Târg apicol Apiardeal - Sighişoara, Ediţia III, 25-26 octombrie 2014

Creat de orbanstefan64, August 28, 2014, 08:03:56 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Ce+as mai veni si eu sa va cunosc dar tare sunteti departe de mine. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  care departare bro ? eu am pana acolo 300 km. si nu mi se pare departe . Tu  ai doar 240 km, esti chiar aproape.

oroles

Da, sunt 240 de km. Fac cca 5 h dus si 5 h intors, asta daca la trecerea muntilor nu dau de vreun tantalau care urca cu camionul plin de lemne si nu mai ai loc de el. Asta vara mergeam in spatele unei masini de politie care tot incerca sa depaseasca un astfel de camion. Se mergea doar cu treapta intai si a doua. Saracul politist a incercat sa fie corect si sa il depaseasca doar cand avea voie. Cand a vazut ca nu reuseste a depasit pe linia continua.
Cat sa stau in conditiile astea, jumatate de ora? Trebuie sa imi iau cazare ca nu prea imi place sa conduc toata ziua. In plus trebuie sa ma intorc si la serviciu. Timpul e cea mai mare problema.
La Buzau cand e targul? A fost? In 2 ore si un pic cred ca ajung pe E85.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

De ce crezi asta? Am facut din Bacau pana la Afumati 3 ore si 5 minute pe 18 septembrie 2010. De acolo si pana pe centru am mai facut 45 de minute. Am mers constant cu 130 km la ora pe E85. Daca afla nevasta divorta, daca ma prindea politia ma lasa fara carnet. Dadeam concursul de admitere la doctorat. Am plecat la 1 si ceva noaptea la gara, am luat bilet desi mi s-a spus ca are intarziere trenul o ora fiind retinut din cauza contrabandistilor de tigari in gara din Suceava. Dupa calculele mele ajungeam si asa. Dupa o ora anunta cea de la informatii la statie alte 2 ore de intarziere. Cand am auzit m-am dus la ea cu o falca in cer si una in pamant. Am cerut banii. Mi-au oprit 7 lei taxa deoarece aa anuntasera de intarziere, dar nu spusese 3 ore de intarziere. Am plecat la Massaro si astia nu aveau loc. Cand am vazut mi-am sunat sotia si i-am zis sa faca o stacana de cafea. Am mers cum am mai zis constant cu 130 de km la ora si am ajuns la timp.

La intoarcere m-am oprit in parcare la Maracineni , m-am dezbracat ca un cocalar la maiou si m-am intins sa ma odihnesc. A trecut un politist pe langa mine, s-a uitat si s-a postat in fata mea. Dupa vreo 45 de minute ma opreste la intrare in Maracineni si imi  zice ca nu am aprins farurile pe un drum european. Pe langa mine treceau zeci de masini cu farurile stinse. Mi-a cerut actele, i le-am dat, inclusiv o rovigneta expirata. S-a uitat la ea, mi-a zis ca e expirata. Eu i-am zis ca am una buna, am mai cautat prin torpedou, i-am dat-o. S-a uitat la ea, a zis ca e buna. Mi-a dat doar un avertisment verbal. Nici eu nu am comentant. M-a intrebat daca am baut. I-am explicat ca eram obosit ca am condus toata noaptea si ca am avut un examen. M-a lasat sa merg mai departe. Acasa se uita nevasta pe rovigneta "buna" si imi spune ca si aia era expirata.

PS: Conduc zic eu foarte responsabil insa in unele situatii trebuie sa te misti un pic mai repede. Crede-ma ca in 2 ore jumatate sunt la Buzau si nu e o performanta, e ceva normal.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: apivasmob din Octombrie 24, 2014, 01:00:51 PM
130Km/h este pentru A1.A2 chiar daca esti responsabil. :D
Dupa cum ai vazut, am zis ca "sunt unele situatii" in care conduc mai repede. Crede-ma ca daca ar fi toti ca mine la volan nu ar mai avea nimeni nevoie de permis. Pe E85 merg legal. Daca depasesc limita, rar ajung la 110. Nu suntem roboti ca sa conducem cu exact 100 de km cat ne permit semnele de circulatie. Aaa.. voiam sa iti atrag atentia ca pe E85 sunt localitati unde limita de viteza este de 80. Daca vrei iti dau exemple.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

sandupop

Citat din: romikele din Octombrie 24, 2014, 10:16:27 AM
=))

Fie vremea buna, rea, sa ne impiedice sa ne vedem nu va putea.
Va astept pe toti in fata standului cu "Stupii Batranului", iar la ora 12.00 facem prezenta!  :razz:
Doar dacă ninge de 1m...o sa fim absenti la...... " strigarea catalogului "....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sorinma

Eu din fericire am gasit cu cine sa vin,dar din păcate a facut varsat de vant  =)) a luat de la fica-sa asa ca...data viitoare  :yahoo_cry:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006

 Aseara i-am simtit lipsa lui Oroles asa ca am tras un chef pe cinste ! Au astia in Sighisoara o pizza fantastica ! Acum plecam in targ cu gandul la Oroles ca nu a venit din cauza unui eventual camion care l-ar fi incetinit pe Oituz...

oroles

Nu se compara cu pizza de la Bacau, oricum!
Pe Oituz nu aveam ce cauta deoarece e drumul mai lung, cu 60 de km. E mai simplu, Moinesti - Comanesti - Miercurea Ciuc - Sighisoara. Se vede ca nu esti prea umblat. (Asa mi-a zis odata un cersetor.) :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

am fost si eu astazi la targ, am cumparat cateva lucruri, frigul m-a cam fugarit.  Ajungand tarziu, pe la vreo 3, nu am intalnit pe nimeni cunoscut. Pesemne s-au adapostit la un loc mai caldut. Felicitari domnului Stefan pt reusita. Personal am gasit tot ce mi-a trebuit.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

MirceaCalin

Am ajuns şi eu azi la Târg.
Mi s-a părut cam puţină lume (expozanţi şi vizitatori) dar ţinând seama că e un târg de toamnă...
Poate mâine vor fi mai mulţi clienţi !
Succes la vânzări tuturor !!!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Octombrie 24, 2014, 10:38:32 AM
  care departare bro ? eu am pana acolo 300 km. si nu mi se pare departe . Tu  ai doar 240 km, esti chiar aproape.

Eu am 500 si i-am "facut" cu placere... sa nu mai spun ca am stat doua ore in sosea, traficul fiind blocat din cauza unui accident.
Dumnezeu sa ii aibe in paza pe cei implicati!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube