Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

iosca

#45
Eu totusi tind sa nu cred pan nu vad ! :razz:.

Lasind gluma, stiti ca am o amintire.....asa si asa legata de Deva. Anul trecut, am fost oprit de circulatia din Deva undeva pe camp, dar in loc Mintia, eram plecat cu treaba de 3 zile de acasa, era Duminica dimineata, am dat actele la control si s-a constatat ca asigurarea imi expirase noaptea la ora 0.00. Cu toate ca prietenul meu care face asigurari o facuse fara sa ma mai intrebe asa cum face de obicei, n-o aveam la mine. L-am sunat, mi-a trimis-o pe mail, dar nici n-au vrut sa stea de vorba. S-au uitat pe un site, unde au vazut ca auto nu are asigurare  si cu toate ca acela nu este situl oficial al MI iar asigurarile se actualizeaza pe acel site chiar si dupa 3 saptamani, in afara de amenda, m-au lasat cu masina acolo fara placute si certificat, efectiv in camp intr-o parcare. M-am descurcat slava Domnului, pt ca am avut prieteni in Timisoara, nu mai conteaza cum, dar pt mine a fost un soc pe care greu il voi uita. Numerele si talonul mi le-am luat la 3 zile, am contestat si amenda si am castigat, dar amintirea si banii cheltuiti au ramas. Eu stiu ca legea asa zice dar aveam asigurare pe care le-am aratat-o pe mail. Si chiar daca expirase de cateva ore, da-mi d-le amenda, opreste-mi ce vrei dar lasa-ma sa ajung acasa cu masina, doar, fereasca Dumnezeu, nu omorasem pe nimeni, i-am tratat cu respect, i-am rugat si cu papa domneasca.........
Rai d-le ! rai politisti aveti pe acolo ! 
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

andreiu

       Necredinciosule, daca mai treci prin zona mea si nu mai ai probleme cu boactarii, daca iti permiti una, doua zile sa lipsesti de acasa, putem da o fuga pana sus, cu mare placere.
       In legatura cu patania ta mi se pare absurda atitudinea respectivului politist. Caut sa evit pe cat posibil divergentele de orice natura cu politia si uneori reusesc.

andreiu

   
Citat din: marianpitesti din Martie 28, 2013, 08:41:26 AM
Ce bine era daca mai avea-ti 20 de ani . ...... (putere de munca perspective )

  ... ce-ar fi daca...
Mariane, m-am hotarat sa intru pe acest forum pentru a spune (nu a inpune) cate ceva in special celor de varsta ta. Daca tu ai inteles ceva, ma bucur ca esti pe drumul bun. Eu as zice, fa ca mine, dar mai din timp.
In ceea ce priveste putere de munca, multumesc lui Dumnezeu, inca nu ma pot plange deocamdata, farmaciile ar da faliment cu clienti ca mine. Pespectivele iarasi nu sunt pierdute, taica-meu merge pe 98 ani si inca merge la gradina cu mancare pentru caine. Asadar, daca nu voi face greseli majore...cine stie...

bismark

   Multa sanatate,tatalui tau si tie. Cica, cine consuma 3 zmeure pe zi traieste ceva ani in plus asa zic savantii. Asa ca pe linga albine care stiu ele ceva ca bizie mult la zmeuris meregem si noi daca nu ne-o ia inainte mos Martin.Dupa cum am tras concluzia esti undeva unde exista posibilitatea cultivarii zmeurei. Eu sint la deal dar tot nu ma las sa am in gradina zmeura,mure,agrise,catina si alte plante pe care le servesc cu placere albinele si eu intr-o dulceata sau tuica.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

          Marite " Cancelar al imperiului " raportez :
1.  Zmeura are calitati terapeutice, consemnate in multe materiale de specialitate, pe net;
2.  In zona despre care povestesc eu, inca din fericire nea Martin nu si-a semnalat prezenta;;
3.  Esti oricand binevenit la gustare=cura de zmeura in luna iulie;
4.  Dulceata si tuica o dau eu. De pruna. Moca.

bismark

    Daca ne spui unde venim toti de pe forum ca de ne place ? =)) =)) tot ce e sanatos si vrem si noi sa ajungem la peste 90 de ani :bravo: :bravo:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

   Multumesc, asisderea, pana ne vedem, ne mai auzim cu netu.

andreiu

Dupa atata asteptare, rachita isi cere dreptul la viata.

andreiu

     Astazi am semanat gladita. Dupa ce am oparit semintele, le-am lasat in apa cca o saptamana. Au incoltit frumos si le-am repartizat locul in gradina. Am gresit cu ceva, Leontine ?

andreiu

          Salata Bio arata destul de bine, si are un paznic, veteran de razboi. TATA, la cei 98 de ani a venit in tinuta de lucru sa ma ajute.

andreiu

        O tufa de ceapa decorativa " allium giganteum", va face flori spectaculoase in iunie-iulie.

niculita

Frumoasa prezentare.Felicitari pentru tot ceea ce faceti.bine ati venit printre noi iar nepotii sa creasca mari ,voinici si sa aveti parte numai de bucurii din partea lor.Multa sanatate,butoaie pline de miere la vara si multa putere de munca... :bravo: :coffee: :bzz: :hi: :hi: :hi:

andreiu

      Insfarsit timpul mi-a permis (1o grade) sa fac o mica baita ( dus) cu sirop 3/2 peste rame la un roi de anul trecut. S-a lins pe bot de placere.

andreiu

Citat din: niculita din Martie 29, 2013, 06:59:04 PM
Frumoasa prezentare.Felicitari pentru tot ceea ce faceti.bine ati venit printre noi iar nepotii sa creasca mari ,voinici si sa aveti parte numai de bucurii din partea lor.Multa sanatate,butoaie pline de miere la vara si multa putere de munca... :bravo: :coffee: :bzz: :hi: :hi: :hi:

        Multumesc Niculita, am primit coletul, costumatia este de protectie antichimica dar este foarte buna ca si combinezon apicol. Cu bine, ce mi-ai dorit mie sa se intoarca intreit la tine.

andreiu

        Azi am altoit alun, par si mar, la zero grade si o lapovita marunta. Dupa cca 20 de bucati am dat fuga in casa pentru a-mi dezmorti mainile. In schimb ieri a fost o vreme destul de buna  in Apuseni, 13-14 grade. Au inceput sa ingalbeneasca matisorii de rachita si zalog. Fetele au lucrat in cateva reprize destul de bine, la un moment dat, cand temparatura a ajuns la 14 grade, in stupina era un zumzet de luna mai. A durat cca o ora.
        Am recoltat prima cantitate ( 6 litri de seva de mesteacan).