Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  La ce se foloseste seva de mesteacan?
  Ce altoiesti in alun?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Seva de mesteacan este un bun remineralizant, drenor si imunostimulator. Mai multe, vezi pe google.
Alunul salbatic crescut pe terenul nostru, il altoiesc cu altoi nobil luati in luna februarie din curtea unui prieten din Deva si tinuti la frigider. Am deja 4 soiuri.
       Am facut si ceva poze la munte dar mi-am uitat acolo cablul de descarcare in calculator.

andreiu

     Nu am gasit cablu pentru camera foto marca Samsung ES90 nici la Deva, nici la Timisoara. Apelez la colegii mai tineri si mai scoliti in materie de electronica, ce ar fi de facut sa mi pot transfera pozele facute dumunica, pe calculator, fara cablul cu pricina ?

RazvanTi

cumperi cititor de carduri tip SD (tipul este al cardului nu al cititorului  :wink:)
scoti cardul din camera si descarci pozele si filmele pe coampa
succes!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andreiu

      Iti multumesc, Razvane, maine voi cumpara cititorul, dar mi-a mai ramas oleaca ceata pe ochi. Te intreb cu oarecare jena Ce este coampa? L-am intrebat pe nenea google si nu m-a lamurit.

pharaonu75

Este COMPUTER in argou! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

     M-am lamurit, pharaoane, rad singur ca un batranel natarau, gandindu-ma la fata vanzatorului caruia maine i-as fi cerut un cititor si cateva coampe, scotand din pormoneu o hartie de 100 lei din care sa imi dea si rest  !!

andreiu

     Stimati colegi,
Sunt multumit ca multi dintre voi ati participat la sondajul initiat pe acest topic. Desi este la inceput, ma surprinde ca echipa noastra inca nu are juniori si seniori. Intr-o alta interpretare, jucam doar cu mijlocasii, ne lipsesc extremele.
Cu prietenie, Andreiu.

andreiu

       In sfarsit, dupa cateva balbaieli, cu ajutor colegial de la Razvan si Pharaonu, pun in unda pozele facute sambata si duminica in Apuseni :
       Prima si cea mai importanta. Recordmanul meu de 11 rame avea albina pe jumatate de diafragma. I-am dat o rama cu sirop cam pe la marginea cuibului. Nu am fost curios sa vad cate rame cu puiet are. Ochiometric, pare ca albina tanara e predominanta. Esta in progres fata in urma cu o saptamana.

andreiu

        A doua activitate importanta a fost recoltarea sevei de mesteacan dupa patent propriu. Intr=o zi, de la un mesteacan mare am "cules" 6 l de seva.

andreiu

           Am gresit putin, prima poza din calupul anterior trebuia sa fie aceasta :

andreiu

    Ramele de rezerva din beci au iernat ireprosabil. Nici urma de gaselnita, soareci sau mucegai. La fel si rezerva de suc de mere pasteurizat fabricat in toamna.

andreiu

    Stejar altoit cu castan comestibil.

andreiu

         Pe la amiaza am avut si prima vizita, un lup alb. Trecea pe drum si l-am invitat la o coaja de paine.

andreiu

          Imediat pe urma lupului a sosit si un ciobanesc carpatin tarcat. L-am servit cu si pe  el cu un coltuc, dar obraznicul a scos limba la mine.