Polioel

Creat de octav, Septembrie 03, 2013, 04:24:33 PM

« precedentul - următorul »

octav

Ce parere aveti de acest produs?
Il folositi?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pistol28

Administrare: 1ml Polioel4 la 7 litri sirop sau la 4,5 Kg de turta.

Contine ulei de lavanda,ulei de oregano si ulei de anason. Uleiurile eterice introduse in sirop sau turta, deregleaza sistemul de orientare a parazitului Varroa destructor care se bazeaza pe semnalele olflactive. Reduc numarul acarienilor, care reusesc sa se instaleze in celula cu puiet. Protejeaza tractul intestinal -combate nosema si reduce atacul virusilor

Sursa:
http://viitorsanatos.ro/viitorsanatos/product.php?id_product=315
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

octav

Asta stiu, ca scrie si in prospectul atasat de mine.
Intrebarea era daca l-ati folosit si daca au fost rezultate vizibile asupra pontei, duratei de viata, etc.
Ce parere aveti despre acesta in comparative cu Protofil, Startovit?
Se completeaza? sau nu se pot folosi in acelasi timp?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

tatar ady

Eu am folosit anul acesta in primavara si in toamna asta cu rezultate bune(zic eu).
Am folosit la compozitia de sirop,1ml la 4L.
Cel mai mult l-am folosit la roiuri si s-a vazut ,in special la ponta.
Am 7 roiuri facute destul de tarziu in luna iulie ,sunt pe 8 rame din care 4 rame sunt cu puiet si acuma.
Am efectuat un tratament cu varachet forte si chiar f putina varroa am gasit pe fundul stupului.
Anul trecut pe vremea aceata era mult mai multa varroa,dar cine stie un an cu celalalt nu se aseamana.
Eu am sa-l folosesc si la anul.

octav

Startovit sau protofil ati folosit?
Credeti ca e superior lor?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Marius-ursulakhe

octav sa stii ca aceasta comparatie as dori si eu sa o fac anul viitor pe roi
Eu am folosit doar protofil pana acuma si nu pot sa ma pronunt in legatura cu aceasta comparatie dar cine a facut-o il rog sa ne spuna si noua

tatar ady

Startovit nu am folosit,doar protofil.
Sunt mai multumit de polioel. :D

kamy

Nu vreu sa dezamajesc apicultorimea,dar am obtinut rezultate asemanatoare cu ale protofilului si cu apa de ploaie,care nu produce nici furtisag!

Eugen B

Vreau sa redeschid subiectul acesta, deoarece sunt foarte putine comentarii.
Nu ar fi rau sa facm comparatie intre protofilul de calitate si acest produs polioel.
Imi pare ca 1ml la 4 litrii de sirop nu este o concentratie f mare.
Mai ales ca produsul are putine uleiuri esentiale nu stiu ce efect are.
Nu vreau sa discut e protofilul din comert sau alte produse, care imi par slabe.
Eu cred ca si la un protofil de calitate ar trebui sa avem aceleasi efecte pentru varroa.

dinupaltinis

Citat din: kamy din Ianuarie 05, 2014, 11:07:31 AM
Nu vreu sa dezamajesc apicultorimea,dar am obtinut rezultate asemanatoare cu ale protofilului si cu apa de ploaie,care nu produce nici furtisag!
Sa-i fie tarana usoara lu colegu kamy dar la aceeasi concluzie am ajuns si eu dupa multi ani de cheltuit la bani cu protofilu.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Protofil din comert?

dinupaltinis

Citat din: Eugen B din Februarie 12, 2017, 05:26:01 PM
Protofil din comert?
Si din comert si din ala facut de mine,tot bani aruncati au fost.Am 7 ani de cand nu le dau nimic,nimic si nu este nici o diferenta intre stupii de dinainte si cei de acum.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Ok. Fiecare face cum crede. Eu nu ies scump deloc cu protofilul si cred ca e bun.

oroles

Dar Lugolul e bun de ceva? Am auzit ca unii au folosit.  Ma gândesc ca ar fi o alternativa la fel de buna la Apivirol.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Citat din: Eugen B din Februarie 13, 2017, 07:33:49 PM
Ok. Fiecare face cum crede. Eu nu ies scump deloc cu protofilul si cred ca e bun.

Eu cu 80 de lei am facut 5,5 litri de protofil. Alcoolul de 96% il iau de la "moldoveni" 16 lei litrul si plantele de la plafar. Rau nu are ce sa le faca dat cum trebuie.