CAZACU MARIUS

Creat de cazacu marius, Noiembrie 28, 2012, 09:16:51 PM

« precedentul - următorul »

cazacu marius

Astazi a fost o zi buna pentru ele 20 de grade.Au avut un zbor de curatire foarte bun :hi:
macin-Tulcea

niculita

Daca nu te superi iti dau un sfat.Prinde o curelusa din guma sau un cablu ceva dintre capac si corpul stupului si nu o sa mai ai probleme cu capacul care tot vine spre urdinis.Vezi fotogr mele din,,UN INCEPUT PROMITATOR,,aNEXEZ SI AICI CITEVA.sPOR LA TREABA.Daca ai nevoie de un costum apicol iti pot trimite la 15 lei bucata.Vezi foto tot la pagina sau pe profilul meu

cazacu marius

Multumesc Niculita pentru sfat ,acela este singurul stup care mi sa rupt acel opritor,si chiar am sa-i pun o curelusa astazi.Eu vreau sa-i transfer in lazi noi la primavara.In rest IERNARE USOARA LA TOATA LUMEA   SI   LA MULTI ANI DE ZIUA   ROMANIEI  !!! : sampanie: :hi: :hi:
macin-Tulcea

cazacu marius

Va salut colegi! Astazi am fost la un prieten sa-l ajut la ceva si cand pe o magazie am vazut ceva ce chiar o sa-mi trebuiasca.un macanism de centrifuga pe 3 rame. I la-m cerut si mi la dat.Am sa-l reconditionez. Am sa cumpar o foaie de tabla de 0,4 si am so duc la un tinichigiu sa-mi faca  bazinul. Pana in primavara   am s-o termin ,si va arat cum a iesit.  Iernare usoara la toti.  :bravo: :beer: :hi:
macin-Tulcea

orbanstefan64

 fain inceput! bine ai venit !!!!
:hi: :hi: :hi:

cazacu marius

macin-Tulcea

relutu

Ca sa nu mergeti la tinichigiu puteti masura sa vedeti daca nu incape intr-un butoi de 200 de litri din ala de tabla,eu asa am facut.Sau daca va permite-ti puteti sa il faceti din inox.

cazacu marius

salut relutu!!! multumesc ptr idee, dar stii cum am facut?  am gasit undeva un tub ptr aerisiri de diametrul de 0,62 cm din tabla de 1 galvanizata material f bun adus din Italia,si la-m dus la tinichigiu sa m-il faca pe diametru de 0,54 cm,si sa-i puna fund conic si canea.cand este gata revin cu poze.  Iernare usoara la toata lumea !! :beer: :hi:
macin-Tulcea

relutu

Am dat si eu o idee ca sa iesiti mai ieftin. :hi: :hi:

cazacu marius

ma ajuns 150 ron plata tinichigiului. :) :hi: :hi:
macin-Tulcea

relutu


niculita

Citat din: cazacu marius din Decembrie 08, 2012, 09:04:21 PM
ma ajuns 150 ron plata tinichigiului. :) :hi: :hi:

Buna Marius,uite cum am facut eu al treilea dispozitiv de incheiat ramele,cred ca si ultimul dealtfel.Eu l-am facut mai mare ptr 25 de rame,dar tu il poti face mai mic.DEpinde cum doresti...O zi frumoasa tuturor,,cu toate ca la mine ninge de rupe... :ok: :coffee: :hi: :hi: :hi: :hi:

cazacu marius

va salut! am o problema si poate imi dati o idee ce sa fac  ;am un stup , la care  ramele sunt asezate orizontal fata de urdinis  (cred ca in pat cald se spune).azi am vazut la urdinis apa ,probabil venita din inauntru ,poate de la condens ,iar spre seara a inghetat ,si am curatato.la ceilalti stupi nu am gasit asa cv .mentionez ca ceilalti stupi sunt cu ramele asezate  perpendicular spre urdinis.poate imi dati o idee, daca va-ti lovit de aceasta problema. va multumesc  :thanks: :beer: :hi:
macin-Tulcea

G. Iulian

Ai grija să fie înclinat un pic in fata sa se scurgă apa în afară. Eu pe unde am citit am înțeles că un stup cu condens la urdiniș este un stup puternic. Și eu am găsit la unii condens(apa înghețată) la urdinis iar la unii nu, am curățat doar.  :hi:  :hi:

niculita

Citat din: cazacu marius din Decembrie 15, 2012, 06:53:25 PM
va salut! am o problema si poate imi dati o idee ce sa fac  ;am un stup , la care  ramele sunt asezate orizontal fata de urdinis  (cred ca in pat cald se spune).azi am vazut la urdinis apa ,probabil venita din inauntru ,poate de la condens ,iar spre seara a inghetat ,si am curatato.la ceilalti stupi nu am gasit asa cv .mentionez ca ceilalti stupi sunt cu ramele asezate  perpendicular spre urdinis.poate imi dati o idee, daca va-ti lovit de aceasta problema. va multumesc  :thanks: :beer: :hi:
.

Stupul sa fie un picut inclinat in fata,iar urdinisul la fel pentru ca apa sa nu stea pe rampa de zbor.O seara faina!!!