum a aparut ideea ca sa se acorde numar de identificare cutiilor in care se afla albine. E ca si cum la vaci as crotalia grajdul.
Daca la vara fac 200 de roi pe cate o rama, cer suplimentar 200 de numere pentru fiecare cutie. Si in baza acelor sute de numere primite, fac dovada ca am 200 de stupi... si sa vezi ce curg fondurile europene... vise, taica, vise...

Intelege cineva din forurile decizionale, ca familia de albine nu este un "organism" asemeni celui almamiferelor si pasarilor de prin curtea omului? Daca dintr-o familie (unitate biologica) de albine "rup" o rama, aceasta va deveni o familie (unitate biologica) de sine statatoare. Daca de la o vaca rup un picior, obtin o vaca oloaga...
Parerea mea este ca intreg sistemul de crotaliere a stupilor este prost gandit. Nu ma intrebati despre solutii/sugestii, pentru ca nu am, nu sunt platit ca sa ma gandesc la asa ceva.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2016, 11:09:02 PM
Nu despre medicamentul din Polonia am intrebat, ci despre cel produs de ducofruct, din care a baut si prezentatorul.


Se numeste Anti var-nosem. Este un fel de protofil, dar sub alt nume, pt ca denumirea de "Protofil" este marca inregistrata si nu putea fi folosita. din cate stiu, sunt cateva diferente si la cantitatile/tipurile de plante medicinale folosite.

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2016, 10:53:04 PM
... In ce mod actioneaza produsul impotriva Varroa? ...
Ajuta la combaterea varroa in aceeasi masura in care ajuta si hrana subventionata prin PNA. :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Dupa cum ati vazut si practic, produsul este foarte util domnilor apicultori, inainte de imperechere  :P
Dar cum toate trebuie sa poarte un nume, i sa zis "API_VAR NOSEM"  :rotfl:

pharaonu75

Dupa vreo 2-3 guri de asemenea medicament, si  mie imi vine cheful de imperechere... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 11:16:37 PM
Ajuta la combaterea varroa in aceeasi masura in care ajuta si hrana subventionata prin PNA. :wink2:
Pai prezentatorul zicea ca in ultima vreme s-a "pocait".  :smile:

filip

Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 11:12:41 PM
Citat din: viorel55 din Martie 09, 2016, 08:26:55 PM

Dar de proiectul de modificare a Ord. 119/2011, expus mai sus, ce parere aveti ??
Aceeasi parere pe care o am despre majoritatea ordinelor de acest gen... birocratie multa, cereri peste cereri, imputerniciri, adeverinte... orice este necesar pentru a tine in functii caldute niste oameni, pe spinarea celor care muncesc.
Cand oare va intelege "cine trebuie" ca albina nu-i vaca sau oaie, ca sa-i aplici acelasi sistem de crotaliere. Acum a aparut ideea ca sa se acorde numar de identificare cutiilor in care se afla albine. E ca si cum la vaci as crotalia grajdul.
Daca la vara fac 200 de roi pe cate o rama, cer suplimentar 200 de numere pentru fiecare cutie. Si in baza acelor sute de numere primite, fac dovada ca am 200 de stupi... si sa vezi ce curg fondurile europene... vise, taica, vise...

Intelege cineva din forurile decizionale, ca familia de albine nu este un "organism" asemeni celui almamiferelor si pasarilor de prin curtea omului? Daca dintr-o familie (unitate biologica) de albine "rup" o rama, aceasta va deveni o familie (unitate biologica) de sine statatoare. Daca de la o vaca rup un picior, obtin o vaca oloaga...
Parerea mea este ca intreg sistemul de crotaliere a stupilor este prost gandit. Nu ma intrebati despre solutii/sugestii, pentru ca nu am, nu sunt platit ca sa ma gandesc la asa ceva.
Solutia e urmatoarea:
Codul de identificare din autorizarea stupinei sanitar veterinare sa fie inscriptionat pe lada.Iar efectivul sa fie declarat in Registrul agricol.
Altfel o sa ajugem de rasul curcilor,o sa avem tablite ce depasesc numarul real de stupi din 3-4 tari invecinate.
Subventie pe exploatatie cu diferite trepte,asa nu o sa fie tentatia sa declari multi stupi ca intervine impozitul............ :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)