turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Eu nu inteleg ce cauta Selevit-ul in reteta domnului inginer. Selevitul se administreaza la altfel de animale, ceva mai mari. Normal ca e mai bine de pus Apicomplex. In niciun caz  nu cred ca e bine sa punem de amandoua. Altfel albinele noastre vor arata asa:


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Acum dupa ce am cumparat cele doua produse,  am comparat continutul de vitamine. O parte din ele se regasesc in ambele,  insa selevitul contine multe alte vitamine fata de apicomplex.  Acesta contine un complex de vitamine care se utilizeaza la pasari si animale.
Am sa folosesc apicomplex,  dar mai ramane infrebarea daca sa pun sau nu protofil. Eu zic ca nu are ce sa fie rau in asta. Astept si alte pareri :thanks:

Peti

Buna!
Puteti spune ceva firme de la care pot sa cumpar faina de soia pentru albine?
Si cineva a folosit aceasta proteina de la lapte care are 80%PB?


Vyktor


tuturicius

Citat din: Vyktor din Februarie 15, 2016, 03:21:41 PM
Acum dupa ce am cumparat cele doua produse,  am comparat continutul de vitamine. O parte din ele se regasesc in ambele,  insa selevitul contine multe alte vitamine fata de apicomplex.  Acesta contine un complex de vitamine care se utilizeaza la pasari si animale.
Am sa folosesc apicomplex,  dar mai ramane infrebarea daca sa pun sau nu protofil. Eu zic ca nu are ce sa fie rau in asta. Astept si alte pareri :thanks:
Primul deziderat cand le dai ceva este sa nu faci mai mult ra udecat bine. Selevitul contine, probabil, seleniu. Esti sigur ca nu e toxic pentru albine? Sau tocmai vitaminele in plus - de unde sti ca nu sunt toxice? Albina e insecta nu mamifer.

oroles

Poate dl. inginer ar trebui sa vada studiul asta. Se pare ca mortalitatea la albinele hranite cu Se e mai mare.

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0034137
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Citat din: tuturicius din Februarie 17, 2016, 08:43:06 AM
Citat din: Vyktor din Februarie 15, 2016, 03:21:41 PM
Acum dupa ce am cumparat cele doua produse,  am comparat continutul de vitamine. O parte din ele se regasesc in ambele,  insa selevitul contine multe alte vitamine fata de apicomplex.  Acesta contine un complex de vitamine care se utilizeaza la pasari si animale.
Am sa folosesc apicomplex,  dar mai ramane infrebarea daca sa pun sau nu protofil. Eu zic ca nu are ce sa fie rau in asta. Astept si alte pareri :thanks:
Primul deziderat cand le dai ceva este sa nu faci mai mult ra udecat bine. Selevitul contine, probabil, seleniu. Esti sigur ca nu e toxic pentru albine? Sau tocmai vitaminele in plus - de unde sti ca nu sunt toxice? Albina e insecta nu mamifer.

Pai tocmai am spus ca am sa folosesc apicomplex.

Acesta este compozitia selevitului pentru 1 g pulbere : Vitatamina A-20000000 UI, Vitamina B2-2500 mg, Vitamina B12-7,5 mg, Vitamina D3-1000000 UI, Vitamina K3-2000 mg, Vitamina B1-1250 mg, Vitamina B6-1750 mg, Vitamina C- 20000 mg, Vitamina E-5500 mg, Pantotenat de calciu-6500 mg, Acid folic- 400 mg, Nicotiamidă-18000 mg, Metionină-4000 mg, Triptofan-600 mg, Lizină-4000 mg, Seleniu-33 mg.


bucovineanu

Cu atatea vitamine si alte elemente de dopaj e posibil ca albinele sa se apuce de culturism si sa plece la tot felul de concursuri, europene si mondiale.

oroles

Eu nu am zis pentru tine Vyktor, am zis pentru altii care citesc aici reteta domnului inginer.
Am vreo 20 de articole in care se spune ca seleniul si produsele care il contin dauneaza albinelor.
Legat de celelalte produse, pot spune din ce mai stiu eu. Nicotinamida si acidul folic fac parte tot din complexul vitaminelor B. La fel si acidul pantotenic. Legat de metionina si lizina -  sunt bune la cresterea porcilor.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3325990/

http://www.natureworldnews.com/articles/4303/20131003/selenium-present-plants-harmful-honeybees.htm
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Eu dupa ce am dat turta proteica facuta de mine , mai ales ca nu am cules de polen ca in vestul tarii a fost tot vreme rece si ploioasa , imi pare ca are efect destul de bun, acuma in 2-3 sapt astept sa infloreasca salcia si sa ii dam inainte cu treaba

pistol28

Vitamina B3 (acidul nicotinic, niacina, nicotinamida), se mai numeste si vitamina antipelagroasa sau vitamina PP
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

