rasnita zahar

Creat de emil66, Ianuarie 12, 2014, 06:51:39 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: bio din Ianuarie 13, 2016, 10:30:07 PM
....cum arata, ce model este moara dvs..??.
Folositi 2 site odata..??

Ce turatie are.>??

  E o moara  de  cereale  cu sita  pe  toata  circumferinta  de 2,5mm  dar am modificat-o si am pus  sita  mai mica de  de 1 mm  si  peste inca o sita de  2-3 mm ,prezinta  dezavantaj  ,treb sa bat in ia  mereu ca se indunda  cu zahar fiind  sita  mica ,cind o aveam  mare nu se infunda   dar scotea  zah. mare , chiar  de il dadeam  de 2 ori.
  E tot  pe  aici  la pag 2  pusa  mai demult de mine.
    Turatia  cam 35oo-800

maximotgv

Citat din: davcosti din Ianuarie 14, 2016, 06:52:21 PM
Are Capac și-i pui pe margine Silicon sau bandă neagră izolatoare să nu vibreze sau să sară zahărul din oală! *Flexul se poate
prinde în Menghină cu șurubul adițional care merge la flex și atunci ești sigur că nu este greu și Nici nu vibrează!


Cum e facut cutitul?

RazvanTi

cutitul "ie ciocanele"  :nebun:
e moara de cereale deci e cu ciocanele nu cu cutit...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

maximotgv


sorinma

Tot aia e. Poti sa le zici cum vrei. Interesant modelu de cutit. Cred ca e mai eficient decat cel de rasnita. Banuiesc ca cea mai importanta regula e sa il.faci echilibrat...foarte simetric fata de axul de actionare. Imi place modelul...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

Citat din: maximotgv din Ianuarie 22, 2016, 09:51:45 AM
eu vorbeam despre asta:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=7008.0;attach=175240;image

mda... scuze... nu m-am uitat ce ai citat si am crezut ca ai citat postul de dinainte(automatisme).
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

apivasmob

Cutitul il faci asemanator cutitului de la rasnita de cafea.
Sanatate tuturor apicultorilor

davcosti

Citat din: maximotgv din Ianuarie 14, 2016, 08:41:23 PM
Citat din: davcosti din Ianuarie 14, 2016, 06:52:21 PM
Are Capac și-i pui pe margine Silicon sau bandă neagră izolatoare să nu vibreze sau să sară zahărul din oală! *Flexul se poate
prinde în Menghină cu șurubul adițional care merge la flex și atunci ești sigur că nu este greu și Nici nu vibrează!


Cum e facut cutitul?
Cuțitul este dintr-o Platbandă de 3 mm să nu Falmbeze la câte turații are flexul! Se vede în a doua foto, postarea  anterioară!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

maximotgv

Multumesc. Am tot ce trebuie, trebuie sa le ansamblez. Totusi mi-e cam teama de turatia foarte mare. daca nu e bine echibrat cutitul e cam periculos!

emil66

am scris despre cutit la prima pagina dar nu prea multe.Uite cum am facut eu : am masurat diametru int. al oalei ,dupa care am mai adaugat 16 mm,  dupa taierea platbandei am impartit la 2 si am dat gaura apoi am indoit capetele cca. 15 mm fiecare ,am mai dat inca 4 gauri mai mici [ la rasnita cumparata sunt 2 gauri dar asta fiind mai mare trebuie 4 ]  daca gaura mare e data la centru atunci chiar de nu indoiti chiar exact capetele nu e o problema  [ la mine un capat e mai scurt cu putin dar nu e problema ].
eu am facut cutitul dintr- o tabla cromata de 1mm, dar merge si de 1,5 chiar si 2mm.
ex :  diametru =200+16=216 [ lungimea totala ]
                          216:2=108 [centru gauri]
                          216-15-15=186 lungimea ramas a cutitului dupa indoire , [ramane cca. 7 mm pana la marginea oalei]
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

mmacreanu

am probat azi, merge destulde bine si cu blender-ul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

maximotgv

Multumesc frumos, emil66!

emil66

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

xvader

eu asa mi-am facut rajnita de zahar
sunt foarte multumit de ea, in conditiile in care face zaharul pudra...cate o jumatate de kg o data
este manufacturata de mine de la cap la coada :D. am facut rost de motor...3000 rot/min, 500w

MirceaCalin

Atenţie că arată cam a ... TETANOS !!!
:D
Succes la râşnit !