Stup vertical sau ME

Creat de PricopArthur, Octombrie 13, 2007, 10:31:43 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Aceasta este schita stupului meu. Cu adaosul sub cat este vertical cu cat 3/4, fara este ME. Era bine ca peretele frontal si cel din spate sa fie mai grosi. In acel spatiu albinele cladesc fagurasi care incomodeaza la ridicarea ramelor. La transport folosesc chingi.
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA


PricopArthur

Nu stiu cum sa il pun. Mama lui de calculator.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Sa vedem acum daca merge.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

1 - cat 3/4
2 - capac
3 - adaos
4 - fund
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA

interesant ... dar ... la ce foloseste? ... cred ca e util doar daca folositi sistemul vertical cu cuib dadan si magazin 3/4 dar ... si atunci sincer ... gasesc ca e complicat

D006

Poti face din orice corp de 3/4 corp de dadant...cum fac cei din corpuri de 1/2 corpuri de normala...
Aveam corp de nomala jos si magazia de 3/4 ..La magazii le-am dat adaos de 7 cm si le-am facut de rama dadant-normala...aveam loc in pavilion---pt inca un corp de 3/4 sau 1/2 nu aveam...si familiile nu aveau loc in normala cu 3/4..si de aceea am trecut la normala cu normala..

PricopArthur

Vreau sa scap de rame normale. Sa trec la 3/4. Iar adausurile le pot folosi pentru miere in sectiune sau legate mai multe , corpuri normale. Iar caturile nu mai le modific.
    O colega a incercat cu dadant si sus si jos si cand a dat in miere nu putea sa mai ridice catul. A renuntat si a facut caturi 3/4.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...si vrei sa ai si in cuib si in magazie rame de 3/4.?.....

PricopArthur

Da. Iernez pe 2 corpuri si nu mai am treba cu turte, In primavara le gasesc burduf cu puiet pe cele de sus.
    Dle Bio, eu ma invart in jurul a 50 de stupi. Serviciul nu imi permite mai mult. Dar e extaordinar cand te uita D-zeu macar cate o saptamana in padure, fara telefon sau alte griji decat albinele.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

M-am hotarat si am dat comanda de stupi verticali cu cuib si mag de 1/1 Dadant.
Intrebarea ar fi daca in cazul in care vreau sa trec pe 3/4 la mag, pot sa o fac la acestea, reducand din rama.
Pretul este de 200 lei bucata, inclusiv fund antivarooa si podisor izgonitor. Ce parere aveti de  pret ?

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover


bee_lover


bee_lover

O intrebare pentru domnul filip...cum sunt unite in colturi stupii? Una peste alta sau cu falt?