CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Mai zicem câte ceva:

Azi am dat jos magaziile de pe stupii pe care i-am dus la țară
Am profitat și am instalat și benzile Oxi-strip.
Și vă mai arăt cu arată o ramă azi.

mape 48-petru manea

Arata bine la acest moment familiile tale.Daca ai fost cu ele la f.soarelui se pare ca nu s-au uzat prea tare (asa arata si ale mele).Referitor la oxi-strip se pare ca efectul bun se observa la fam.puternice care roade banda si o elimina prin urdinis treptat.Eu anul asta am facut cu Ba-tick in martie si acum am inceput un nou tratament cu Ba-tick.La familiile la care am pus deja (2BUC ) nu a cazut nimic.O sa fac proba cu mitak sa vad daca cade ceva . Si inca ceva ,cam de multi ani nu am avut populatii atat de numeroase dupa culesul de f.soarelui

MirceaCalin

Citat din: mape 48-petru manea din August 02, 2020, 05:29:52 PM... Si inca ceva ,cam de multi ani nu am avut populatii atat de numeroase dupa culesul de f.soarelui

Să nu mai fi folosit agricultorii neonicotinoide la stropit ?
Sau să nu fi stropit deloc anul acesta ?
Cine  știe...

MirceaCalin

Azi, pe ultimele flori de la marginea lanului era mare înghesuială...

MirceaCalin

Să vă arăt un "traseu de oxi-strip".
Și am pățit asta la toți fagurii din toți stupii după introducerea benzilor conform indicațiilor producătorului/importatorului...

bucovineanu

Nu e nici o problema, albinele vor repara ramele in primavara. Important este daca tratamentul a fost eficient si a eliminat parazitii.

NYK74

Am pus benzi de AO+ glicerinã  tot așa între rame,unele au ros benzile iar altele le au propolisat lipindule de celulele fagurelui  unde era banda mai apropiatã

MirceaCalin

Azi am reușit să finalizez ultima revizie după ce mi-am adus stupii acasă.
Am scos benzile de oxi-strip și am pus Ecopol rusesc.
Totodată le-am dat și turte cu polen (până la 500 g fiecaruia) pentru că seceta a afectat serios flora.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Destul de puțin dar este.
Excepția e o regină care a apărut foarte târziu și care are 3 rame de puiet din 5 totale.
Biata încearcă să-și crească populația cât mai rapid...

MirceaCalin

Cam așa mănâncă turta cu polen de la Apicris.
(Am ridicat și susținut podișorul vertical ca să văd ceva pe telefon)

dan sebastian

Continui cu tratamentele.
Ma uimeste cat de bine s-a adaptat varoua.
Sa nu patim la fel si cu gandacul mic de stup sau covidul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Domnu MirceaCalin aveti mesaj. Scuze de intrazierea foarte mare.
Sa fiu si la subiect , am dat ultimul tramtament cu AO prin picurare. Sunt foarte multumit de el.
In rest a fost de lucru anul acesta in stupina din cauza vremii si a anul cum a fost el.
Folosesc tratamente diferite si le alternez. Folosesc tot mai mult tratamente de contact. Anul acesta nu am dat fum deloc.
Momentan vremea este prea calda pentru acesta perioada. Vom vedea la primavara ce va fi. Sper sa revin cu mesaj pe acest forum, pe care scriem tot mai putini

MirceaCalin

Leeee-am pus si eu niste turte de gust...sa fiu "trendy".
Energetica e belgiana iar proteica e cu polen, de la Apicris

MirceaCalin

Să vă arăt ce pontează o regină de roire care a iernat pe 3 rame.
Familia si-a pierdut regina anul trecut cumva; i-am dat mai multe botci dar nu le-a vrut.
Am fost tentat să-l las să se prăpădească dar în final i-am dat o ramă cu ouă din care a iesit (cam târziu) această regină !
 :10: