Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: stefanescu din Martie 22, 2015, 05:59:24 AM
La Iasi au facut reclama cei de la Viitor sanatos. Cred ca recunosc ramele expuse si cred ca tot ei is cei care expun.
Corect.
Citat din: MirceaCalin din Martie 21, 2015, 11:30:19 PM
Cine făcea reclamă ramelor de plastic ? Grama sau Viitor Sănătos ?

Din păcate am observat şi eu o slabă reprezentare a centrifugilor la ultimele târguri la care am fost.
Încerc să merg săptămâna viitoare la Blaj; poate o să am mai multe de văzut !

Poate ne intalnim. Nu sunt sigur ca pot merge, dar cine stie....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Martie 22, 2015, 09:00:04 AM
...Poate ne intalnim. Nu sunt sigur ca pot merge, dar cine stie....

Perfect !!! Tel. pe PM

sandupop

@cuicur
Sa nu umblii dezbrăcat. ... ca o sa răcești. ...si nu te primesc la Blaj.    Ai grijă. .. :)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ciucur

Citat din: sandupop din Martie 23, 2015, 09:10:23 AM
@cuicur
Sa nu umblii dezbrăcat. ... ca o sa răcești. ...si nu te primesc la Blaj.    Ai grijă. .. :)
Ma pazesc si eu cum pot.
Nu vreau sa mai repet 'senzatiile' de anul trecut.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Azi a fost o zi superba in stupina.
Am ajuns la ora 10 si erau 9 C. Albinele deja zburau si aduceau polen.
Am inceput controlul dupa 12 cand era deja cald si albinele zburau bine.
Din cei 17 stupi toti au puiet. Am gasit unul depopulat destul de tare si fara hrana pe ramele cu puiet. Avea hrana doar pe ramele de acoperire.
Altii doi erau cam in aceeasi situatie cu hrana insa aveau suficienta albina. Unul din ei anul trecut a refuzat sa mai traga sirop. Erau ramele pline. Nu inteleg de ce a avut asa consum mare de hrana.
In medie sunt ouate 4 rame, pe ambele fete, cate jumatate din suprafata. Cam 2 rame pline de puiet. A eclozionat albina, in medie o suprafata cu raza de 6-7 cm pe fiecare parte a ramelor ouate la cei mai puternici. Cei mai slabuti suprafete pana in 5 cm raza.
Deja am pus ochii pe doua regine de la care voi transvaza daca isi pastreaza comportamentul.
Am pregatit la o parte din ei hranitoarele de podisor.
A inceput sa apara papadia, si cornul e inflorit.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Citat din: ciucur din Martie 23, 2015, 05:08:33 PM
Deja am pus ochii pe doua regine de la care voi transvaza daca isi pastreaza comportamentul.

Stii sa transvazezi??? Ma iei si pe mine in training cand faci operatiunea??  :hi:

ciucur

Vecine, vecine, lasa vrajala. :)
Tu esti un om cu experienta mult mai mare in stuparit decat mine.
Despre transvazat... Am incercat anul trecut. Procentul de reusita a fost mic din lipsa de experienta si datorita faptului ca am dat larvele direct intr-un stup cu regina batrana. Si din punctul meu de vedere mai e ceva. Uneori, mai bine e dusmanul lui bine. Daca te strofoci sa alegi cele mai tinere larve posibil, pierzi mult timp si le mai poti si rani. Daca mai ai si doua maini stangi ca si mine, treaba e garantata.
Am in stupi 3 regine transvazate de mine. Voi vedea cat de bune sunt. Is mai aspre decat mi-as fi dorit, mama lor era mai linistita.
Acuma daca doresti sa ne antrenam in echipa, esti binevenit.
Eu m-am antrenat 'teoretic' iarna asta. Din pacate mult mai putin decat ar fi trebuit. Teoria ca teoria, da' practica ma omoara.
Daca ajungi prin Deva si ai timp, da un semn. 0724388197
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

NYK74

Am dat din întâmplare de acest topic datorită numelui care are ceva asemănare cu un topic "al meu", am citit prezentarea care ai făcuto si trebuie sa iti spun si eu chiar dacă au mai spus si altii ca într-adevăr se vede ca ai pasiune de albine, sunt sigur ca devii un stupar priceput, si ca ajungi sa vezi aspecte din viața albinei care toti ceilalti ce nu au pasiune, doar aspect economic, nu  reusesc sa le observe, si multi nu le vor observa niciodată.
Chiar dacă mai tirziu, ma alătur celorlalți si iti zic Bun venit. :hi:

ciucur

Multumesc, sunteti foarte dragut.
Fac si eu ce pot pentru a face acest hobby cat mai bine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

NYK74

Stuparitul ca toate hobyurile in general odată ce intră in sufletul omului greu se pierde, este un hobby ce oferă multe satisfacții,pentru inimă, suflet, sănătate, materiale s.m.d.
Vreau sa spun ca este un hobby care produce mult bine pentru cel ce il practică, ținând cont ca sunt si hobby uri care produc doar pagube.
Sa ne auzim de bine... :bzz:

dan sebastian

Cine incepe ca hoby poate trece oricand la profesionism. Cunostintele sunt aceleasi. Logistica difera.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Aprilie 07, 2015, 01:09:13 PM
Cine incepe ca hoby poate trece oricand la profesionism. Cunostintele sunt aceleasi. Logistica difera.
Nu imi dau cu parerea de apicultura profesionista pentru ca nu o sa ajung vreodata sa o practic si nu ma indrept spre acea directie. Din mai multe motive. Enumer doar lipsa timpului, faptul ca dupa ce ajung acasa sunt uneori foarte obosit si nu as mai fi in stare sa lucrez la stupi, nu ma ajuta fizicul nici la propriu nici la figurat (stau prost cu muschii si probabil sunt alergic la venin pentru ca ma unflu tare de la intepaturi) ...
Ca si hobby insa nu are egal. Ma bucur ca in ultima perioada a inceput sa devina o activitate comuna in familie. Asta ne face sa petrecem mai mult timp impreuna ceea ce e un lucru pozitiv. Sa dea Domnul sa se faca vremea buna pentru ca altfel va fi nasol si anul acesta. Macar pentru consumul familiei sa stoarcem ceva miere.   :wink2:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cipik

Incetul cu incetul o sa ti-se invete corpul cu intepaturile si nu te vei mai unfla. Eu si dupa 3 ani mai ma unflu, dar insesizabil, bine am si 0,1 tone la 180 cm.
Johnnie walker are o vorba - keep walking sau la noi keep beekeeping.
Sanatate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipik

Mi-am adus aminte de o vorba a unui apicultor batran de la mine din zona care la intrebarea daca nu ii este frica de intepaturi raspundea: Daca mi-era frica de intepaturi ma apucam sa cresc fluturi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NYK74

Citat din: cipik din Aprilie 07, 2015, 09:29:19 PM
Mi-am adus aminte de o vorba a unui apicultor batran de la mine din zona care la intrebarea daca nu ii este frica de intepaturi raspundea: Daca mi-era frica de intepaturi ma apucam sa cresc fluturi.
Perfect adevarat....... :) :bravo: