Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Multumesc, @romikele, pentru ca nu reuseam sa accesez adresa data de @NYK74!
  Articolul mi se pare tare interesant, pacat ca nu il inteleg in totalitate.
  Dau doar cateva lucruri care imi par interesante:
- la izolarea matcii pe un fagur in sezonul activ in vederea eliminarii 'paduchilor' e bine sa utilizam un fagur cu puiet de toate varstele. Aceasta pentru a permite reginei sa depuna oua pe toata perioada de 20-21 de zile cat sta in cusca. Astfel acest fagur poate fi un colector eficient al parazitilor din stup. Se spune ca poate colecta 70-80% din paduchii existenti in stup. Asta elibereaza albina adulta de a fi parazitata de varroa iesita din puiet, parazitare care poate afecta serios albina adulta.
- dupa eliberarea reginei (zice ca este o proportie de 1-2% din regine se pierd in aceasta perioada si trebuiesc inlocuite), regina incepe rapid sa oua pe fagurii goli. Dupa 3-4 zile se recomanda un tratament cu oxalic (probabil fiind in sezonul activ ei evita sa foloseasca substante active cu remanenta mai mare in ceara si miere).
- la folosirea izolatoarelor pentru sporirea productiei de miere la culesurile mari, justifica aceasta prin faptul ca pentru cresterea unui fagur de puiet se consuma 2-3 kg de miere. Cum atunci familiile au 7-8 faguri de puiet, raman neconsumate cca 15 kg de miere. Daca se adauga faptul ca se disponibilizeaza mai multe albine pentru cules, sporul poate fi si mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Referitor tot la acest izolator,ceva completare ar mai fi:-de cînd este eliberată regina la 19-21 zile,pînă la 24-25 cînd se face tratamentul,în acest interval se pot lua magaziile.
-regina nu trebuie închisă pe : -fagure cu polen sau miere nici macar parțial
-fagure foițã,în construcție
- fagure construit de la rezervă.
-Secretul principal al procedeului constă în faptul că rămîne puiet receptiv în toate stadiile pt captarea varooua.
Blocînd regina primăvara o săptãmînă ,se poate prelungi data roitului familiei respective cu 10 zile.Utilizînd izolatorul cu 10zile înaintea unui cules important ,pe o durată de 8-10zile,se ajunge la începerea culesului cu aproape tot puietul iesit si foarte puțin de hrănit ,albina liberă va participa la cules în număr sporit.Perioadele pot varia de la zonă la zonă,dar formula de aplicare este aceiași.Ea are ca bază simularea efectului de roire.Din experiențe fãcute reiese că un roi în perioada unui cules important adună cu 15-20 % în plus față de o familie care are puiet de crescut.

tinumaftei

E de studiat dacă este posibil blocarea mătcii pentru o perioadă între aprilie si iunie. O matca buna va oua in maxim 2-3 zile suprafața disponibilă si apoi feromonii de matca vor scădea. Asta implică înlocuirea reginei, fenomen bineînțeles nedorit. Cred că spre sfârșitul perioadei active, iulie August, s-ar putea preta metoda, altfel riscurile sunt mai mari decât beneficiile. Dinamica familiei de albine, chiar la aceeași rasă este diferită la latitudini diferite..

ciucur

Citat din: NYK74 din Decembrie 06, 2016, 11:39:54 PM
Referitor tot la acest izolator,ceva completare ar mai fi:-de cînd este eliberată regina la 19-21 zile,pînă la 24-25 cînd se face tratamentul,în acest interval se pot lua magaziile.
-regina nu trebuie închisă pe : -fagure cu polen sau miere nici macar parțial
-fagure foițã,în construcție
- fagure construit de la rezervă.
-Secretul principal al procedeului constă în faptul că rămîne puiet receptiv în toate stadiile pt captarea varooua.
Blocînd regina primăvara o săptãmînă ,se poate prelungi data roitului familiei respective cu 10 zile.Utilizînd izolatorul cu 10zile înaintea unui cules important ,pe o durată de 8-10zile,se ajunge la începerea culesului cu aproape tot puietul iesit si foarte puțin de hrănit ,albina liberă va participa la cules în număr sporit.Perioadele pot varia de la zonă la zonă,dar formula de aplicare este aceiași.Ea are ca bază simularea efectului de roire.Din experiențe fãcute reiese că un roi în perioada unui cules important adună cu 15-20 % în plus față de o familie care are puiet de crescut.

