Sa radem putin

Creat de Bătrânul, Februarie 06, 2009, 06:41:57 PM

« precedentul - următorul »

Cubby


cipik

Un mic ajutor
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles



Putini au auzit de Istrate Micescu. Acest om politic, mare avocat si cunoscut mai mult pentru antisemitismul sau si "contrele" cu legionarii, este cel care a realizat Constitutia din 1938. De felul lui era un om cu umor, mai ales de buna calitate. Iata o povestire amjuzanta despre el:

[Lui Istrate Micescu] ii cam placeau banii, e adevarat. Isi facuse o casa mare, in stil bizantin, pe strada Zalomit. Avea un birjar preferat, care il ducea si il aducea de la vanatori, nu ii placeau automobilele. Tin minte ca la un moment dat, cand s-a intors de la o vanatoare, era in fata casei lui un taran care privea mirat si isi freca in maini caciula. A vazut ca Micescu deschide poarta si a intrebat: "Domnule, asta e casa ori biserica?". El brusc si-a amintit cit de mult investise in imobil si a spus: "E casa, futu-i bi­serica ma-sii!". (av. Constantin Visinescu)

Se spune ca la un proces, trebuia sa apere un criminal. Istrate Micescu intra grabit in sala de sedinte si isi incepe pledoaria: "Onorata instanta, acest baiat si-a omorat mama cu 23 de lovituri de cutit. Este un criminal fara suflet! Nu s-a gandit ca omoara pe cea care a dat viata..." Si tot asa, a continuat cateva minute cu pledoaria sa care era mai mult a acuzarii decat a apararii. Inculpatul intra in pamant. Secretarul lui Micescu a incercat sa ii spuna de vreo 3 ori: "Domnule Micescu, noi trebuie sa il aparam, nu sa il acuzam!" Isi daduse seama ca av. Istrate Micescu a incurcat borcanele. A patra oara l-a oprit cu un gest usor agresiv si i-a spus. Se spune ca Istrate Micescu ar fi schimbat discursul spunand "Asa ar fi spus acuzarea! Dar, onorata instanta, acest baiat este un baiat bun... Si..."
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fiug1970

\10170896_632210140193242_5982456670800396374_n.jpg

fiug1970

\1510645_682453385147503_5214092754708027405_n.jpg

cipik

Noroc ca s-a inventat afumatorul, cu mai afuma  albina aia ratacita din catul ala gol...... =)) =)) =)) . Ar trebui deschis un topic cu numele " ASA NU"
Sunt curios in primavara viitoare cu cati va iesi din iarna.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

emilavram

La banca vine un batrânel care cere un credit destul de mare. Putin jenat angajatul bancii îl întreaba:
- Ce vârsta aveti?
- 85 de ani, raspunde senin batrânelul.
- Stiti, la aceasta vârsta aveti nevoie de cineva care sa garanteze ca veti achita împrumutul, îi explica functionarul.
- Da? Nici o problema, vin cu tata!
Blocat, functionarul exclama:
- Cum cu tata? Imposibil! Dar câti ani are?" ?
- 110, raspunde batrânul. Haideti, va rog,", insista el. Stiti, nu am fi facut credit, dar avem nevoie de bani pentru nunta bunicului.
Din ce în ce mai uimit, angajatul bancii întreaba:
- Dar câti ani are bunicul dumneavoastra?
- 140, veni raspunsul.
- 140!!!", striga functionarul. Si la vârsta asta mai vrea sa se însoare?
La care batrânelul raspunse, facând-i cu ochiul:
- Ei, nu prea vrea el, dar îl obliga parintii...

Kov iulian

#2077
O boala noua foarte grava bantuie romania, Orgasmul .  :) :) :) :)
Daca il aveti feritii ce cei din jurul Dumneavoastra si nu il dati si altora :) :)
Daca e multiplu e si mai grav, adresat-va de urgenta unui medic. ( poate invata si el ceva nou :) :)  )

CE ESTE ORGASMUL?

