Distanța față de calea ferată

Creat de Viorelalbinaru, Octombrie 21, 2012, 04:36:29 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna ziua .am 5 stupi pe odistanta  de 40 m de caleaferata oare iam pus bine va multumesc?

romikele

Legea 266 din 7 iulie 2009 (Legea 266/2009)
pentru modificarea si completarea art. 7 din Legea apiculturii nr. 89/1998

Citat
Articol unic. - Articolul 7 din Legea apiculturii nr. 89/1998, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 170 din 30 aprilie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
   1. Alineatul (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(3) Amplasarea stupilor de albine pe terenurile detinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanta de cel putin 5 m fata de caile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietatilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan."
   2. Dupa alineatul (3) se introduc doua noi alineate, alineatele (4) si (5), cu urmatorul cuprins:
"(4) Daca distanta fata de obiectivele prevazute la alin. (3) este mai mica de 5 m, stupii de albine trebuie sa fie despartiti de acestea printr-un gard, zid, plasa ori alt obstacol prin care albinele sa nu poata patrunde in zbor, cu o inaltime minima de 2 m, masurata de la nivelul solului, si care sa continue pe aceeasi linie inca 2 m dincolo de stupii amplasati la extremitatile stupinei.
(5) Numarul familiilor de albine amplasate pe teren, conform obligatiilor prevazute la alin. (3) si (4), nu este limitat."

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.

stefan1

  Acele legi sunt ca sa protejeze lumea de albine nu albinele fata de 'lume'.
  Cred ca Viorel se intreaba daca apropierea de calea ferata deranjeaza albinele. Eu cred ca este un oarecare deranj, in special iarna. Albinele sunt foarte sensibile la vibratii si ar putea sa fie putin mai agitate cand trec trenurile. Chiar si in timpul culesurilor, uneori albinele zboara mai aproape de sol si ar fi posibil ca unele sa se loveasca de vagoane.
  Totusi eu am mai vazut stupine aproape de gari si s-ar putea ca albinele sa se obisnuiasca cu zgomotele si perturbatiile care se repeta mereu la trecerea trenurilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

E am stupii la o distanta de aproximativ 30 de metri fata de calea ferata si nu am vazut niciun fel de problema, nici pe timpul iernii, dar nici pe timpul verii!

Am mai citit pe pe undeva afirmatiile unor colegi care au stupine in imediata apropiere a soselolor nationale si nu au avut probleme iarna!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

zapada mai  atenueaza  vibratiile si zgomotul trenurilor
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde