tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

kamy

lasa-le la finisat in familie orfana si umple-i hranitoru nu te zgarci,daca nu-ti iese iti trimit io botci!

tatar ady

Dar nu inteleg de ce construiesc fagurasi pe ei pe toata suprafata ramei si dupa 4-5 zile scoate larvele din cupule?

marius_vfp

o treaba interesanta am observat-o eu atunci cand am scapat din botcile capacite o matca , a eclozionat si pe mai toate botcile au crescut fagurasi unindu-le intre ele , am tras concluzia  ca atunci cand una din matci iese si stupul are matca ele distrug orice inafara de  cazul cand nu vor sa roiasca .
in acest an am folosit bigudiuri sa fiu mai sigur.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

calin45

Buna ziua! As dori sa cunosc diferentele calitative dintre matcile obtinute pri
n dubla sau simpla transvazare. O zi buna tuturor!



Calin

dacianu11

Va salut! Sunt nou in bransa, am 15 stupi, iar la primavara vreau sa ii mai inmultesc, iar pentru aceasta vreau sa imi cresc cateva matci. VA rog sa nu va suparati pe mine daca intrebarile mele sunt de incepator......Asadar, care este diferenta dintre starter si finisor? Cum se realizeaza si ce rol are  fiecare? Mentionez ca am citit tot ce s-a postat in acest topic, deci am ceva idee..... Va multumesc1

oroles

Un starter este un stup care nu are regina si care are rolul de a lua in lucru larvele pe care le transvazezi. Finisorul e un stup care are regina si in care introduci rama portbotci protejata de Hanneman pentru a creste regina. Nici eu nu am experienta in crescut regine. Tot ce am transvazat anul trecut mi-a fost distrus de niste matci paralitice, mici. :D

Pentru incepatori cel mai simplu cred eu este sa faca nuclee si sa ridice regine din botci de roire pe care sa le imperecheze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dacianu11

Va multumesc pentru raspuns! Pana acum asa am facut din botci de roire, dar vreau sa schimb si da, vreau sa invat. Deci starterul este o familie orfanizata pentru a lua in lucru botcile. Daca se pune rama portbotci cu larvele tranzvazate intr-o familie cu matca, ce se intampla? Nu le ia in lucru?

cipik

Daca vor lua in lucru cu matca in stup vor considera ca sunt oua de albina lucratoare, ele neavand nevoie sa 
o regina. Sper ca sti ca albina lucratoare si matca din acelasi tip de oua eclozeaza.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Am inteles ca sunt care le dau la luat in lucru direct in stupi cu matca, insa nu vor sa ne spuna secretul. (domnul Bucovineanu) :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Se separa zona cu matca de zona cu botcile transvazate.

Ai vazut in filmul lui DM cind a bagat o placa de divizare metalica intre doua cutii? Astfel in zona unde ai botcile transvazate nu se mai simte feromonul matcii.... a doua zi(azi pui placa maine pui botcile).

La un stup ME daca aplici metoda Demaree in cutia de sus nu se mai simte feromonul maticii si albinele asi vor trage botci de salvare iar daca bagi acolo botci transvazate le ia in crestere. Metoda Demaree nu este metoda de crestere de matci!!!

Multi dau la starter si sirop de zahar 1/1. Daca esti la inceput de sezon sau nu ai cules atunci trebuie si sirop.

Mai ales la inceput de sezon stupii nu sint puternici si atunci starterul trebuie format, adica se mai adauga albine prin unire. La volumul cutiei sa fie multe albine.

dan sebastian

Fara polen din belsug plus hrana si populatie excesiva nu prea iese ce trebuie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dacianu11

Mii de multumiri, stimati colegi! Eu nu fac pastoral, decat stationar, iar zona unde am stupii este o zona foarte buna, am o baza melifere superba. Am langa mine un rau, salcie cat vezi cu ochii, am salcam, am rapita, am floarea soarelui, am pomi fructiferi, am padurice, iar poliflora nu mai zic.... Anul acesta m-am scos doar cu poliflora si FS, in rest nu am prins nimic.

