ce mai pot face?

Creat de prisecarul, Septembrie 22, 2009, 11:08:39 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: apis09
Citat din: bucovineanu
Citat din: prisecarulam vorbit cu cineva dintr-o comuna apropiata si mi-a zis ca a patit la fel cu un stup, si este din cauza puietului , care fiind mult a bagat mierea sus in cat.
acum urmeaza hrana cu miere.
si acum cand m-am uitat la stup, este albina multa iesita pe scandura de zbor si fata stupului.
Ceva nu e in regula cu acea familie...
Uitandu-ma la rame, nea Prisecarule mi-am dat seama ca au fost uitate si lasate sa faca ce vor... fagurii claditi pe leatul superior.
Fa ce-a zis bee_lover cu o mica modificare: ochii cat cepele... pe viitor. :uimit:  :razz:
Nu neaparat,
E clar ca nu sa umblat in cuib,dar stupul respectiv poate a avut unul sau doua magazii.
Eu nu umblu in cuiburi de la salcam pana la impachetare,deschid doar cativa prin sondare.
Asa protejam si matcile,matca vara poate fi pe ultimul ram ,o strangem si o omoram manipuland ramele ,toamna e alceva,cuibul e format iar albina pe ramele marginase sunt putine.
Intro dimineata mai friguroasa scot un ram marginas,apoi pot manipula ramele in voie. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ceara este aurul apicultorului.
Sunt pentru a nu se umbla toata ziua in cuibul familiei daaaaar, cand ai ridicat catul pentru stors poti lua cu dalta ceara de pe leatul superior.
:hi: