Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

                   Acesta este individul.

andreiu

       Daca tot nu este timp prielnic pentru apicultura, barem sa culegem niste urzici fara E-uri.

andreiu

          Al doilea iaz, care in toamna a secat din cauza secetei prelungite, s-a umplut cu apa. Pe marginea lui apar sfioase primele flori de podbal.

andreiu

      Am avut si o surpriza : Desi intr-o lada stiam ca am introdus la iernare un roi natural, la control am gasit doi. Unul era de furnici asezat temeinic pe bucata de pres cu care am acoperit albinele.

andreiu

       Am avut si un semn de avertizare, pentru ca am lucrat intr-o zi de mare sarbatoare crestina, pastele catolic. La un moment dat, in timp ce umpleam o rama cu sirop, am auzit afara un zgomot puternic. Am iesit imediat afara si am vazut ca s-a daramat stiva de caramizi. Nu era nici o adiere de vant. DOAMNE, IARTA-MA !!

andreiu

           Acesta este efectul.

RazvanTi

da... s-au daramat datorita asezarii proaste cumulat cu tasarea pamantului de dedesupt datorita greutatii  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andreiu

       Aceste cauze (asezare proasta, tasare) existau si inainte cu o zi si in ziua urmatoare, eventual. Incidentul s-a produs in ziua marelui praznic crestin, in curtea pacatosului care lucra. Probabil ca Divinitatea doar m-a avertizat. Inainte cu cateva ore am trebaluit si in jurul stivei de caramizi, puteau sa se darame atunci si sa ma accidenteze.

RazvanTi

bine.... cum zici tu...  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andreiu

           Ieri si astazi, datorita timpului ploios si rece, combinat cu faptul ca micutii mei artisti nu au mers la gradi, mi-am facut doar meseriile de pensionar si de bunic. Desi afara este in jur de 3-4 grade, noi ne-am retras in jungla.

andreiu

       Am organizat in urma cu mai mult timp, un concurs pentru desene ce vor fi aplicate pe frontonul noilor lazi aflate in lucru. Azi, cei doi concurenti, unul de 6,5 ani si celalalt de 5,3 ani au prezentat lucrarile. Inca nu m-m putut hotari ce punctaj sa le dau. Ma poate ajuta cineva ?

andreiu

#86
        Am cutreierat jungla in lung si in lat, privind cu atentie la plantele intalnite in cale. Initial am luat-o in directia est si iata ce-am vazut :

andreiu

         Ne-am indreptat spre sud:

andreiu

            Am facut un mic ocol si am luat directia vest.

andreiu

               In sfarsit, am  admirat niste flori frumoase de la o fereastra prin care am recunoscut orasul nostru.