Hai sa o iau putin mai de la inceput....am inteles ca rama cu larvele tranzvazate se pune intr-o familie orfanizata sa le ia in lucru pentru ca daca le pui intr-o familie cu matca se poate sa nu le ia in lucru deloc. sau daca le ia apar alte probleme. Acum nedumerirea mea este: de ce daca bagam intr-o familie cu matca rama cu larve tranzvazate nu le ia in lucru, iar daca bagam botci incepute dar necapacite (asa le luam din starter) albinele contunua lucrul la botci, le capaceste iar apoi le ingrijeste. Ce le determina sa faca schimbarea asta? Are dea face cu continutul laptisorului de matca din botci?
Nu va suparati pe mine, sunt la inceput.........Dupa ce lamuresc problema asta, trec la urmatoarele necunoscute, ca am destule :D

oroles

O familie demareaza operatiunea de crestere a botcilor cand doicile someaza. Cand numarul doicilor depaseste capacitatea lor de ingrijire se declanseaza procedura de a creste botci si apare roirea. La fel cand nu au puiet si stau degeaba. Si feromonul de matca are o mare importanta. Lipsa feromonului (fie prin orfanizare, fie prin introducerea acelei gratii despartitoare despre care vorbea Kiwi Bee) le face pe albine sa ia in crestere larvele pentru a forma botci.

Cand muti rama portbotci din starter in finisor pui albinele din finisor in fata faptului implinit. Nu au ce face si cresc botcile ca pe orice alta larva. Oricum se mai intampla se mai razgandeasca finisorul si sa iti distruga botcile. Transvazarea si cresterea matcilor e o operatiune delicata care necesita ceva experienta si cunostinte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: dacianu11 din Noiembrie 18, 2014, 08:04:24 AM
Mii de multumiri, stimati colegi! Eu nu fac pastoral, decat stationar, iar zona unde am stupii este o zona foarte buna, am o baza melifere superba. Am langa mine un rau, salcie cat vezi cu ochii, am salcam, am rapita, am floarea soarelui, am pomi fructiferi, am padurice, iar poliflora nu mai zic.... Anul acesta m-am scos doar cu poliflora si FS, in rest nu am prins nimic.

Hai sa o iau putin mai de la inceput....am inteles ca rama cu larvele tranzvazate se pune intr-o familie orfanizata sa le ia in lucru pentru ca daca le pui intr-o familie cu matca se poate sa nu le ia in lucru deloc. sau daca le ia apar alte probleme. Acum nedumerirea mea este: de ce daca bagam intr-o familie cu matca rama cu larve tranzvazate nu le ia in lucru, iar daca bagam botci incepute dar necapacite (asa le luam din starter) albinele contunua lucrul la botci, le capaceste iar apoi le ingrijeste. Ce le determina sa faca schimbarea asta? Are dea face cu continutul laptisorului de matca din botci?
Nu va suparati pe mine, sunt la inceput.........Dupa ce lamuresc problema asta, trec la urmatoarele necunoscute, ca am destule :D
Din foarte putina mea experienta, si prostiile facute :
-familia orfanizata sau nu, daca are ouale/larvele proprii le prefera in dauna celor introduse de tine provenite poate din alta familie. Daca folosesti cutia Nicot nu te grabi sa dai in lucru oua.
-daca au matca batrana, pot lua in crestere insa un numar foarte mic de larve
-odata ingrijita o larva, albinele nu o abandoneaza insa dupa capacire daca nu e protejata o executa matca
-daca vrei sa ai oaresce realizari, pentru inceput nu incerca perfectiunea cautand cele mai mici larve posibile pentru tranzvazare, sunt cel mai greu de transvazat si procesul dureaza mai mult decat ar trebui. Lumina rece ajuta mult, la fel si scurtarea inaltimii celulelor din care se doreste transvazarea
-starterul trebuie sa geama de albina tanara, sa fie disperat in a creste regina si daca se poate sa nu aiba mult de lucru inafara de cresterea botcilor
-rama cu polen si cea cu miere in apropierea ramei portbotci ajuta. Un starter proaspat format are nevoie si de apa
-curiozitatea de a vedea 'toata ziua' botcile si in general de a deranja, dauneaza

Daca am gresit ceva, rog sa fiu corectat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dacianu11

Pana aici am inteles, multumesc. Trec la urmatoarea etapa......am inteles ca matcile sunt de 3 feluri: 1) matci de schimbare linistita. 2) matci de roire. 3) matci de salvare. Matcile de schimbare linistita sunt cele mai bune pentru ca botca este crescuta in prezenta matci. Matcile de roire sunt din botci de roire, merg si astea. Cele de salvare sa te feresti de ele.   Acum, prin metoda aceasta de a creste matci, ce se urmareste? Eu ma gandesc asa: 1)Ai matci atunci cand doresti tu, nu cand vor albinele (frigurile roitului) 2) Simuleaza schimbarea linistita pentru ca botca este crescuta in prezenta matci. Am inteles bine aici sau am ascapat ceva?