turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

 :rotfl:
ia miere de la kaufland :))

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Ianuarie 24, 2016, 02:25:43 PM
:rotfl:
ia miere de la kaufland :))

am miere, dar din motive intemeiate nu vreau sa folosesc
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

roi_ag

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 02:03:46 PM
am tot cautat prin aceste pagici o reteta de turta proteica fara polen si miere ... are cineva sa-mi dea ceva bun?
Uite-o pe asta la pagina 5
Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu
  P.S. Repostez aceasta reteta in speranta ca va fi de folos. In diferite sectiuni ale site-ului am postat lamuriri referitoare la aceasta reteta.

mmacreanu

Citat din: roi_ag din Ianuarie 24, 2016, 02:31:44 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 02:03:46 PM
am tot cautat prin aceste pagici o reteta de turta proteica fara polen si miere ... are cineva sa-mi dea ceva bun?
Uite-o pe asta la pagina 5
Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu
  P.S. Repostez aceasta reteta in speranta ca va fi de folos. In diferite sectiuni ale site-ului am postat lamuriri referitoare la aceasta reteta.

multumesc, chiar pe asta o cautam ... o vazusem zilele trecute dar nu mai stiam unde!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Mie mi se pare ca are un continut proteic mult prea mic... Parerea mea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

#170
lapte praf 34% PB 
faina de soia 47% PB
drojdie de bere 40% PB

cantitatile din reteta:
50g lapte praf = 17 PB
100g faina de soia = 47 PB
50g drojdie de bere = 20 PB
Total 84 PB
Daca nu am gresit calculele, ar trebui sa avem minim 100 PB la 1000g turta, din reteta de mai sus avem 8.4% proteina bruta (PB) in turta si nu o sa avem rezultatele dorite daca nu este minim 10% proteina in turta.

Eu as pune la primele turte 10% proteina:
100 g lapte praf = 34 PB
100g faia de soia = 47 PB
50g drojdie = 20 PB
450 g zahar pudra + 300g miere sau sirop zahar!

A 2 a tura de turte as da 12% proteina:
150 g lapte praf =51 PB
100g faia de soia = 47 PB
50g drojdie = 20 PB
400g zahar pudra + 300g miere sau sirop zahar

Pentru ca aceste ingrediente trebuiesc amestecate se foloseste miere decristalizata sau sirop de zahar, in acest caz cred ca trebuie sa scadeam din cantitatea de zahar, cantitatea de miere sau sirop adaugata (cam 300g dupa reteta), altfel scade iar procentul de proteina bruta in turta obtinuta!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 07:10:59 PM
Daca nu am gresit calculele, ar trebui sa avem minim 100 PB la 1000g turta, din reteta de mai sus avem 8.4% proteina bruta (PB) in turta si nu o sa avem rezultatele dorite daca nu este minim 10% proteina in turta.
=D>

1. Poate nu strica sa arunci o privire si pe http://www.revista-ferma.ro/articole-apicultura/calculul-nivelului-proteic-al-hranei-suplimentare.html
2. Turtele de proteice se fac inainte de a se da. Proteina se degradeaza repede la umezeala.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din Ianuarie 24, 2016, 08:22:10 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 07:10:59 PM
Daca nu am gresit calculele, ar trebui sa avem minim 100 PB la 1000g turta, din reteta de mai sus avem 8.4% proteina bruta (PB) in turta si nu o sa avem rezultatele dorite daca nu este minim 10% proteina in turta.
=D>

1. Poate nu strica sa arunci o privire si pe http://www.revista-ferma.ro/articole-apicultura/calculul-nivelului-proteic-al-hranei-suplimentare.html
2. Turtele de proteice se fac inainte de a se da. Proteina se degradeaza repede la umezeala.

foarte util si link-ul de la dvs. Mi-a raspuns si la singura nedumerire pe care o aveam, cat zahar pudra si cata miere/inlocuitor ca sa nu se inmoaie, apoi a venit raspunsul 80% si 20%. Turta o sa fac cat administrez, totusi ma intreb cele din comert cum rezista? :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 08:39:57 PM
totusi ma intreb cele din comert cum rezista? :))
Unele contin conservanti.
ApiVit spune ca nu pune. Apiluk la fel.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanst

#174
Buna ziua!Am o nelamurire, de m-ar putea ajuta cineva... La cativa stupi rezervele s-au cam imputinat , si as vrea sa le dau niste turte pentru siguranta; pe aici iarna e-n toi , asa ca as vrea sa le dau serbet de zahar. Incerc sa fac din acela fiert , am respectat intru totul reteta ( http://www.stuparitul.com/serbet_zahar_albine.html ) , insa , cand se raceste si il frec intre degete , inca se mai simt cateva cristale de zahar(e drept , destul de mici , cam de marimea celor de sare de masa) , pasta desi "la ochi" este ok , inca nu e f fina. Eu nu mai facut-am pana acum asa ceva , si nu-mi dau seama de-i normal sa fie asa , sau fac eu ceva gresit...

oroles

@stefanst, am facut anul trecut niste turte bocna. Nu aveau umezeala deloc. Mi-a dat un baiat reteta. Am avut ceva emotii ca avea cristalele destul de mari si lipite intre ele. Practic era un fel de zahar cubic. Le-au mancat asa de bine si nu am gasit niciun rest. Nici nu mi l-au scos afara. Deci nu iti face grija pentru marimea cristalelor. Daca serbetul mai contine si alte porcarii pe care albinele nu le pot manca, bineinteles ca le vor scoate afara. Daca au umezeala cu ce sa le inmoaie, da atunci cred ca ti-l vor scoate afara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanst

El nu e tare , din contra ,e destul de moale si trebuie sa-l pun cu grija sa nu le naclaiesc(acum nu curge , dar cand va da de umezeala si caldura din stup...) , si nu am pus decat niste protofil facut de mine...Oare pe care-l prefera albinele mai mult , pe cel facut la rece cu zahar pudra , sau pe cel fiert? Multumesc!

albinasebes

am facut anul trecut turta proteica cu apifonda si fainuri proteice (drojdie, soia si lapte praf) dar a fost cam tare la intins. ma gandeam anul acesta sa pun si niste miere de salcam. proportiile raman aceleasi ca si la zaharul praf?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mmacreanu

Citat din: albinasebes din Ianuarie 28, 2016, 03:34:20 PM
am facut anul trecut turta proteica cu apifonda si fainuri proteice (drojdie, soia si lapte praf) dar a fost cam tare la intins. ma gandeam anul acesta sa pun si niste miere de salcam. proportiile raman aceleasi ca si la zaharul praf?

daca vrei sa folosesti apifonda, o pui la topit intr-o oala, cand se raceste la 35 grade pui fainurile proteice astfel incat sa ai minim 10% proteina intr-un kg de turta rezultata, amesteci bine in oala si lasi sa se raceasca, nu cred ca este nevoie de miere.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Ubimedia

Am revenit cu site-ul.. este acu pus in functiune www.hrana-albine.ro in curand se vor adauga mai multe produse

:cu plăcere: