Intamplare neobisnuita

Creat de bucovineanu, Mai 14, 2012, 10:06:50 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Astazi am trecut printr-o intamplare neobisnuita, prima in 32 de ani de apicultura. Era innorat si nu era timp de umblat la stupi. Trebuia totusi sa deschid un stup.. Mi-am pus masca fara sa bag marginile sub halat. Deschizand stupul albinele erau cam agitate si s-au repezit la fata. Am dat cu fum si s-au linistit. Una a intrat totusi sub masca. Fara sa o scot am continuat sa lucrez. La un moment dat am simtit ca e in urechea stanga. Am dat masca jos si am asteptat sa iasa. In loc sa iasa a intrat tot mai adanc pe canalul auditiv. Nefiind singur i-am spus persoanei cu care eram sa se uite in ureche. S-a uitat si a zis ca nu se vede nimic. Eu simteam cum albina inainta in ureche. Ma vedeam ajuns la spital. Am cautat o penseta pe care o aveam si dupa ce a deformat lobul urechii s-a vazut putin din posteriorul albinei. Incercand sa o prinda cu penseta, albina m-a intepat. In cele din urma a reusit sa o scoata. Nu stiu daca a scos si acul, nu s-a vazut, dar durerea a fost intensa.

Mircea77

Ar fi bun un control la un ORL-ist ca sa vada daca a ramas acul infipt (foarte probail ca da) si sa-l scoata.

bucovineanu

Durerea a trecut si nu cred ca ar putea fi vreo problena chiar daca acul e acolo.

Nelly88

se usuca si cade (urechea :D)

D006

Nu prea folosesc masca, asa ca am trecut prin asa ceva frecvent....in special primavara. In timp am reusit sa le miros pe cele care au gresit drumul.....si le omor imediat. Rareori reuseste vreo albina sa intepe.  :hi:

bucovineanu

#5
 Am mai fost intepat in urechi de multe ori, dar e prima data cand o albina a intrat in canal si a ramas acolo. Daca nu aveam masca sigur nu intra in ureche. Ea biata a vazut ca e inchisa si a incercat sa iasa.  :razz:

bucovineanu

Citat din: Nelly88 din Mai 14, 2012, 11:07:53 PM
se usuca si cade (urechea :D)
Numai asa pot ramane "intr-o ureche".

balasbebe

In loc de penseta trebuia sa folosesti foarte putin fum si multa rabdare.

relutu

cum va mai simtiti d-nu bucovineanu,ati patit ceva?

bucovineanu

Nici vorba, nu am patit nimic. Am si uitat de intamplare.


ion patrut

toti faceti glume pe seama omului dar daca ati fi  fost in locul lui...............cu asemenea intamplare nu-i de glumit la urma urmei de ce mai cumparam masca daca nu o folosim?

Kov iulian


dedu

Ieri am extras mierea de tei si am pregatit familiile pentru floarea-soarelui,dupa ce am scos mierea am mers pe la stupi de am luat niste iarba pt gaini si ma intepat o albina in ureche,intr-adevar-este foarte dureroasa intepatura.Sunt obisnuit sa ma intepe in maini deoarece de obicei merg in tricou pe la stupi dar intepaturile in ureche sunt extrem de dureroase.
Daca mai auziti inseamna ca timpanul nu a fost perforat deci probabil va intepat in peretele cartilaginos al urechii.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!