turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

ursulescu

#75
Intamplator sunt aici si va raspund: polenul in aceasta perioada transmite multi microbi si favorizeaza dezvoltarea nosemelor (apis si ceranae), albinele consuma pastura - daca o aveti puteti sa o introduceti si sa nu mai  introduceti niciunul din ingredientele mentionate. Atunci 850g zahar pudra si 150g pastura dau cea mai buna turta din lume. Nu e necesar nici Selevitul daca aveti pastura. Procentul de proteina in turta recomandata este 10-12%, functie de calitatea ingredientelor. O turta cu continut mare de proteine e greu digestibila si produce multe reziduri. Turta recomandata reprezinta un optim intre necesitatile nutritionale ale albinei si suportabilitatea reziduurilor in plina iarna. Spun nu introduceti atte ingrediente, deoarece in aceasta perioada in toata RO sunt grave probleme de ordin digestiv la albinel. Laptele praf are origine si compozitie incerta si in mod categoric produce probleme de ordin digestiv, chiar daca ele raman neobservabile. Turta, asa cum o recomand, fara alte ingrediente, in mod cert nu face probleme si contine numerosi factori antidepopulare. Incercati-o, e gratis.

mircea_tm_gt

unde gasim faina de soia cu albina pe punga?

MOTANUL

In carte scrie ca faina de soia trebuie sa fie procesata termic si degresata. (proteina 50% si grasimi 6%).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Nici eu nu am gasit, dar colegii mi-au recomandat magazinele naturiste.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

albinasebes

Citat din: Bistriteanul din Ianuarie 30, 2015, 01:30:45 PM
Indiferent ce ingrediente folosesti, materia prima uscata (lapte praf, drojdie, faina soia) se amesteca impreuna intr-un vas uscat ca sa se omogenizeze cat mai bine si sa fie bine distribuite in turta.

Reteta folosita de mine:
1000gr de miere
350gr de lapte praf integral (30% proteina, 26% grasime- fabrica lapte Bucovina)
250gr drojdie de bere- (40% proteina- SC Agsira SRL)
100 gr Polen macinat (pt cresterea atractivitatii turtei si efect mai bun)

Se toarna mierea intr-un vas si se adauga treptat amestecul praf (lapte+drojdie+polen). Se framinta pina la omogenizare.
Turta trebuie sa nu fie tare, trebuie sa fie ca plastelina. Procentul proteic al turtei 13%. Se portioneaza si se introduce in pungi, se aplatizeaza. Se pastreaza 1-2 zile la loc racoros pentru o mai buna absorbtie a ingredientelor in intreaga masa. La administrare se perforeaza punga cu furculita pe latura de catre albine. Atentie: laptele praf ramas cocolase in turta nu este consumat.

Daca nu ai polen si vrei sa pastrezi procentul de proteina, cresti cantitatea de lapte praf sau drojdie.


Acum 2 ani in loc de miere am folosit Apifonda, am adaugat (mai la final) 1-2 linguri de ceai pentru a putea ingloba intreaga cantitate de materie uscata. Apifonda am pastrat-o pe o pardoaseala incalzita ca sa devina mai maleabila si am framintat-o treptat ca sa se inglobeze in ea fainurile.

Drojdie de la Agsira gasesti usor, lapte praf poate folosesti altceva, asa ca va trebui sa calculezi cantitatile din fiecare ingredient (proteic) pe care il utilizezi in functie de ce procent de proteina doresti sa obtii. Pleci de la un calcul teoretic si  faci o proba sa vezi cata cantitate de fainuri poti ingloba in baza (miere, apifonda..) pe care o folosesti, apoi cand turta e gata si are consistenta dorita, calculezi in functie de cantitatile din fiecare ingredient ce procent de proteina ai obtinut.

apifonda se inmoaie destul daca se incalzeste?  se framanta usor?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sorin apicultor

cand asi putea sa le pun cate o turta proteica?

puiu

Se poate pune dupa 25 februarie,depinde de clima din zona.

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 31, 2015, 04:47:05 AM
Nici eu nu am gasit, dar colegii mi-au recomandat magazinele naturiste.
Comanda aici  http://5597.ro.all.biz/
si poza

un OM

Pe situl recomandat nu am regasit faina de soia.

roi_ag

Citat din: un OM din Ianuarie 31, 2015, 10:20:00 PM
Pe situl recomandat nu am regasit faina de soia.
Contacteaza-i ca au. In 24 de ore mi-au adus-o acasa.

ursulescu

   In jud Timis  faina de soia cu albina pe punga este prin mai toate magazinele veterinare care vand si mancare pentru puii de gaina, de exemplu.
   O sa merg maine sa vad de unde vine. Puneti turte corect preparate, cum e si cea recomandata, imediat. Data fiind evolutia climei, in zona de campie turtele trebuie puse din 5-10 ianuarie, in zona montana la sfarsitul lui ianuarie. De altfel, familiile crescute in rasa pura, adaptate specificului local al zonei fac acest lucru fara interventia noastra si fara sa stim. Asa cum am mai spus nu fac recomandari de pe net si nici de tip "dottore", se bazeaza pe cercetari proprii si sunt absolut verificate; asta nu inseamna ca nu puteti avea o idee mai buna, daca o aveti aplicati-o dupa verificarea ei in prealabil, ma bucur daca o postati si fiti siguri ca mi-o insusesc imediat.
  Nu folositi Apifonda decat in situatii extreme, daca familiile nu au mincare puneti pungi de miere cristalizata de 800-1000g, verificati consumul odata pe luna in ianuarie, de doua ori in februarie, de trei ori pe luna in martie. Completati imediat acolo unde e cazul. Nu faceti un obicei din iernarea fara provizii indestulatoare si nici din iernarea familiilor slabe. Eliminati in vara reginele familiilor care in anul anterior nu s-au "descurcat".
  Studiati pe internet compozitia ingredientelor recomdate: faina de soia, drojdia si inlocuitorul de lapte praf pentru viteii de 0-14 zile. Conform unor anilize proprii facute in 11 stupine pana in prezent probleme sunt generate in ordine de amobioza si noseme (apis si ceranae). Altfel, puteti proceda cum doriti, traim intr-o tara libera in care nu pregeti sa te minunezi in fiecare zi.

Bistriteanul

Citat din: albinasebes din Ianuarie 31, 2015, 05:39:56 PM

apifonda se inmoaie destul daca se incalzeste?  se framanta usor?

Daca se pastreaza intr-o camera incalzita, apifonda sub forma de calup se taie usor in fasii (de 1 kg) si se poate framinta destul de bine.
Daca ai de facut turte pt 50 de familii, iti ia ceva timp.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

mircea_tm_gt

Citat din: un OM din Ianuarie 31, 2015, 10:20:00 PM
Pe situl recomandat nu am regasit faina de soia.

nu scrie daca acest produs provine din OMG sau nu ?!!! daca ati cumparat de la ei, ce v-a spus? ii modficata genetic sau nu? multumesc

MOTANUL

Citat din: sorin apicultor din Ianuarie 31, 2015, 06:31:38 PM
cand asi putea sa le pun cate o turta proteica?

Sorin;

Recomandarea ar fi ca inainte sa o pui albinele sa fi avut cel putin un zbor de curatire (adica o zi fara vânt si temperatura de 8-12 grade); Tot asa dupa ce o pui ar trebui sa nu vina o perioada lunga cu temperaturi mici.
Mâncarea asta home-made are niste reziduuri mari (mierea si pastura sunt alimentele ideale) si este bine ca albinele sa poata iesi din când in când sa le elimine.

Cum spunea si colegul depinde de temperaturile de la tine din zona. Poate sa fie 15-25 februarie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Citat din: mircea_tm_gt din Februarie 02, 2015, 09:38:54 AM

nu scrie daca acest produs provine din OMG sau nu ?!!! daca ati cumparat de la ei, ce v-a spus? ii modficata genetic sau nu? multumesc

TOATĂ soia este OMG !!!!