Sunt pacaliti apicultorii de asociatie?

Creat de filip, Decembrie 21, 2011, 06:39:32 PM

« precedentul - următorul »

gore

Dupa 1990 ACA a mers din ce in ce mai prost, acum, chiar cu noua conducere tot asa. Viitorul sunt cooperativele apicole unde apicultorii pun umarul la mersul bun al acesteia si urmaresc acelasi scop.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dodoc george


Dl.Dragos2006,
Crede-ma ca-mi pare rau ca mi-am pus caru-n pietri cu tine.
"Filip tu oare ai dezvoltat o obsesie pt. mine "Am primit un mail care nu te vede intr-o lumina roza.Oricum omul spune ca asa si ca vrei....
Chiar imi pare rau ca cuplat la minciunile tale.
Ma bate gindul sa iau legatura cu ACA.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

filip

 dragos2006
Great Veteran

Mesaje postate: 5862
Karma: +19/-20
[DA] [NU]
Viata este lupta pentru nemurire


Alegeri ACA
« Răspuns #287 : Martie 26, 2009, 20:40:59 »CitatModificăEliminăDesparte Subiectu""lNu uitati Harnaj ne priveste de sus !  Cel care minte si este dominat de rele intentii daca nu il judeca instanta  umana va vi judecat de JUSTITIA DIVINA !""



  Fereasca Dumnezeu,al naibi comunist.Nu scapam de el nici dupa moarte!
Un fan Dragos!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Frate cu voi nu o scoate omul la capat in veci asa ca nu are rost sa continuam aceasta discutie .
  detin documente de la infiintarea asociatiei si pana in prezent dar nu are rost sa dezgropam mortii ...

filip

Eu am ingropat securea razboiului,pana dupa sarbatori.
Totusi ma intreb DACA iesea alt presedinte..........in ce barca ai fi fost DRAGOS? :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PACO

#35
daca vreti sa discutam despre asociatii tip  ACA cred ca subiectul  nici nu si mai are rostul, partidul unic de tip ACA nu si mai are rostul in istorie iar viitorul sunt asociatiile facute de buna voie si intre oamenii compatibili.
  dl. Filip eu unul nu as vrea sa fiu membru intr o asociatie din care faceti parte si cel mai probabil nici d voastra nu vreti sa stati alaturi de mine sau de altcineva. visul meu este acela sa avem cel putin zece asociatii in fiecare judet, fiecare putand sa aleaga unde vrea sa fie si de asemenea sa poata aleage cu cine sa se asocieze.
   PS.  nu va place de ACA sau de alta asociatie unitiva cu cineva care va impartaseste idealurile si faceti asociatie, asta inseamna sa fii liber si sa traiesti cu cine ti place, dar va asigur ca mamuti tip aca nu se vor mai crea.

orbanstefan64

da poate reusiti sa opriti acest subiect de kko care, sint convins ca nu duce la nici un rezultat pozitiv :nono:

filip

#37
Asociatia stie care e oaia alba si care e oaia neagra.E clar?
http://www.youtube.com/watch?v=5uCi6j0Y7Qk&feature=related
Atentie la min 19
              min 31
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

"A ramas acelasi tip de conducere si asociatie e pe duca ! informatiile au venit in timp iar vremurile se schimba cu o viteze uimitoare , asta nu inseamna ca noi sa ramanem in cap  cu aceleasi idei ci trebuie sa evoluam ."
La tine Dragos evolutia e fulgeratoare. Probabil ai fost influentat de politicenii nostrii care se orienteaza imediat din care parte bate vantul. Chiar ai fi bun de politicean in Romania, pentru ca te orientezi foarte rapid. Sa ai un CRACIUN FERICIT!

D006

 NImeni nu s-a nascut invatat dat Dumnezeu ne-a dar RATIUNE si astfel am reusit sa ne diferentiem de celelalte mamifere . Toti ne nastem ...prosti dar incepem sa invatam si cu timpul reusim sa devenim ... destepti. Destept devii in clipa in care realizezi cat de prost ai fost si astfel ai un punct de reper la care sa te raportezi si sa stii cat ai evoluat . Mi-a luat ceva timp dar eu am realizat cat de prost am fost dar acum am puterea sa intreb si sa invat . Cica daca intrebi esti prost pana afli raspunsul dar daca nu intrebi ramaii prost pe viata .
  Diferenta dintre mine si voi este ca eu imi asum propria prostie si incerc sa ma schimb in bine  pe cand voi sunteti niste oameni fara de prihana si nascuti destepti , voi nu gresiti niciodata si aveti permanent dreptate . Voi nu mai aveti nevoie sa va schimbati "la mansarda " voi deja ati atins perfectiunea .
Acum eu stau si ma intreb : ce este cel mai bine ? sa fii cel mai prost dintre destepti sau cel mai destept dintre prosti ?????????

PS. Aceasta postare nu se vrea un atac  la persoana ci o cugetare din mintea unui prost care invata zilnic .

filip

Domnule Presedinte ,
               Subsemnatul Gavrila Dragos din Rm Sarat , jud. Buzau , stupar cu peste  20 de ani de activitate , membru ACA de peste 10 ani , va adresez in numele meu personal precum si in asentimentul unui mare grup de apicultori rugamintea ca in calitate de Presedinte al celei mai mari asociatii profesionale din agricultura romaneasca  sa interveniti la Cabinetul Ministrului de Finante al Romaniei  pentru  A SE APLICA O POLITICA UNITARA LA NIVELUL INTREGII TARI IN CEEA CE INSEAMNA IMPOZITAREA  PFA SAU SRL CARE AU CA OBIECT DE ACTIVITATE APICULTURA . Sunt judete din Romania unde aceasta activitate se impoziteaza si in altele nu .
  Rugamintea mea este cu atat mai actuala cu cat  stim bine , cateva mii de apicultori au accesat masura 141 in urma careia s-au autorizat si s-ar putea ca intr-un interval de pana la 5 ani sa vina inspectia fiscala si sa le calculeze un impozit cu dobanzi si penalizari de nu castiga ei atat din stuparit.
  In speranta ca rugamintea noastra va fi solutionata in mod favorabil va transmitem urarile noastre de bine si putere de munca si convingere in relatia cu institutiile statului acolo unde numai dumneavoastra ne puteti reprezenta.
                   Domnului Presedinte ACA ROMANIA , ing. Ion Fetea
=D> =D> =D>
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Esti in urma cu evenimentele tatae !!!!!!!!!  Interventia a fost facuta iar raspunsul a fost publicat in revista Romania Apicola !!!!!!!
Ca voi nu va informati nu este nici vina mea nici a lui Fetea . Dar dupa cum am mai spus , Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si in buzunar !
Voi vreti doar "mura in gura " si doar mocangeala !!!!!!!!!

filip

""speranta ca rugamintea noastra va fi solutionata in mod favorabil va transmitem urarile noastre de bine si putere de munca si convingere in relatia cu institutiile statului acolo unde numai dumneavoastra ne puteti reprezenta.
                   Domnului Presedinte ACA ROMANIA , ing. Ion Fetea""


Re: Romania in top 20 la productia de miere
« Răspuns #4 : Noiembrie 28, 2011, .
  Apropo , draga Filip de acum te rog eu mult sa vorbesti in numele tau si nu in numele "nostru" . Daca Fetea este presedintele tau nu inseamna ca este si al meu sau eu am vreo legatura cu un asemenea personaj . Nu vreau ca persoana mea sa fie asociata cu asemenea oameni ! Cred ca am fost destul de explicit si nu trebuie sa ma repet ! Scuzele se accepta anticipat !
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Ce am realizat in viata, am realizat numai prin munca fara sa astept pomeni de la nimeni. Ma rog la Dumnezeu sa-mi dea sanatate, sa ma pot bucura de ce am. Am invatat ca banii veniti fara munca, nu sunt apreciati la adevarata lor valoare. Inca odata sarbatori fericite.

D006

  Si ca tot veni vorba de ACA stiati ca in 1985 Harnaj a fost tras pe linie moarta de partid ? Cei de la Apimondia din bun simt i-au oferit titlul de Presedinte de onoare . Dar in tara a fost sters total din structura ACA. Urmeaza doi ani in care asociatia nu mai are presedinte iar in 1987 este numit presedinte finul lui Ceausescu , tov. Constantin Pintilie care nu avea nici in clin , nici in maneca cu apicultura.
Noi ne-am nascut cu doctrina ca exista doar ACA si ce spun conducatorii ei devine litera de lege . Numai ca timpurile au evoluat si copii de atunci au crescut si azi vad ca se poate trai si fara ACA.
Totusi este pacat ca o asemena structura va avea soarta CAP-urilor dar poate acesta este mersul istoriei.