Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: ciucur din Ianuarie 30, 2015, 08:10:21 PM
Chiar daca lazile mele sunt noi, doresc sa le fac o curatire cand permite vremea. Am citit cate ceva pe aceasta tema si imi aduc aminte cum dl. bio folosea formol. Acuma nu toti au la dispozitie incaperi pentru rame de genul celor pe care le are el. De asemenea eu cred ca flambarea afecteaza vopseaua. La fel si soda. Nu am la dispozitie nici apa pentru clatiri repetate.

Care credeti ca ar fi cea mai eficienta metoda pentru incepatori cu un numar mic de stupi ?
Eu as incerca cu o lampa mica de instalatori pentru a lucra cat mai usor si apoi cu substante de felul Septolului.
Rog pe cei cu experienta sa ma ajute cu sfaturi. Multumesc.
flacara de la arzator o folosesc eu de citeve ,,luni'' de zile , shi eu sunt multumit
nu contest ceace folosesc alti colegi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Citat din: ciucur din Ianuarie 30, 2015, 08:10:21 PM
Chiar daca lazile mele sunt noi, doresc sa le fac o curatire cand permite vremea. Am citit cate ceva pe aceasta tema si imi aduc aminte cum dl. bio folosea formol. Acuma nu toti au la dispozitie incaperi pentru rame de genul celor pe care le are el. De asemenea eu cred ca flambarea afecteaza vopseaua. La fel si soda. Nu am la dispozitie nici apa pentru clatiri repetate.

............
Eu as incerca cu o lampa mica de instalatori pentru a lucra cat mai usor si apoi cu substante de felul Septolului.
Rog pe cei cu experienta sa ma ajute cu sfaturi. Multumesc.

Sal, Ciucur..

..daca lazile sunt noi nu cred ca ar fi necesara dezinfectarea lor.

Eu dezinfectez lazile doar unde moare familia de albine, sau lazile la familiile unde am obsevat o mortalkitatae peste medie.
Pentru dezinfectarea cu formol a lazilor este deajuns sa dai cu solutia in lada si apoi sa o inchizi si sa nu umblii la ea o p[erioada de ~ o saptamina dar sa ai si temperaturta exterioara peste 20 grade.

Cind fac dezinfectarea la rame este nevoie de o camera inchisa etans.

Septoilul cum este dezinfectatant cred ca este foarte bun pentru dezinfectare la lazi si la rame.

ciucur

Sincer, eu ma gandeam sa fac o cuva pentru solutie cu septol.  In timp ce o pregatesc o lada (mutat albinele, razuit si dat cu flacara) sa tin una scufundata in solutie si tot asa.
Anul trecut m-am jucat cu un pistol de aer cald pe o lada de curiozitate. Topeste/imprastie foarte frumos ceara si propolisul, astupa fisurile usoare, insa nu cred ca dezinfecteaza prea mult. In schimb miroase super cutia dupa acest 'tratament'.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Am fost oarecum speriat de vestile auzite despre mortalitatile din timpul acestei ierni si am cumparat turte pentru albine.
La controlul de sambata m-am lamurit ca nu e cazul. Deocamdata toate familiile sunt bine. Sunt care nici nu s-au atins de turtele puse acum o luna.
Sambata m-am simtit extraordinar urmarindu-le zborul de curatire. Zumzetul acela ce nu l-am auzit de ceva vreme m-a incarcat pozitiv. Am vazut si vreo 2-3 cu polen.

Cred ca a sosit vremea stimularii proteice. Asadar am 10 kg de turta cu adaos de tymol.

1) Pot sa o amestec cu polen/lapte praf/drojdie pentru a face turta proteica topind turta?
2) Daca topesc turta pentru o buna omogenizare pierd tymolul?
3) Se mai intareste dupa topire/amestec? Nu as dori sa pun zahar pudra pentru corectie.

Daca nu e bine ce vreau sa fac, care ar fi cea mai usoara si eficienta metoda?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

las-o asa cum ai luat-o, ca altfel distrugi tymolul si fa dupa reteta lui calmus separat sau orice miniturta cu drojdie de bere inactivata, soia, lapte praf si ce mai ai. daca ai propriul polen e super.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bio

Citat din: ciucur din Februarie 02, 2015, 11:30:25 PM
Sincer, eu ma gandeam sa fac o cuva pentru solutie cu septol.  In timp ce o pregatesc o lada (mutat albinele, razuit si dat cu flacara) sa tin una scufundata in solutie si tot asa.
...