costelgeorgel

Citat din: Dan Pașca din Februarie 13, 2016, 10:23:29 AM
Colegu ai mai folosit STARTOVIT, primavara?     Sunt curios cum rezista matcile mai batrane(bineinteles daca ai,babe de 2,3 ani  :)  )     .Eu din proprie experienta nu mai folosesc asa ceva,acu 2 primaveri am facut o selectie cu Startovitul,tot ce a fost mai slab si batran a distrus,pur si simplu mi-au disparut in jur de 20 matci pe la mijlocul lui martie dupa administrarea unei turte cu Startovit.   In  august am repetat pe vreo 15 familii in sirop, din nou 6 au disparut :(       .Intradevar la restul care erau in plina forta si matci bune,tinere parerea mea ca dau in fata 2 saptamani mai repede dupa 2,3 repetari cu strtovit,protofil si apicomplex.   Restul ingredientelor le-am mai folosit si dupa fara pierderi., de aceea is foarte curios sa ne zici la tine cum e,poate am gresit eu cu altceva si nu e Startovitul de vina.

Adica matcile de 2-3 ani sunt babaciuni?   Sa inteleg ca voi aveti doar matci de 1 an?????.

romikele

Citat din: costelgeorgel din Februarie 21, 2016, 03:10:15 PM
... Sa inteleg ca voi aveti doar matci de 1 an?????.
Mai tinere, in plin proces de procreere ! :rotfl:

ursulescu

  Cateva precizări: Da, seleniul poate reduce durata de viată a albinelor, în principiu orice depășire a dozei pentru vitamine, microelemente, aminoacizi poate crea probleme de multe feluri. Principiul infinitezimal al dozelor funcționează întodeauna ca un remediu, depășirea dozelor ca un drog(otravă). Doza de Selevit Sol de 1ml/litru sirop este corectă și are numeroase avantaje.
  Nu este soluția infailibilă, totală, dar efectul este foarte bun. Asta în situația evoluțiilor climatice, a compoziției actuale a polenului, a compoziției de uleiuri volatile în miere și polen. Nu produce pierderi de niciun fel, este un regulator al metabolismului albinelor,  acum diminuat de creșterea CO2 și administraea necontolată și anormală de siropuri toxice (pentru moment și pe termen scurt nu vedem nimic), recomandările pe care le fac se bazează pe o cercetare serioasă, pe numeroase evaluări biochimice. Sigur, există soluții mai bune, sunt scumpe si nu sunt la îndemâna noastră întodeauna. Situația în care se află albinele acum este una dramatică. Turta recomandată are cea mai bună compoziție față de ce vedem pe piață. Uitați-vă pe compoziția ce rezuțtă din recomandările mele în raport cu compoziția mierii și polenului. Faceti comparație cu produsele comerciale. Seleniul in acestă situație (conform dozei conținută în Sel Sol) și respecând doza de 1-1,5ml/litru sirop este stimulent. Atașez compoziția Selevit Sol corectă. Nu reprezint producătorul, nu-l cunosc. Atenție la data expirării.
Solutie  orala  de uz  veterinar  cu multivitamine,  aminoacizi  și i oligoelemente

Compozitie: 1 ml solutie oralà contine:
Vitamina A (Retinol acetat)   10.000ui
Vitamina D3 (Colecalciferol   1.000ui Vitamina E (Tocoferol acetat)         4mg Vitamina B1(Tiamina clorhidrat)      1,3mg Vitamina B2 (Riboflavina sodium fosfat)      2, 2mg Vitamina K3 (Menadiona sodium bisulfit)      
Vitamina B3 (Nicotinamida)   20mg
Vitamina B5 (D-pantenol)         img, Vitamina B12 (Ciancobalamina)   0,0075mg Vitamina C (Acid ascorbic)      20mg
Vitamina B6 (Piridoxina clorhidrat)   2mg
*Vitamina B9 (Acid folic)   0,4mg
Colina cloride   '   4,4mg
Lizina   4, 4mg
Metionina   2, 2mg
Triptofan   0,6mg
Mangan   0,65mg
Magneziu   0,065mg
Zinc   0,45mg
Cupru   0, 035mg
Fier   0, 14mg
Cobalt   0,0075mg
Seleniu   0,035mg

oroles

#224
As mai avea o nedumerire: Pe calculul de proteina bruta mie mi-a dat undeva mult sub 10%, ceea ce inseamna o cantitate destul de mica pentru albine. Cartiel vorbesc de turte proteice cu minim 10% - 15% PB. Poate nu am inteles eu reteta bine!

Coroborand datele pe care ni le-ati pus la dispozitie cu acest articol de mai jos, reiese ca seleniul se afla intr-o cantitate toxica.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3325990/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani