tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

4 aripi, 6 picoare... da...
Sa inteleg faptul ca daca sunt de roire, de salvare, de schimbare linistita, matcile obtinute arata altfel?
Nu stiam ca in contactul larvei cu lanteta de transvazare sta secretul obtinerii de matci performante si cu "aspect exterior identic cu al mamei".
M-am luminat! :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Aveti toti dreptate, eu nu fac performanta.Oricum si trantorii pe cat posibil ii iau din familii bune , deci formez nuclee din alte familii bune.Problema este ca dupa asta nu mai am nici un control, se poate intampla ca matcii tinere sa-i placa un alt Fat Frumos decat cel pe care eu, in imensa mea intelepciune, i l-am harazit! Si atunci, asta este! :)
Va salut.

dan sebastian

Bine ca le faci incercand sa rezolvi si problema cu trantorii. Oricum, in timp daca tot faci selectie trebuie sa apara si calitatea. Experienta se castiga muncind.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Regina se imperecheaza cu mai multi trantori, nu cu unul singur. Sansele ca ei sa fie din nucleul unde se afla regina sunt mici.

cornelioandanciu

Asaeste.Cand am zis "Fat Frumos"nu m-am gandit neaparat la numarul de trantori.
Va salut.

dan sebastian

Citat din: bucovineanu din Decembrie 05, 2014, 06:32:07 PM
Regina se imperecheaza cu mai multi trantori, nu cu unul singur. Sansele ca ei sa fie din nucleul unde se afla regina sunt mici.
Cred ca daca ai grija sa produci macar o rama de trantor la 5 familii performante nu strica in ce priveste selectia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

un OM

Atentie doar ca atunci cand se cresc trantori in familii alese de prasila, acele familii sunt supuse mai mult riscului de roire.

roi_ag

Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 09:38:07 PM
Am inteles ca sunt care le dau la luat in lucru direct in stupi cu matca, insa nu vor sa ne spuna secretul. (domnul Bucovineanu) :P
Am dat in lucru direct in stup cu matca dupa ce botcile din prima rama introdusa ,rama care fuse-se
startata in alt stup au fost capacite . Le-au luat in crestere fara probleme !

cornelioandanciu

Citat din: roi_ag din Decembrie 16, 2014, 09:53:12 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 09:38:07 PM
Am inteles ca sunt care le dau la luat in lucru direct in stupi cu matca, insa nu vor sa ne spuna secretul. (domnul Bucovineanu) :P
Am dat in lucru direct in stup cu matca dupa ce botcile din prima rama introdusa ,rama care fuse-se
startata in alt stup au fost capacite . Le-au luat in crestere fara probleme !
Cum le-ai dat, protejate sau nu?
Va salut.

un OM

Daca matca este libera, nu este despartita de rama cu botci, acestea sunt in pericol. Cand am pus botcile, startate in alta parte, in corpul cu matca, chiar daca erau protejate pe ambele parti de gratie, nu a iesit bine. Cand am avut botcile in corpul de deasupra, despartite de gratie cu matca in corpul de jos, lucrurile au iesit mai bine.

Nedelcu Ionut

Am citit tot cu sufletul la gură,Începutul topicului era bun,sunt sigur ca aveați mult mai multe de spus. Multuim si pentru atât.
Primul semn de caracter este bunul simț!

dan sebastian

Ionut, pune intrebari si ti se va raspunde. Ce te intereseaza ? Ce nu ai gasit?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Nedelcu Ionut

Am multe intrebari asupra startărului,al finisorului,asupra tehncii,etc.Ce vreau eu ,trebuie sa vad cu ochii mei.Oricum mai citesc pe aici. Sănatate.
Primul semn de caracter este bunul simț!

dan sebastian

cauta filmele lui stuparu.ro, nea Marin, Dragos, Puisoru. Dupa ce le vezi reciteste primele 3 pagini din topicul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

valter

Citat din: Nedelcu Ionut din Ianuarie 21, 2015, 05:06:03 PM
Am multe intrebari asupra startărului,al finisorului,asupra tehncii,etc.Ce vreau eu ,trebuie sa vad cu ochii mei.Oricum mai citesc pe aici. Sănatate.

Ce poti sa vezi cu ochii nu se poate scrie...ia de bun sfatul colegului si bagate la cinemateca apicola.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.