Roi

Creat de Catalin, Iunie 18, 2013, 08:14:02 PM

« precedentul - următorul »

Catalin

As dori sa fac 2 roi pe 2 rame ficare si sa le bag matca imperecheata. Daca fac roiu si imediat le bag matca in bigudiu cu dop de ceara, este posibil sa mi o omoare sau mi o va accepta direct?
Cum ar fi cel mai bine sa le dau matca ca sa nu fie probleme?
Albinuta bZzzz

oroles

Citat din: Catalin din Iunie 18, 2013, 08:14:02 PM
As dori sa fac 2 roi pe 2 rame ficare si sa le bag matca imperecheata. Daca fac roiu si imediat le bag matca in bigudiu cu dop de ceara, este posibil sa mi o omoare sau mi o va accepta direct?
Cum ar fi cel mai bine sa le dau matca ca sa nu fie probleme?
Preferabil sa o dai seara pentru a creste sansele de acceptare. Cum seara albinele din stup sunt mai multe nu cred ca o sa te apuci sa faci roiul seara, mai ales ca ai si vizibilitate scazuta. Cel mai bine il faci dimineata cand ai sanse sa vezi si matca in care stup o lasi si seara le dai matca. Totusi nu ne-ai zis la ce metoda de inmultire te-ai gandit? In functie de tehnologie cred ca poti primi si raspunsul potrivit.
Eu stiu ca sansele de acceptare sunt mai mari cu cat stupul a pierdut mai curand regina.
Sanse cresc daca introduci regina mai intai intr-un nucleu de imperechere cu putina albina si apoi faci un roi. Cei mai multi raporteaza o rata de succes intre 50% si 95%. Cred ca adevarul e undeva la mijloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Catalin

Cum adica ce metoda? 2 rame puiet 1 pastura si miere ,sau 1 cu 1 si scutur vreo 4 rame de albina peste:D
Albinuta bZzzz

oroles

Citat din: Catalin din Iunie 18, 2013, 10:58:39 PM
Cum adica ce metoda? 2 rame puiet 1 pastura si miere ,sau 1 cu 1 si scutur vreo 4 rame de albina peste:D
Sunt metode in care dai roiul format la rece pentru o perioada scurta de timp (in beci). :d Bineinteles nu ma asteptam sa mentionezi o metoda ca asta...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Luni am facut 2 roi din 4 rame, miere, puiet capacit (au mai ramas pe margine si ceva oua) ... dupa 3 ore le-am bagat matca imperecheata in cusca insotita de albinele cu care a venit cand am cumparat matcile. Azi am mers sa vad daca sunt cuminti sau dau sa roada cusca. Pe cusca stateau cateva albine ... am dat drumu la matca dar au inceput sa o atace rau (se facuse ghem pe ea). AM decis sa o bag inapoi in cusca si sa mai verific peste 2 zile. Ar fi trebuit sa procedez altfel ca sa accepte matca mai repede?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Când nu mai au altă șansă să își facă o matcă o acceptă ușor, dar ai spus că mai avea și ouă pe rame pe margine - acestea erau soluția lor.