Cred ca daca pensulezi cu solutie stupul cu solutie de Septol ar fi deajusn.. sau sa-l introduci in solutie si sa-l scoti fara a-l tine prea mult in aceea solutie..

Ce am m-ai auzit, parca DAN CALMUS a postat la pagina lui.... ca si ECOCID-ul ar fi un dezinfetctant foarte bun pentru lazile de stup.

ciucur

Am vazut undeva 'puterea de actiune' a unei solutii de amina cuaternara in functie de timp. Imi pare rau ca nu am salvat tabelul respectiv. Acuma ce sa zic, o sa incerc la lazi cu flacara si apoi imersie in solutie de amina cuaternara. Am comandat-o deja.
Multumesc pentru sfaturi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

pistol28

Soda caustica 5%
Limpezit bine si cu putin otet sau alt acid pentru a neutraliza soda caustica.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ciucur

Acolo unde am stupii nu am apa la discretie. Asta era ideea, in a folosi cat mai putin clatirea cu apa la sfarsit.
Dumneavoastra ce faceti cu solutia de soda caustica la sfarsit? Unde o aruncati?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

edward_w92

Dezinfecteaza stupii cu flacara primavara si toamna si e suficient, eu atat fac.

bucovineanu

Nu cred ca e  bine sa "ardem" stupii de doua ori pe an. Asa facem mai mult rau decat bine. Se stie ca albinele  acopar toata suprafata interioara a stupului cu un strat de propolis tocmai pentru a se apara imporiva diferitilor virusi si alti microbi. Ori daca noi ardem acel strat, ele raman la discretia factorilor daunatori.
Daca nu am avut boli in stupina, dezinfectia nu e necesara. Ea se poate face totusi la un anumit numar de ani si obligatoriu daca in stupii respectivi au murit albinele din cauza nosemozei a locii sau  din alte cauze necunoscute. Dezinfectarea e bine sa se faca primavara  pentru ca albinele sa poata reface stratul de propolis.

pistol28

Citat din: ciucur din Februarie 20, 2015, 10:16:40 AM
Acolo unde am stupii nu am apa la discretie. Asta era ideea, in a folosi cat mai putin clatirea cu apa la sfarsit.
Dumneavoastra ce faceti cu solutia de soda caustica la sfarsit? Unde o aruncati?

Se neutrlizeaza cu un acid (otet)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ciucur

Azi au fost 17 C. Albinele zburau frumos si aduceau polen.
Am restrans cuibul la 3 familii care le stiam cu albina mai putina. Sunt ouate 2-3 rame. Pe ambele fete ale ramei o suprafata cam de 10cm/10cm puiet capacit. Asta la cei mai slabi, cred ca cei mai puternici au mai mult. Chiar daca am fost cam stresat cu rezervele de miere, am realizat ca de fapt consumul a fost destul de redus si au hrana suficienta. Parca imi pare rau ca le-am pus turte. Nu pentru bani, cat pentru deranj - am gasit bucati marisoare de turta cazute pe fundul lazii, desi eu tai fasii inguste pentru accesul albinelor in punga cu turta.
Polen proaspat aveau cam pe suprafata unui sfert de rama pe o singura fata a ramei.
Pe la ora 17 a inceput sa ploua. Am profitat ca albinele s-au retras in stupi si am facut primul tratament pe 2015.

Urmeaza turtele proteice cu miere cristalizata de rapita, polen, lapte praf degresat, drojdie inactivata, startovit, apicomplex, protofil. 15% proteina bruta. Sper ca le vor consuma in conditiile in care aduceau binisor polen.
Multumesc lui Dumnezeu, pana acum sunt toti in viata si sunt vioi. Singura pierdere, regina carnica - lucru pe care il regret mult. Asta e, nu poti sa le ai pe toate.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

 Felicitari pentru iernare! Totusi, nu pot sa nu remarc diferenta de 10 grade intre zona mea si a ta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani