Sunt pacaliti apicultorii de asociatie?

Creat de filip, Decembrie 21, 2011, 06:39:32 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

mai adauga caracterul si  vorbitor de engleza sau germana

D006

  Mai lasati-ma in pace cu domnul Luca ca atunci cand duceam o lupta pentru reformarea ACA el statea linistit in bancutza lui si se multumea cu oscioarele aruncate de Zorici . acum cand fetea i-a facut felul la fel cum i-a facut si lui Malan si la mai multi incep sa devina deontologi...

filip

valter » 6 minute în urmă

@Neculai Luca. ''De la acel moment, în scurtă vreme, apicultorii au simțit că asociația nu mai e preocupată de nevoile lor, nu mai au conducători prieteni, de-ai lor,acolo sus. Așa cum se revoltă și Valter acum.''

Astazi aproape toate asociatiile au principii asemanatoare ''teoriilor'' ACA.
De la plata consultantei(5-10%) pana la adaosuri similare celor de la asociatia centrala, de la atitudini discretionare si partinitoare functie de intelectul interlocutorului, la strategii de indrumare spre ocolire a legilor prin fel si chip de tertipuri.

PS. se zice ca daca a esuat si a treia casatorie...cu siguranta ti se cuvine suficienta vina, daca nu chiar toata vina.
Am fost casatorit cu ACA(zece ani) divort fara lacrimi. Mi-am cautat alte doua partenere de viata la Constanta , nu am plans prea tare la divort , dar m-au lasat fara ceva banuti prin buzunar...si cu onoarea nereperata. 
Ma casatorii cu Dragos 2006...inca convietuim, insa nu stiu pana cand.
Asta e cremenala.
Fi atemt sa nu devii concurenta,citeste tactica apararii impotriva tancurilor :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Filip mai las-o in sange cu copy-paste de pe stuparitul !

filip

#19
"Astazi aproape toate asociatiile au principii asemanatoare ''teoriilor'' ACA.
De la plata consultantei(5-10%) pana la adaosuri similare celor de la asociatia centrala, de la atitudini discretionare si partinitoare functie de intelectul interlocutorului, la strategii de indrumare spre ocolire a legilor prin fel si chip de tertipuri."
 
Valter esti mare-in ochii mei. :bzz:


Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PACO

Frate nu te cunosc, dar ami dau seama ca ori esti un dinozaur comunist ori esti un octogenar care nu si mai aduce aminte de perioada comunista, ce dracu a fost bun la ACA ? tu nu realizezi ca erati tinuti ca oile sa va dezvoltati numai intr un anumit fel si sa vindeti produsele intr un anumit fel, cate stupinii particulare de sute de stupi erau? cu ce tehnologii se lucra?
  cat despre asociatii,ele iau bani eventual pt. consultanta, grosul merge la stuparii si o sa ti spun si de ce e bine sa se lucreaza cu asociatiile: pt. ca decat sa se duca alde Gheorghe si Vasile sa depuna actele , ei habar nevand sa scrie sau sa citeasca o lege, se duce asociatia cu o suta de dosare bine facute, cei de la apia stiu ca discuta cu o singura persoana care stie despre ce e vorba iar treaba merge repede. va place tigania sa stati o suta de insi la coda in loc sa stea unul singur? eu cred ca da pentru ca asa v au invatat comunistii .


D006

  Paco ai de la mine premiul pt. postarea anului !
Si cand mai aud si gargara cu Harnaj ... care in realitate a fost un comunist venit pe tancurile sovietice...

filip

de teinegru64» 5minute în urmă

Dragos2006 scrie:
Domnule Luca pe vremea cand eu ma luptam cu conducerea ACA pentru reformarea asociatiei matale te multumeai cu oasele aruncatede Zorici . Acum a venit Fetea la putere si a dat afara pe toti care ati fost "gica contra" incepeti sa fiti reformatori...
Mai lasa-ne cu gargaradespre ACA sidespre Harnaj ... ACA adeveni ACAR si daca citesti statutul vei face "ciocul mic" iar tovarasul Harnaj este un comunist basarabean venit pe tancurile sovietice in 1944 cu scopulde a distruge "societatea centralade apicultura' side a infiinta o organizatie comunistoida - aca - pentru a colecta munca stuparilor romani.

Crede-ma sincer la toata lumea straina li se rupede Harnaj si ACA !
Ma pe tine te lua pe sus politica.Totusi, Harnaj a fost oleacade presedinte APIMONDIA .Nu a fost alesde mine,nicide tine, nicide Fetea nicide Luca.


Cred ca sunt inca un dinozaur ce crede intovarasul Harnaj
Era comunist nu capitalist-greseala mare
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Filip daca o tii tot  asa eu voi posta doar pe stuparitul ca tu oricum vei aduce postarile mele de acolo aici !

filip

Promit sa nu mai copy-paste nici o postare de a ta de pe stuparitul.


Asociatie fara fraieri nu exista,nu toti au loc la masa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

emil.oltean

oricum a-ti da-o toti suntetem - tanchisti-  nascuti in comunism si scoliti tot acolo,Romania nu-si poate nega aceea perioada.Unele- pasari exotice- uita de unde isi trag originile si se-- ingrasa acum cu malaiul altora de aia au repulsie...

dodoc george

Dle dragos2006,
Maturisesc ca subiectul e interesant dar chiar asa V Harnaj...  care in realitate a fost un comunist venit pe tancurile sovietice... e un drum lung.Cred ca puteti sa il sustineti.Interesant sinteti primul care spuneti asta despre cel care a pus bazele apiculturii moderne in Romania.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

D006

  La  ora actuala detin una dintre cele mai mari colectii de literatura apicola din Romania si stiu exact ce spun . Inainte de era comunista in Ro exista "Societatea centrala de apicultura " plus mai multe ateliere de utilaj apicol , chiar si o fabrica de utilaj la Iasi patronata de familia Hanganu.
Dupa 45 locotenentul V. Harnaj este infiltrat initial ca bibliotecar apoi urca pe scara ierarhica in SCA pana o desfiinteaza de tot iar atelierele si fabrica de utilaj apicol  sunt nationalizate .
In 58 cand comunistii vad ca nu pot colectiviza eficient apicultura romaneasca inventeaza ACA unde si normal conducator va fi numit cel care a desfiintat SCA ... tovarasul Hanaj. Au inventat un Combinat care a produs aceleasi utilaje antebelice dar care avea ca si scop principal colectarea mierii . Si un institut de cercetare care a inregistrat in anii 70 cateva cerrcetari notabile , apoi Dumnezeu cu mila.
Cand Harnaj nu a mai fost de folos partidului a fost dat afara pe usa din dos iar in locul sau a fost numit un politruc din ministerul agriculturii.
  Voi sunteti victimele masinei de propaganda comuniste care inca functioneasa si azi in ACAR. Ultimul exemplu este cel al raposatului Petru Moraru care dupa cum se stie intai a fost eliberat din functia de director ICDA dar pt. ca inca reprezenta o amenintare s-a organizat un puci la ACA filiala Valcea prin care a fost dat afara din asociatie . In necrologul din revista "Romania apicola" nr. pe dec . 2011 scrie ca a murit presedintele filialei ACA Valcea = minciuna sfruntata .
  Oameni buni sa nu credeti ca adevarul este cel oferit pe tava dar dupa cum stim bine o minciuna spusa de mai multe ori devine un adevar...

filip

Strugurii sunt todeauna acrii cand nu ajungi la ei.

Alegeri ACA
« Răspuns #49 : Ianuarie 16, 2009, 22:31:58 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulSorine la alegerile de la inceputul lui aprilie se va alege graul de neghina ! , daca  ramane acelasi tip de conducere in maxim 4 ani nu va mai exista decat cu numele , daca se face schimbarea va deveni cea mai puternica asociatie  profesionala din Romania.
oricum chiar daca noi suntem putini merita sa incercam sa salvam SPIRITUL ACA creat de Harnaj si distrus de urmasii lui

Ce sa salvezi DRAGOS,
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

A ramas acelasi tip de conducere si asociatie e pe duca ! informatiile au venit in timp iar vremurile se schimba cu o viteze uimitoare , asta nu inseamna ca noi sa ramanem in cap  cu aceleasi idei ci trebuie sa evoluam .
Filip tu oare ai dezvoltat o obsesie pt. mine ? vad ca imi stii postarile mai bine decat le stiu eu . Totusi sunt bucuros ca am macar un om care ma urmareste cu atentie  :)

  Harnaj iti dadea sentimentul ca asociatia este si a ta , acum ai sentimentul ca asociatia este a lor !