Sa radem putin

Creat de Bătrânul, Februarie 06, 2009, 06:41:57 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut , astia unii dintre ei , au par alb in cap de pomana , am mai vazut genul de reportaje nici nu stiu ce sarbatoresc crestinii de craciun.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Aurelian A.

Din pacate sunt  foarte  multi asemenea oameni, care mai si merg la biserica, si nu stiu chestii elemetare de/din religie ))/ :qp:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

istodorescu vasile

 mai oameni buni , problema nu este ca acesti oameni simpli, in virsta unii din ei ce trudesc cu munca cimpului, nu au raspunsuri la aceste intrebari. sint muti tineri  absolventi de facultate , si nu au raspunsuri la asemenea intrebari. am vazut un asemenea reportaj cu studenti care nu au stiut  cine  a scris luceafarul. din pacate unii din tinerii respectivi, ajung in functii de conducere, cu putere decizionala . asta este marea problema . si acest aspect sta la baza  situatiei in care ne aflam cu totii.

Kov iulian

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 28, 2013, 03:29:24 PM
problema nu este ca acesti oameni simpli, in virsta unii din ei ce trudesc cu munca cimpului
Problema nu e ca sunt oameni simpli, problema e ca nu le pasa sa cunoasca si sa invete aceste lucruri, insa  fac mecanic niste chestii  fara sa stie macar de ce, insa sunt dispusi oricand sa atraga atentia altuia ca nu face cine stie ce, sau nu tine cine stie ce.




Nisculescu.L

 Eu locuiesc la tara de cativa ani si va sigur ca nu toti oamenii din mediul rural sant asa de neinformati. Multi dintre ei pot da explicatii precise in legatura cu sarbatorile religioase mai importante,insa preotul din localitatea mea are o cu totul alta imagine de cat cel despre care e vorba in reportaj.
Exemplele din film cred ca au fost alese pe spranceana ca sa sustina ideea reportajului. Apoi ,cati dintre noi daca am fi trait viata celor intervievati am fi fost  mai lucizi ?

Kov iulian

#1910
Citat din: Nisculescu.L din Decembrie 28, 2013, 05:02:54 PM
Eu locuiesc la tara de cativa ani si va sigur ca nu toti oamenii din mediul rural sant asa de neinformati.
Nu toti dar majoritatea, e adevarat sunt persoane care stiu destul de multe lucruri insa acestia sunt putini.
.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Noul pachet Vodafone : Doi Ciobani / "Acum poti minti nelimitat" !   :rotfl: =)) =))



stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

kamy

Io propun sa spargem toate oglinzile!

dredd


jenica67

Prima experienta nu se uita


Imi amintesc de prima mea experienta cu un prezervativ. Aveam 14 ani. M-am dus la farmacie pentru a cumpara un pachet de prezervative. In acele zile a fost nevoie de mult curaj pentru a merge intr-un magazin si a cere asa ceva, deoarece toata lumea din oras ma cunostea si nu a existat nici-o indoiala ca tanara, cred ca numele ei era Alexandra, stia pentru ce se folosesc .
Ea lucra ca farmacista in spatele tejghelei si vedea ca am fost intr-adevar jenat de intreaga procedura. Mi-a dat pachetul si a intrebat daca stiu cum se foloseste un prezervativ . Sincer, am raspuns :
- "Nu , nu chiar !"
A desfacut pachetul, a luat unu si l-a tras peste degetul mare. M-a avertizat sa ma asigur ca a fost bine si sigur pus. I se parea ca inca o privesc confuz. Deci, s-a uitat in jur in magazin pentru a vedea daca ar fi fost gol. A fost.
- "Doar un minut", a spus ea, si m-a condus in partea din spate a magazinului, si-a descheiat bluza si a indepartat -o. Si-a desfacut sutienul si l-a pus deoparte. "Asta te excita?"
Ei bine, am fost atat de uimit ca tot ce am putut face a fost sa stau acolo cu gura deschisa si sa dau din cap . Apoi a spus ca era timpul sa punem prezervativul. Cum eu il puneam, ea si-a dat jos fusta si chiloteii si s-a aplecat peste un birou.
- "Ei bine, haide", a spus ea, "Nu avem prea mult timp."
Asa ca m-am urcat pe ea. A fost atat de minunat ca, din pacate, nu am mai putut tine mult si am terminat in cateva momente . S-a uitat la mine cu un pic de incruntare.
- "Ai pus prezervativul?" a intrebat ea.
- "Sigur ca da!" si i-am aratat degetul meu sa vada .  =))
Am primit cea mai dura bataie din viata mea... intotdeauna pentru mine a fost greu sa inteleg femeile.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jenica67

Minune dumnezeiasca

Un batran intra la medicul de familie izbind usa de perete .
- Dom. doctor, dom doctor, Minune dumnezeiasca, o sa fiu tatic.
Doctorul il priveste socat si-l intreaba.
- da cati ani ai, omule bun?
- 88
si nevasta ta?
24, nu-i asa ca e minune dumnezeiasca?
Doctorul ramase putin in cumpana si-i spuse.
- In urma cu multi ani, am fost in Angola sti, medicii fara frontiere.
Acolo intr-o seara dupa orele de program am iesit sa ma plimb pe strazile prafuite ale Luandei.
La un moment dat ma trezesc in fata cu un leu, Un leu adevarat.
- Am paralizat, singurul gest pe care l-am putut face a fost sa deschid umbrela de soare , moment in care se auzi o detunatura, las umbrela jos si vad animalul intins la 2 metri de mine , cu capul sfaramat.
- dom doctor , si la tine ca si la mine a fost minune dumnezeiasca.
- nu, mosule si la mine ca si la tine a fost in spate cineva cu o pusca adevarata."

:nudie:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian


dredd