Eu sunt curios doar cate botci de roire vor fi pe rama unde e izolata regina. In momentul in care ai multa doica si nu ai puiet larvar suficient, eu cred ca instinctul de roire se accentueaza.
Si mai e ceva. Eu am ramele pentru miere curate. Nu as dori sa am puiet eclozionat si sa imi depoziteze nectarul in ramele din cuib unde a eclozionat puiet si apoi sa il mute in ramele de magazie.
Cred in izolare ca lupta antivarroa dar ca intarziere a roitului... nu stiu ce sa zic.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Daca se face izolarea reginei in perioada roitului nu se intarzie roitul ci mai degraba duce la declansarea lui. Nesesizand prezenta feromonilor emanati de regina decat in mica masura si lipsa puietului larvar foarte tanar, albinele vor incepe sa creasca botci de salvare la scurt timp dupa introducerea reginei in izolator, botci care in final vor duce la roire in multe cazuri, daca nu se intervine pentru distrugerea lor.

filip

E o diferenta intre izolare si orfanizare.
Cand stupul e orfanizat albinele trag botci de salvare.
Cand regina e izolata albinele declanseaza procesul de schimbare.
O izolare a matcii o vad la roii naturali cu matci batrane.Cand e rama capacita o tansferi in alt stup,eliberezi matca si faci tratament inainte de a avea din nou puiet capacit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Eu vorbesc din proprie experienta. Daca montez gratia Hanemann intre corpuri si regina ramane in cuib, iar deasupra gratiei raman rame cu puiet larvar, aproape de fiecare data in corpul doi apar botci. Ca sunt de salvare sau de schimbare, e mai putin important. Important e ca de  multe ori familia intra in friguri, incepe sa traga botci si in cuib si daca nu se intervine roieste. Acelasi lucru se va intampla si atunci cand se izoleaza regina, daca acest lucru se face in perioada de roire.

balasbebe

Daca este asa, ma bucur. Eu am starter si finisor in prezenta matcii. Jos este matca si sus am rame cu puiet si botcile. in plus este si acel spor de albina, adica o densitate foarte mare.

serban

    Vara asta,când aveam orizontalii de 20 rame plini,am pus la câțiva stupi,în partea opusă stupului,ramele 18,19 cu ouă de o zi. Am găsit la toți în
mijlocul ramelor 2-3 botci de schimb liniștit cu care am făcut roi. :nod:

andrei_georgian

Citat din: serban din Decembrie 07, 2016, 02:59:08 PM
    Vara asta,când aveam orizontalii de 20 rame plini,am pus la câțiva stupi,în partea opusă stupului,ramele 18,19 cu ouă de o zi. Am găsit la toți în
mijlocul ramelor 2-3 botci de schimb liniștit cu care am făcut roi. :nod:

Asta datorita faptului ca albinele de la capat n-au mai sesizat prezenta feromonului de matca si au decis sa-si faca una  :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

serban

Citat din: bucovineanu din Decembrie 07, 2016, 02:16:57 PM
Eu vorbesc din proprie experienta. Daca montez gratia Hanemann intre corpuri si regina ramane in cuib, iar deasupra gratiei raman rame cu puiet larvar, aproape de fiecare data in corpul doi apar botci. Ca sunt de salvare sau de schimbare, e mai putin important. Important e ca de  multe ori familia intra in friguri, incepe sa traga botci si in cuib si daca nu se intervine roieste. Acelasi lucru se va intampla si atunci cand se izoleaza regina, daca acest lucru se face in perioada de roire.

Am dorit să confirm și eu ce au relatat și alți colegi de forum,doar că eu am orizontali. În plus cred că este o metodă foarte bună și comodă de a obține mătci de calitate.

NYK74

Am relatat ceea ce susțin cei care produc acel tip de izolator ,eu nu am practicat procedeul nu pot vorbi de experiență.
Matca izolată poate provoca efectul de schimbare linistită,nu de roire,în condițiile descrise de ei,ceea ce cred si eu,plus că matca vine închisă cu 8-10 zile înainte de cules,dacă o familie e plecată deja spre roire,se accelerează procedeul,dacă nu,ar trebui să se pună pe cules.
Cel mai mare avantaj al acestui procedeu este pentru cine vrea să valorifice un cules important,să obtină un roi ,si să combată varooua.

ciucur

Eu sunt un apicultor slab, tot timpul le-am stimulat prea mult si le-am scapat in roit.
Nu spun ca e rau procedeul dar in cazul meu la cum 'conduc' eu familiile de albine, cred ca as accentua roitul.
Ma bucur ca se discuta astfel de aspecte, putem invata multe din astfel de discutii, si fiecare aplica ce i se potriveste.

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

NYK74

Ciucur si aici e ca la scoală,fiecare stie cit învață,iar cei ce cred că au învățat destul se păcălesc ,pt că mai au destule de învățat.Toate se fac în timp cu voință,practică si răbdare,nu sa născut nici unul marele apjcultor,avem unii pasiune si înclinare mai mare decît alții pentru a lucra cu albinele, dar toți avem multe de învățat.
Ti am cam poluat topicul,dar asta e  :)

ciucur

Nu e poluat deloc topicul. E o etapa prin care trec.
Pana acum am fost interesat sa inmultesc familiile de albine, sa incerc sa cresc regine singur, si alte cele legate de inmultirea septelului.
De acum o sa vad daca pot face si alte lucruri. Eu sunt constient ca nu pot face performanta in productia de miere deoarece nu am experienta inca in calibrarea familiilor si nu fac pastoral.

Vreau sa incep cu analiza de nosema si acarapis woody, nu vreau sa renunt la inseminarea artificiala cu un aparat homemade, si la partea asta cu lupta impotriva varroa prin cat mai putine tratamente caci mierea obtinuta e in primul rand pentru familia mea.
Chiar am apreciat discutiile purtate, pentru care va multumesc tuturor.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.