ce este aceasta??

Creat de dragos2006, Iulie 21, 2009, 01:55:48 AM

« precedentul - următorul »

D006

nu  au  intrat  inca  in  faguri   dor  mai  mai  gasesc  cate  unul  intre diafragme la  stupul  dublu 
dar  mam  gandit  sa  pun  bec  in  stup  si  stii  de  ce  sa  nu  faca  garelnita :rotfl:  :rotfl:glumeam

stefan1

Mihai, cea mai buna solutie contra moliei in stup este o familie puternica. Daca gasesti mereu la control larve de molii sau molii mature, sigur ceva nu este in regula cu acea familie. Ca sa le ajuti pe albine, redu-le ramele la strictul necesar. Pe cele scoase, daca sunt goale sau doar cu ceva pastura, le poti curata de molii daca le introduci una-doua zile in congelator. Daca le pastrezi in loc aerisit sau luminos, cum a spus Mezengus, moliile le vor ataca mult mai greu. Grija si cu plasarea direct la soare, ca uneori acesta poate topi din faguri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

da  am  mai  redus  cuibul  co  i  rama care  nu prea  era  acoperita  iam  lasat  dor  pe  4 rame
:hi:

dedu

4 rame?????????Cam putine Mihaita.....
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

Citat din: mihaimoldovada  am  mai  redus  cuibul  co  i  rama care  nu prea  era  acoperita  iam  lasat  dor  pe  4 rame
:hi:
Stramtorarea la  nivelul  ramelor  bine  ocupate  se  face  in  octombrie sau  sfirsitul  lui  septembrie.Tu faci  o  blocare  a  cuibului si  cred  ca  o  sa  ai  urmari  nefaste.Unde  mai  pune  matca  oua daca  nu  are  loc?

D006

Multa bafta stimati colegi,am mai auzit si de altii ca sunt bataioasa,dar nu sunt de ajuns,Mihai,cum sa pui bec in stup?Sa nu faci greseala asta,vezi ca ai primit sfaturi foarte bune,ramele de rezerva era vorba sa se pastreze la lumina.

D006

a fost  o gluma  cu  becul  :rotfl:   numai  bine domnillor

D006

dar  rama  care  am  scoso  nu  era  cladita  doar  putin   so pun la  loc////???

D006

Citat din: mihaimoldovadar  rama  care  am  scoso  nu  era  cladita  doar  putin   so pun la  loc////???
Da puneo la loc si nu mai fce glume,poti sa te incurci si sa scrii si prostii.

D006


D006

da  multumesc  subiect  incheiat  :hi: