Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

oroles

E posibil sa fie o combinatie din cele doua: lipsa hrana si varroa. Eu ma gandeam ca poate varroa a ramas pe fundul stupului in urma tratamentelor si nu a fost evacuat de albina. Oricum din imagine reiese ca ai avut mai mult varroa decat albine. Acum vin si eu cu o intrebare pentru cei mai  experimentati decat mine:

Stupul din imagine, cu hrana care se vede in rame si cu turte la discretie ar fi avut sanse sa iasa in primavara?
Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Citat din: oroles din Ianuarie 09, 2015, 09:00:18 PM
Stupul din imagine, cu hrana care se vede in rame si cu turte la discretie ar fi avut sanse sa iasa in primavara?
Multumesc!
Nu ! In cel mai bun caz iesea din iarna cu vreo suta de albine si matca .

marius_vfp

salut , si eu am un caz asemanator , un stup, din cei mai buni chiar s-a depopulat masiv , initial am crezut ca e albina cea batrana care dupa cum stiti in octombrie noiembrie nu prea au avut timp prielnic sa iasa la curatire si m-am gandit ca acea albina batrana nu a putut parasi stupul , insa varoa a fost cauza , si sa sparam ca nu vor mai fi multe pierderi , din vorbe si cu alti apicultori in zona la mine se pare ca varoua a prins o oarecare putere in fata varachetului si trebuie sa mai folosim si alte tratamente in paralel cu varachetul , ideea e ca trebuie sa combinam  substantele pentru a trata eficient albinele altfel vom avea multe pierderi , varoa tinde sa fie imun la varachet , din stupul in cauza daca au mai ramas 200 albine prinse in rama , la gerul dintre ani au crapat toate , mereu vedeam cum albinele parasesc stupul zburand chiar si la temperaturi negative .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Si eu le-am mai pus sirop ..insa nu au putut lua o cantitate destul de mare .. era populatia mica . Domnule paul se vede foarte clar ca aceia sunt paduchi varoa si nu rosatura de ceara . Si inca ceva ..  toti stupi aveau pusi cate o turta Beefonda.pusa inainte de sarbatori .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Adevarat domnule marius am vazut un clip de la domnul dan margarit si el asta spunea ca dupa un 1 sa inlocuim tratamentele ... insa eu nu am folosit pana acum decat VF .... stiu si alte substante ..insa ca incepator nu ma.risc sa le incerc ... varachetul mi s-a parut cel mai potrivit. Asta doream sa fac sa intreb apicultori cu experienta ce alte tratamente eficiente mai pot fi folosite ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Stiti de ce nu m-am indurat sa le mai scot din rame...simplu motiv ca aveau prea putina miere si daca le mai scoteam si eu ...  la mine in sat nu sunt culesuri importante ... nu sunt paduri nici de salcam .. tei .. .. ci doar poliflora multa ...rapita ..dar e departe de stupi ..aduc ceva insa putin . De la rapita pana sa intre in iarna ..au nevoie de culesuri puternice ca sa adune .. pe viitor asta intentionez ...sa le duc in zone de unde sa poata culege ... si sa le fie mai usor de adus nectarul
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

marius_vfp

salut, eu cu ramele ca cele din imaginile de mai sus , care au mai putin de 1,5 kg miere si sunt si noi , fara sa fi crescut puiet deloc , le dau treptat  incepand din august dupa diafragma  partial descapacite , stramtorez cuibul atat cat e necesar pe minim 7 ,8 rame bune de ouat pe centru apoi pe margini mai pline , dupa diafragma umblu la circa 3 zile si descapacesc , astfel scap si de ramele care au putina miere pe ele si nu sunt nevoit sa  dau la centrifuga rame goale .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Aveti dreptate domnule marius  insa cum sa va spun .. sunt la inceput ... si nu am vrut sa pierd nici una ... tin foarte mult la ele ... orice banut il primesc de la bunici ..sau de la biserica ... le cumpar orice este nevoie doar sa le fie  bine . .. insa cand vine vorba de boala sunt neputincios . Iar la rezervele pt iarna ... asa este la toti din sat .. culesurile sunt putine si ramele nu de umplu suficient de mult cu miere . Doar pomi fructiferi .. si flori .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

#353
Citat din: Ioan Ursachi din Ianuarie 09, 2015, 10:16:03 PM
Iar la rezervele pt iarna ... asa este la toti din sat .. culesurile sunt putine si ramele nu de umplu suficient de mult cu miere . Doar pomi fructiferi .. si flori .
Anul trecut a fost unul slab si e posibil ca rezervele sa fie mici. Cum iti explici ca stupari diferiti, pe aceeasi baza melifera obtin diferite mari de miere, cu acelasi numar de familii si aceeasi baza melifera? Unul isi umple butoaiele, altul da din buze. Si la mine in stupina, am avut stupi care au cules de au umplut stupii si familii care nu si-au cules nici mierea pentru iarna. :D E nevoie de doua lucruri: 1. Stupi puternici 2. Selectie. La un stupar mic e mai greu sa faci selectie ca la carte, insa stupii puternici se pot obtine prin stimulari atunci cand albina are nevoie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

paul1

Citat din: Ioan Ursachi din Ianuarie 09, 2015, 09:42:16 PM
Si eu le-am mai pus sirop ..insa nu au putut lua o cantitate destul de mare .. era populatia mica .
Ionut, cand ai populatie mica ... unifici ! Daca vrei sa ai o sansa ...
Am unificat in august ... din 33 unitati biologice am ramas cu 24 ! Cu toate acestea am deja productie mare de ... morcovi ! :yahoo_cry: Ma duc azi sa vad ce si ... cum !
In alta ordine de idei ... cat zahar(sirop) ai bagat la toti stupii tai ??? Eu la 24 rezultati dupa unificari am bagat vreo ... 330 kg(zahar). Si nu mi s-a parut tocmai suficient ! :nod:

Ionut Ursachi

Am dat cat am putut de mult .. plus turte proteice in toamna
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

pad3

Citat din: paul1 din Ianuarie 10, 2015, 09:49:40 AM
In alta ordine de idei ... cat zahar(sirop) ai bagat la toti stupii tai ??? Eu la 24 rezultati dupa unificari am bagat vreo ... 330 kg(zahar). Si nu mi s-a parut tocmai suficient ! :nod:

sper ca e o gluma  ))/
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Da o medie de 13.75 kg per stup.
Si mie mi se pare mult. Iernezi numai pe zahar?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !