Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA

Creat de D006, Octombrie 07, 2013, 08:53:35 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: Alutus din Octombrie 12, 2013, 08:16:15 AM
...
Citat din: bio din Octombrie 11, 2013, 10:39:01 PM
"Legea lui Taranov", .. :yes:
Taranov zise multe si toate bune. La ce aspect te referi?

Numai tin minte exact cartea--mai uita omul..

Era ceva scris drept LEGEA LUI TARANOV si era un enunt despre intervalul de timp in care se stimuleaza familia de albine pentru a  valorifica la maxim un anumit cules.

...Intervalul de  stimulare pentru a creste albinele pentru un anumit cules  ~ 51 de zile inainte de inceperea culesului si se incheie cu ~ 29 zile inaintea inceperii culesului care il urmarim....sa spun ca am gresit cu 1-2 zile ca sunt cam obosit la ora asta...


bio

Citat din: dragos2006 din Octombrie 15, 2013, 08:56:30 PM
  ...
  Aici ajungem la alt mit foarte iubit de majoritatea pinguinilor : REGINA  DE IMPORT iti aduce productii uriase iar rasa autohtona nu e buna de nimic . asa e ????

..unde mai pui ca sunt incepatori care cumpara roi de la un apicultor cu oarece experienta ...

Roi pe care il trateaza cu "indiferenta"  si la tragerea liniei se intreaba de ce nu a facut marfa ca cel de unde a cumparat . ... ca apoi sa creada  ca a fost inselat.

Dar sa revenim la REGINA DE IMPORT-- cred ca matcile noastre sunt f bune. Diferenta o face si apicultorul  aplicind anumite tehnologii de crestere.

D006

  Pentru toti cei care se inchina la reginele de import ca la sfintele moaste sa stie ca importul aiurea a dus ca la ora actuala in RO sa colcaie albinele de fel si fel de boli.
Ma , voi credeti ca neamtul sau olandezul da romanului ce are mai bun si mai sanatos ? Noi in ochii lor suntem tigani si ne dau toate ciurucurile.

Alutus

#63
Citat din: bio din Octombrie 15, 2013, 10:05:56 PM
Dar sa revenim la REGINA DE IMPORT-- cred ca matcile noastre sunt f bune. Diferenta o face si apicultorul  aplicind anumite tehnologii de crestere.
Pot aceste tehnologii sa duca un roi, doar prin puterea lui, de la 2 rame cu puiet si 4 rame cu albine la 20 de rame pline cu puiet, albine si miere , in 45 de zile?  Matematic: o regina recordista care depune 2000 de oua zilnic, albine care traiesc 90 de zile in sezonul de varf, care ingrijesc simultan zeci de pui, cu viteza de zbor dubla fata de cele locale, pot duce  la un asemenea rezultat?  Eu am obtinut maxim 12, dar cu ajutor de rame cu puiet.
Sa nu uiti Darie!

D006

 ori prin unificari ori prin ajutor din alte colonii .

stefy.costea

Indubitabil matcile romanesti surclaseaza matcile straine, daca privesti colonia de albine pe parcursul a cel putin 3 ani. Din curiozitate am adus matci de albina neagra din spania. Au mers foarte bine pana in primavara acestui an. Din cauza fluctuatiilor foarte mare de temperatura dintre noapte si zi s-au depopulat coloniile pur si simplu. Abia dupa salcam am reusit sa le reabilitez. Matcile obtinute in zona mea au trecut fara probleme peste aceste disfunctiuni termice.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

marian sima

Si la noi sant doua tipuri de matci,unele pentru recolta adica acele matci care nu dezvolta o familie prea puternica dar in schimb productiea de miere este buna si matci care dezvolta o familie numeroasa dar daca aplici metode de apicultura clasica nu prea scoti miere .

Albina spaniola are alt ceas biologic nu are ce cauta la noi sint insa si zone in Europa cu clima asemanatoare Romaniei.



bucovineanu

Asa e Mariane. Care din cele doua tipuri de regine ar fi de preferat?

bio

Citat din: Alutus din Octombrie 16, 2013, 08:07:45 AM
Citat din: bio din Octombrie 15, 2013, 10:05:56 PM
Dar sa revenim la REGINA DE IMPORT-- cred ca matcile noastre sunt f bune. Diferenta o face si apicultorul  aplicind anumite tehnologii de crestere.
Pot aceste tehnologii sa duca un roi, doar prin puterea lui, de la 2 rame cu puiet si 4 rame cu albine la 20 de rame pline cu puiet, albine si miere , in 45 de zile?  Matematic: o regina recordista care depune 2000 de oua zilnic, albine care traiesc 90 de zile in sezonul de varf, care ingrijesc simultan zeci de pui, cu viteza de zbor dubla fata de cele locale, pot duce  la un asemenea rezultat?  Eu am obtinut maxim 12, dar cu ajutor de rame cu puiet.


..am folosit  "tehnologii" ...este vorba de "mincare" si "casa buna" la familiile de albine..

cu privire la mincare.... pe intelesul tuturor, nu trebuie sa avem mai mult de 2 zile consecutive  cintarul pe minus .
   Ai avut cintarul 1-2 zile pe minus da-le ceva acolo la albine ca nu faci rau, ca albinele i-ti vor da inapoi cu dobinda..:)
   Cu stimulare nu obtii super-albine....Obtii doar familii puternice apte sa valorifice culesurile care apar in natura.

"Casa buna"..faguri OK in stup..stup curat..igiena.../.s.a.

Alutus

De acord cu tehnologiile. Dar te rog raspunde direct la intrebarea mea: se poate ajunge, intr-un interval de 6 saptamani si fara nici un ajutor, de la un roi pe 4 rame, la un stup puternic, pe 20 de rame ME? Sau am eu o mare problema in ceea ce priveste intretinerea familiilor de albine.
   
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

Citat din: Alutus din Octombrie 18, 2013, 09:16:31 AM
De acord cu tehnologiile. Dar te rog raspunde direct la intrebarea mea: se poate ajunge, intr-un interval de 6 saptamani si fara nici un ajutor, de la un roi pe 4 rame, la un stup puternic, pe 20 de rame ME? Sau am eu o mare problema in ceea ce priveste intretinerea familiilor de albine.
   

Dupa cum banuiesti si tu -nu se poate
Sa presupunem ca matca este f.buna ---2000 de oua pe zi de la inceput in stadiul de roi nu se poate
in 40 de zile cu 1500 de oua pe zi ar fi 6 kg de albina -scadem 1,5 kg mortalitatea in aceasta perioada si ramanem cu 4,5 kg ceeace mi se pare exagerat ---poate vreo 2,5-3 kg de albina este o dezvoltare f.buna  ,dar cu stimulari 

bio

Citat din: Alutus din Octombrie 18, 2013, 09:16:31 AM
De acord cu tehnologiile. Dar te rog raspunde direct la intrebarea mea: se poate ajunge, intr-un interval de 6 saptamani si fara nici un ajutor, de la un roi pe 4 rame, la un stup puternic, pe 20 de rame ME? Sau am eu o mare problema in ceea ce priveste intretinerea familiilor de albine.
   

..nu cred ca s-ar putea reusii acest lucru.

in minte stau si calculez care ar fi dinamica dezvoltarii acestui roi sa spun cu 2 rame de puiet si 2 rame mincare .
    Peste 40 de zile albina ar fi in stup ce a eclozionat din alea 2 rame de inceput plus ce a ouat matca timp de 20 de zile,... ca ce a ouat in ultimile 20 de zile ale intervalului dat este puiet in diferite stadii de dezvoltare.

In intrebare, te referi la rama ME...iar eu cum am experienta cu rama 1/1 nu cred ca as da un raspuns corect ci numai imi dau cu parerea..


Alutus

La Dadant, am adus roii pe maxim 9 rame = 12 ME, dar cu ajutor de rame cu puiet si intotdeauna la nivelul acesta, am fost foarte multumit. Rezulta ca dezvoltarea de la 4 la 20 rame /ME, prin propria putere, este doar o dorinta.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Citat din: bucovineanu din Octombrie 17, 2013, 10:08:28 PM
Asa e Mariane. Care din cele doua tipuri de regine ar fi de preferat?

Daca nu ai experienta sant de preferat cele de productie.

Daca ai experienta sant bune ambele .

D006

   Depinde ce vrei sa obtii  de la albine : miere sau tocanita de albina ( cica regina de carne ...)