E corect ca sa cerut 500 lei pt realizare proiectului pt masura 141 ?

Creat de Kov iulian, Octombrie 04, 2011, 08:55:59 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Deschid acest subiect pt a afla citi lei au cerut Biroul Consultanta pt realizarea proiectului pt 141 , in celelalte zone ale tari  in 2010 ? si  doresc sa mai aflu ceva .Dupa ce s-au platit cei 500 de lei ,si sa semnat un contract de Consultanta prin care dinsi se obliga se faca in acea suma dosarul cu cererea de plata pe toata perioada desfasurari contractului ( 5 ani ). Sa intimplat si la voi sa se razgindeasca si sa ceara alti bani in plus , inca 150 de lei pe fiecare an ? E legala treaba asta ?  :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard:

orbanstefan64


CRISTI M

 Eu am platit 250ron in 2009 , la care mi s-a dat factura si chitanta  in care scria : implementare dosar masura 112 , in acesti bani au intrat : dosarul , toate rapoartele de progres cat si cele doua cereri de plata .

Sa auzim numai de bine

Kov iulian

Citat din: romikele din Octombrie 04, 2011, 09:09:30 PM
Din cate stiu, nu e corect, dar e legal.
Adica fiecare judet isi poate face propriile tarife.
In cazul meu, pentru consultanta nu mi s-a cerut nimic, am platit la APIA 200 lei pentru depunerea dosarului. De ce, nu stiu nici acum, dar mi s-a eliberat factura cu chitanta pentru decontare  :zzz:
Da e drept , nu e prost ala care cere ci ala care da , Dar e corect si legal sa se ceara si alti bani pe deasupra ? desi contractul spune clar ca contractul valoreaza 500 lei(am facturi pe bani dati , si contractul in original), si ei vor acorda consultanta si vor face toate dosarele pe toata durata desfasurari proiectului , ba mai mult se stipuleaza ca prin acel contract se inlatura orice alta intelegere verbala anterioara sau ulterioara .

Kov iulian

Citat din: CRISTI M din Octombrie 04, 2011, 09:33:40 PM
Eu am platit 250ron in 2009 , la care mi s-a dat factura si chitanta  in care scria : implementare dosar masura 112 , in acesti bani au intrat : dosarul , toate rapoartele de progres cat si cele doua cereri de plata .

Sa auzim numai de bine
La fel la noi cei din 2010 s-au dat bani , sa dat factura , dar spre deosebire de cazul dumneavoastra la noi sa semnat un contract , pe care acum se pare ca il incalca si nu au nici un stres .Spun aia a fost atunci , asta a fost acum . Sa mai ai incredere in stat                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           ( imi cer scuze daca insist prea mult cu acest subiect si am stresat vreun coleg, dar m-am tulburat rau cind vad ca eu sunt cu munca , dorm pe cimp , in frig , pe zapuseala , muscat de tintari , de tot felul de insecte , dorm cu teama sa nu intre careva peste mine , ma trezesc din ora in ora sa verific ca totul e in ordine. Mierea sunt obligat sa o vind la pret de zahar , iar cind sper si eu ca incasez un ban sa ma dezvolt sa imi fac o afacere frumoasa , constat ca o mare parte din bani trebuie sa o dau birocratilor care stau toata ziua pe fund in scaun la umbra , la aer conditionat  si iau mii de lei, noaptea dorm in patul lor linga nevasta lor cu curu mare facut dupa urma noastra a prostilor  care ne alegem doar cu munca  .) :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Kov iulian