Kov iulian

Actele la control...  Domnilor politisti   :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Si din nou Politia Rutiera a Moldovei.

marius_vfp

interesant , pacat ca la urma nu se prezinta rezultatul final , baietii au facut totul legal , la noi sunt multi politisti jepcari ,dar si multi nebuni soferi analfbeti.

si exemplele sigur ca pot continua.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Shmekeri de doi bani... politistul nu este obligat sa prezinte nimic din ceea ce au cerut ei... singura sa greseala este faptul ca a intrat in jocul celor doi... cu pasagerul nu avea ce sa discute, pentru ca nu este participant activ la traficul rutier, iar cu soferul se rezolva problema altfel, mult mai elegant si mai usor (exista prevederi legale, obligatii, sanctiuni)... Asta in Romania... in Moldova, Dumnezeu cu mila...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Citat din: pharaonu75 din Iunie 11, 2014, 10:55:11 PM
Shmekeri de doi bani... politistul nu este obligat sa prezinte nimic din ceea ce au cerut ei... singura sa greseala este faptul ca a intrat in jocul celor doi... cu pasagerul nu avea ce sa discute, pentru ca nu este participant activ la traficul rutier, iar cu soferul se rezolva problema altfel, mult mai elegant si mai usor (exista prevederi legale, obligatii, sanctiuni)... Asta in Romania... in Moldova, Dumnezeu cu mila...

Nu am urmarit clipul dar miam dat seama despre ce este vorba.
Daca pasagerul nu are centura de sigutantza atunci politzistul ai da lui amenda si nu la sofer asa ca oricine din masina poate intra in discutzie cu politzistul.
Cit despre politetze si omenie din partea oricui(politzist sau sofer sau pasager) nu ma pot exprima. Politzistii nu sint prea iubitzi nici aici dar cind vezi ca unii se pun la volan dupa citeva sticle de bere si poate ca au mai fumat si ceva ierburi un politzist ti se pare un inger.

pharaonu75

#2082
Cu centura pusa sau nu, pasagerul nu are niciun drept sa-i ceara politistului fisa de patrulare, avizul metrologic pentru aparatul radar, dovada ca in acel moment se afla in misiune/serviciu, documente personale, etc.
De asemenea, soferul este obligat sa ii prezinte politistului documentele sale personale si cele ale masinii... nu sa i le arate de la 3 metri distanta, ci sa i le inmaneze pentru ca politistul sa le poata verifica valabilitatea si autenticitatea.
In calitate de participant la traficul rutier, fie ca esti sofer sau pasager, esti OBLIGAT sa te supui prevederilor legale ce reglementeaza circulatia pe drumurile publice.

Pe un alt forum auzisem o ineptie si mai mare decat filmul astora... cativa "destepti" sustineau ca politistul trebuie sa ii spuna soferului motivul opririi si ca nu il poate sanctiona pe sofer pentru altceva decat pentru acel motiv... adica politistul ar fi trebuit sa stie, inainte de a opri masina, cine este soferul, daca nu are permis, daca este baut sau daca are nu stiu ce dracu' in portbagaj... si daca a oprit o masina pentru ca nu ii functiona un far si vede ca pe locul din spate zace Elodia macelarita, iar din portbagaj urla cu disperare unul care cere ajutor, politistul nu ar avea ce sa faca decat sa astepte remedierea defectiunii la far sau sa aplice o amenda, dupa care sa lase soferul sa isi vada de drum deoarece farul era motivul opririi si nu se poate "lega" de ceea ce a constatat ulterior, pentru ca nu ii comunicase asta soferului in momentul opririi  :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

O faza foarte tare si e realitate.

Un baiat care lucreaza in constructii are un opel cu geamuri fumurii si cu volanul pe dreapta ,el se intorce pe seara de la treaba impreuna cu baieti din echipa lui .
Cei din echipa au baut alcol ,soferul nu a baut nimic ,o politista se posteaza in fata masini si ii opreste,cel din stanga deschide geamul pe jumatate.
Politista actele dv va rog ,cel din stanga un tip glumet zice -pai nu am actele la mine decat buletinul si ii da buletinul zambind .
Politista la mirosit ca e baut si ii da fiola sa sufle in ea ,asta sufla iese ca e baut si politista enervata incepa sa scrie amenda vociferand.
-Nu ai acte si te urci si la volan baut.
-Zapacitul deschide mai bine geamul razand .
Unde vedeti dv ca sant eu la volan,eu sant pasager si nu are nimic ca am baut putin.

Cred ca de atunci acea politista e atenta la pozitia volanului. :)

Stefan Madalin

Din cate stiu eu (si cam stiu ) politistul trebuie sa aiba un motiv pentru a opri un vehicul in trafic . Pentru a putea opri in trafic, politistul trebuie sa fie echipat pana la ultimul detaliu . Ai dreptul de a avea obiectii aspra agentului , motiv pentru care nu ii inmanezi actele . Ai multe drepturi, daca nu cobori din masina ..  Nu ai dreptul sa ceri calificativele sau cursurile de specializare ale agentului , nu ai dreptul sa ceri date despre instrumentele folosite , doar in instanta poti cere . Treaba cu motivul a fost bagata pentru a "inlatura" spagareala