Vad ca nimeni nu prea a scris pe aici , si prea putini au intrat , cind am scris acest subiect nu am facuto sa ma pling ca  am platit prea mult pt niste servicii , e corect sa se ceara o suma de bani pt anumite servici .                                                                                                                                    Dar  mi se pare incorect sa fi indus in eroare de catre niste organe ale statului . De ce sa ascuns pina in ultimul moment ( cind a inceput sesiunea de depunere a dosarelor ) ca se vor cere 500 de lei pt proiect astfel din lipsa de timp fiind constrins sa fac cu ei . de ce nu au spus cu o luna doua inainte astfel testam piata , vedeam unde e mai ieftin sau dimpotriva mergeam la o firma care le faceau mai scumpe un pic dar mai bune .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Apoi odata ce am acceptat sa fac cu ei , de ce nu m-au anuntat la timp de inceperea sesiuni (Toata iarna le-am ciocanit pe la usi sa aflu cind incepe sesiunea , mi-au promis ca ma anunta ei " canci " am aflat de la alti dupa o saptamina ) de ce m-au purtat pe drumuri in dusmanie , poate ma las pagubas si astfel isi baga ei oameni la inaintare ? pt ca eu fiind tinar obtineam un punctaj prea mare si luam fata altora .                                                                                                                                                                                                                                                                                                              De ce , desi am un contract cu ei care spune clar ca in cei 500 de lei se fac toate dosarele de finantare pina la sfirsitul proiectului . De ce se cer alti bani in fiecare an ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           De ce noi apicultori suntem asa de dezbinati si ascunsi .? De ce ne ferim sa dam pe fata mizeriile pe care ni le fac mizerabili astia ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Credeti ca daca veti gresi cu ceva ei va vor ierta ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Nu ei va vor pune pielea pe bat , nu le va fi mila sa va rada daca va prind in offsaid .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      De ce stam si contemplam cum isi bat joc de noi ?

POSTASUL

Iulian eu am renuntat inainte de a incepe ceva :mad: la cati bani mi sau cerut in drepta sin in stanga si cata umblatura si nervi intinsi la maxim am renuntat , ma f...t in banii lor  , tot ce am facut in viata am facut doar din sudoarea mea si  a familiei mele , nu pot decat sai  multumesc lui dumnezeu si cum spunea cineva mai sus tot cei interesati iau invatat cu ,,atentii'' etc. si iei ce au zis --,, ma astia o duc bine si le mai dam si bani moca pedeasupra , ia sa profitam si noi din banii lor  ex. 500 , 150, etc.  si maine poimimane vor venii si cu un impozit micut  , daca vor impozita si pensiile mizere nu cred ca va ramanea ceva neinpozitat in tara asta . eu ati urez putere de munca sanatate tie si la albinute :bzz: :bzz: :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Cred ca o sa imi fac dosarul singur , iar daca ma opintesc si nu reusesc  chit ca platesc 200 - 300 de lei in alta parte , la un privat  dar nu ma intorc la ala care ma pacaleste si nu are cuvint . E vorba de principiu , daca ma pacalesti , cu mine ai terminato . Au mai incercat uni sa ma santajeze sa ma opreasca si imi radeau in fata ca daca nu fac prin ei nu voi face 141 . Uite ca ca am facut 141 si voi izbuti si acum si voi trece peste asta .

POSTASUL

mai IULIAN tu nu ati dai seama ca totul e gandit in favoarea ,,lor'' ca mare parte din bani sa se intoarca la stat , la statul degeaba , unde te crezi aici in Germania sau intro alta tara civilizata unde fermierii si apicultorii sunt apreciati si sustinuti de catre stat si autoritatile locale  , la noi cu atata birocratie si cand ati schibi buletinul nustiu daca iesi cu vreo 200ron =)) =)) :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Citat din: POSTASUL din Octombrie 06, 2011, 09:29:53 PM
unde te crezi aici in Germania sau intro alta tara civilizata unde fermierii si apicultorii sunt apreciati si sustinuti de catre stat si autoritatile locale  , la noi cu atata birocratie si cand ati schibi buletinul nustiu daca iesi cu vreo 200ron =)) =)) :hi:
Germania sau alta tara civilizata nu a aparut asa din neant , tarile civilizate nu au fost create de extraterestri , ei populatiile acelor tari le-au creat , si nu au facut asta plecind capul in fata miseilor , daca acum sunt 1000 care depun dosarele si pleaca capul si platesc taxa pe prostie normal ca si la anul va fi tot la fel , ba mai mult poate vor cere si mai mult findca au vazut ca lea mers si au pus toti botul de teama sa nu piarda bani .

POSTASUL

am inteles de la inceput ce vrei sa zici , dar ati spun ca sigur nu o sati  gasetsi destui aliati cu care sa ridicati aceasta problema si in al doilea rand nici nu ai cui te plange  ,,corb la corb nusi scot ochii''  , pana la urma trebuie sa te conformezi  nu ai incotro fati dosarul si gata cu plansul :yahoo_cry: :yahoo_cry: =)) =)) :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Nu e vorba de plins , pleci capul o data , il pleci de doua ori , si incepi sa te simti ca nu mai ai demnitate , si daca nu faci ceva vei purta cu tine toata viata asta , si asa in zeci de ani aduni in suflet tot felul de mizeri.